Кафедра анатомії, фізіології людини та тварин
Загальна інформація
Адреса: Полтавська обл., м. Миргород
Е-mаіl: boiarchuk.helen@gmail.com
Кафедра анатомії, фізіології людини та тварин була заснована 24 січня 1963 р. наказом по Міністерству освіти УРСР за № 9.
Кафедра анатомії, фізіології людини та тварин є одним із провідних науково-педагогічних осередків Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. У різні роки її очолювали люди, які внесли свій вагомий внесок у розвиток біологічної науки, – доценти Л. Л. Каплан, Є. Я. Думін, професори – С. М. Діонесов, Ю. П. Антипчук, Н. В. Луніна, О. А. Виноградов.
За своє багаторічне існування на кафедрі склався згуртований, дружній колектив однодумців; творчо активних, високопрофесійних фахівців-біологів, медиків і педагогів, що дозволяє ефективно і плідно виконувати навчальну, виховну та наукову діяльність, впроваджувати сучасні наукові досягнення в навчальний процес, бути в передових рядах на факультеті та в університеті в цілому.
В умовах триваючої модернізації та оптимізації вищої професійної освіти основним завданням кафедри залишається підготовка висококваліфікованих і конкурентоспроможних кадрів у галузі природничих і медичних наук.
Освітня діяльність
Викладачі кафедри викладають більше 20 різних освітніх компонентів в чотирьох структурних підрозділах університету (ІПАН, ІФВС, ІПП, ІТОТ) та приймає участь у підготовці бакалаврів на 12 спеціальностях факультету і університету.
Колектив кафедри
Боярчук Олена Дмитрівна, кандидат біологічних наук, доцент, завкафедри |
Бондаренко Ольга Володимирівна, кандидат медичних наук, доцент |
Грановський Олексій Едуардович, доктор філософії, доцент |
Грищук Андрій Вікторович, кандидат ветеринарних наук, доцент |
Наукова діяльність
Відповідно до комплексної кафедральної теми «Морфофункціональні механізми адаптації організмів до впливу факторів середовища» в даний час на кафедрі пріоритетними науковими напрямами є:
А) «Комп’ютерне моделювання склепіння черепу людини для краніопластики дефекту кісткової тканини після оперативного лікування набряку-набухання головного мозку» (доц. к.м.н. Бондаренко О.В.)
Досліджується краніотопографія товщини кісток склепіння черепа у чоловіків, мініінвазивнакраніопластика дефекту кісток склепіння черепа, проводиться моделювання кісток склепіння черепа людини в єдиний анатомічний комплекс для подальшого планування краніопластики дефектів, розраховуються параболічні характеристики конфігурації склепіння черепу брахіцефалів.
Б) Другий напрям наукової роботи – це “Автономна регуляція ліпідного гомеостазу у корів” (доц., к.вет наук Грищук А.В.). Метою роботи є дослідити вплив автономної нервової системи на ліпідний гомеостаз у корів. Відомо, що для отримання тваринної продукції високої якості та її росту, необхідно покращувати умови утримання тварин. Для досягнення бажаного результату необхідно враховувати певну кількість факторів. Один із напрямків це оцінка стресу. Кожне господарство має стале середовище в якому перебуває тварина. За рахунок цього будь яка зміна цього простору, несе вплив на організм, що спричиняє стрес. Кожна тварина реагує по різному на ці зміни. Це в свою чергу активації механізмів адаптації до змін навколишнього середовища. Автономна нервова система є невід’ємною складовою цих процесів. Завдяки впливу симпатичної та парасимпатичної нервової системи активуються механізми, що грають роль в корегуванні гомеостазу організму та підтримання його сталості під впливом стресового фактору.
В) Третій напрям наукової роботи є продовженням цілої наукової школи, яка була заснована у свій час професором Луніною Н.В. із вивчення лейкоцитарного компоненту при стрес-синдромі. У цьому напрямі виконується робота: «Роль лізосомальних ферментів нейтрофільних лейкоцитів у розвитку синдрому дисемінованого внутрішньосудинного зсідання крові» (доц., к.б.н. Боярчук О.Д.). До завдань роботи входить вивчити при моделюванні експериментального ДВЗ-синдрому кількісні зміни нейтрофілів в периферичній крові, гранулоцитопоез, адгезивні властивості лейкоцитів, морфофункціональні властивості лізосомального апарату нейтрофілоцитів за вмістом лізосом і гранул лізосомальних катіонних білків і активності маркерного лізосомального ферменту нейтрофілів кислої фосфатази в сироватці крові, а також дослідити основні показники стану гемостазу і провести морфологічний аналіз внутрішніх органів експериментальних тварин.
Г) Четвертий напрям наукової роботи кафедри – це молекулярно-генетичні дослідження, що виконуються PhD Грановським О.Е за темою «Функція и регуляція фоторецепторних циклічних гуанілілмонофосфатфосфодіестераз» присвячена дослідженню потенційної ролі доменів альфа і бета в зв’язуванні з гама-субодиницею.
Результати цього дослідження припускають, що пряме зв’язування полікатіонної ділянки гама-субодиниці з доменом альфа фосфодіестерази-6 може призводити до стабілізації некаталітичних сайтів зв’язування циклічного гуанілілмонофосфата. Результати роботи також показують, що прогресивне включення доменів або залишків фосфодіестерази-6 в фосфодіестерази-5 не тільки дозволяє проводити структурно-функціональний аналіз фосфодіестерази-6, але також представляє реалістичний підхід до створення химерного ферменту, який би функціонально не відрізнявся від фосфодіестерази-6.
Щорічно кафедра організовує і проводить науково-практичну конференцію «Актуальні питання біології та медицини». Результати проведених конференцій представлені у збірниках наукових праць «Актуальні питання біології та медицини» (2002 – 2024).
Навчальні видання
- 1. Боярчук О.Д., Гаврелюк С. В. Вікова анатомія та фізіологія (практикум), 2017
- 2. Боярчук О.Д., Гужва О. І. Пластична анатомія (практикум), 2017
- 3. Боярчук О. Д. та ін. Цитологія, гістологія, ембріологія: практикум, 2021
- 4. Боярчук О.Д., Грановський О.Е., Грищук А.В. Генетика з основами селекції: навчальний посібник, 2023
- 5. Боярчук О.Д., Грищук А.В., Грановський О.Е. Екологія людини: навчальний посібник, 2024
Науковий гурток
- 1. Положення про науковий гурток кафедри анатомії, фізіології людини та тварин
- 2. Календарний план роботи Студентського наукового гуртка, 2024
Науково-дослідна лабораторія
Кафедра: анатомії, фізіології людини та тварин
Структура: Науково-дослідна лабораторія вікової та еволюційної фізіології
Керівник: доцент, кандидат біологічних наук Грищук Андрій Вікторович
- 1. Науковими напрямами НДЛ Вікової та еволюційної фізіології є: загальна наукова проблема кафедри – «Морфофункціональні механізми адаптації організмів до впливу факторів середовища» Основні наукові напрями:
- «Автономна регуляція ліпідного гомеостазу у корів» (доц., к.вет.н. Грищук А.В.);
- «Комп’ютерне моделювання склепіння черепу людини для краніопластики дефекту кісткової тканини після оперативного лікування набряку-набухання головного мозку» (доц. к.м.н. Бондаренко О.В.)
- «Роль лізосомальних ферментів нейтрофільних лейкоцитів у формуванні ДВЗ синдрому» (доц., к.б.н. Боярчук О.Д.)
- «Функція та регуляція фоторецепторних цГМФ фосфодіестераз» (доц., PhD. Грановський О.Е.)
- 2. Основними напрямами діяльності НДЛ Вікової та еволюційної фізіології є:
- проведення науково-дослідних робіт,
- надання консультаційних послуг,
- розроблення програмного забезпечення, нових матеріалів та технологій,
- сприяння підготовці студентів, аспірантів і докторантів,
- вирішення актуальних наукових і науково-технічних проблем,
- співпраця з підприємствами, закладами вищої освіти, установами, компаніями, у т.ч. закордонними.
Положення про НДЛ кафедри анатомії, фізіології людини та тварин
04.11.2024