Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Кафедра економіки і маркетингу

 

Загальна інформація

Адреса: Полтавська область, м. Миргород

Телефон:  +38 050 620 07 98

Е-mаіl: vena.lnu@gmail.com

Витоки кафедри економіки і маркетингу в її сучасному вигляді заклала одна з найстаріших кафедр вищих навчальних закладів південного сходу України – кафедра політичної економії. Багато десятиліть: з тридцятих років минулого сторіччя вона успішно провадить загальноуніверситетську освітню і наукову діяльність, стала основою для створення кількох структурних підрозділів і базою заснування в ЛНУ Інституту бізнесу і менеджменту.

Легендою економічної науки є В. А. Бадер, який тривалий час очолював кафедру й на кілька десятиліть випередив науку колишнього СРСР й багато у чому науку країн колишнього соціалістичного табору у передбаченні та науковому доведенні переходу від одержавленої адміністративно-командної економіки до економіки ринкового типу.

Славетну історію кафедри уособлюють відомі науковці, новатори-педагоги, патріоти країни. У різні часи на різних структурних підрозділах університету, котрі є причетними до організаційно-управлінського оформлення кафедри, плідно працювали А. А. Петросян, А. Ф. Золотов, Л. С. Бацманова, А. В. Путінцев, В. І. Бідаш, Л. М. Матросова та інші.

Внаслідок війни на Донбасі Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, у тому числі й Інститут бізнесу і менеджменту було евакуйовано до Старобільську. У 2015 р. на основі об’єднання двох кафедр Інституту: економічної теорії та прикладної статистики і маркетингу було утворено кафедру економічної теорії, маркетингу та підприємництва. На підґрунті аналізу сучасних і передбачуваних світових трендів розвитку світової освітньої сфери й усвідомлення потреб економіки регіону і країни, а також наявного професорсько-викладацького складу, викладачами кафедри ініційовано її трансформацію в кафедру економіки, маркетингу та підприємництва, що було схвалено й підтримано Вченою радою університету. З 1 грудня 2023 р. внаслідок оптимізації організаційно-управлінської структури ЛНУ кафедра отримала сучасну назву.

Місія кафедри, затверджена в 2015 р. – підготовка гармонійно розвинених фахівців у галузях економіки та маркетингу, які органічно поєднують фундаментальну економічну освіту й практичні уміння соціально відповідального підприємництва, є затребуваними, мобільними і конкурентоспроможними спеціалістами на регіональному, загальнодержавному та міжнародному ринках.

Механізми реалізації місії кафедри:

  • формування високопрофесійними викладачами свідомого й зацікавленого підходу здобувачів освіти до навчального процесу, створення між ними взаємної відповідальності у процесі отримання знань і навичок високої якості;
  • гармонійне поєднання класичної університетської підготовки і практики здобувачів на виробничих, торговельних і обслуговуючих підприємствах, у державних, правоохоронних і фінансових установах, органах місцевого самоврядування та громадських організаціях;
  • широке використання в освітньому процесі нових форм і методів студентоцентрованого навчання, а також передових інформаційних технологій зі входженням у глобальну міжкультурну комунікаційну мережу.

Політика розвитку кафедри полягає у визнанні сучасної освіти головною метою й підґрунтям постійного вдосконалення на інноваційних засадах дуально-орієнтованого навчально-дослідницького процесу.

Багаторічна цілеспрямована робота викладацького складу з використанням процедур внутрішньої системи забезпечення якості освіти ЛНУ сприяли втіленню опрацьованих в 2015 р. місії кафедри, механізмів її реалізації та політики розвитку в успішне проходження акредитації бакалаврської та магістерської програм Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти України (Сертифікат 1Сертифікат 2); схвалення діяльності кафедри вітчизняними і зарубіжними роботодавцями (рецензія 1рецензія 2рецензія 3рецензія 4) та установами Національної академії наук України (ДОДАТОК 5) і Верховною Радою України (ВРУ); позитивні відгуки провідних вчених кращих європейських університетів (рецензія 1рецензія 2); активну співпрацю з авторитетними міжнародними благодійними організаціями США, Ізраїлю та Норвегії у забезпеченні їхньої грантової політики з підтримки  вітчизняного малого та середнього бізнесу (МБО) та слова вдячності випускників – колишніх студентів кафедри (Відгук).


Освітня діяльність

У межах Навчально-наукового інституту бізнесу і менеджменту кафедра здійснює освітню діяльність за двома спеціальностями: 051 «Економіка» (галузь знань 05 «Соціальні та поведінкові науки») та 075 «Маркетинг» (галузь знань 07 «Управління та адміністрування»).

  • За спеціальністю 051 «Економіка» підготовка фахівців провадиться за ступенями вищої освіти «Бакалавр» (денна форма навчання) та «Магістр» (денна форма навчання).
  • За спеціальністю 075 «Маркетинг» підготовка фахівців здійснюється за ступенями вищої освіти «Бакалавр» (денна і заочна форми навчання) та «Магістр» (денна і заочна форми).

Навчальний процес провадить колектив науково-педагогічних працівників, який вдало поєднує високий викладацький рівень і багаторічний досвід фахової практичної діяльності з інтеграцією в європейський освітній простір (довідка про стажування 1довідка про стажування 2довідка про стажування 3довідка про стажування 4довідка про стажування 5довідка про стажування 6, довідка про стажування 8).

Кафедрою імплементовано сучасні підходи і практики щодо забезпечення якості навчальної діяльності здобувачів бакалаврського і магістерського рівнів і з розробки відповідних освітніх програм (сертифікат 1сертифікат 2).

З метою формування дуальної спрямованості освітнього процесу на довгостроковій основі укладено угоди про проходження студентами і магістрантами всіх видів практик.

На кафедру економіки, маркетингу та підприємництва покладено організаційно-методичне забезпечення в ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» неформальної освіти щодо формування підприємницького спрямування навчальної діяльності (листи). До викладацької діяльності на постійній основі залучено провідних підприємців регіону. У цьому напрямі діє й створений у 2019 р. Молодіжний бізнес-клуб та проведення лекційних занять фахівцями-практиками (https://luguniv.edu.ua/?p=72960, https://luguniv.edu.ua/?p=112328), зарубіжними вченими державними службовцями та фахівцями органів місцевого самоврядування.

За дорученням ректора кафедра протягом 2016-2021 рр. для Луганської Обласної державної адміністрації опрацювала комплекс заходів щодо вдосконалення підготовки фахівців економічного профілю для південно-східних регіонів України (довідка про участь).

Запроваджується практика навчання здобувачів освіти за програмами внутрішньої та зовнішньої мобільності.

У 2015 р. кафедра здійснила кадрове та організаційно-методичне забезпечення відкриття в ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» аспірантури за спеціальностями 051 «Економіка» та 073 «Менеджмент» (галузь знань 07 «Управління та адміністрування»).

Провадження кафедрою навчального процесу за чинними освітніми програмами спеціальностей 051 «Економіка» та 075 «Маркетинг» отримало схвалення провідними представниками академічної спільноти регіону та України (захисти магістерських робіт), (рецензія).

Навчальний процес забезпечує професорсько-викладацький склад кафедри: 

Чеботарьов
Вячеслав Анатолійович,
завідувач кафедри,
доктор економічних наук,
професор
Резюме
Чеботарьова
Наталія Миколаївна,
кандидат економічних наук,
доцент
Резюме
Штапаук 
Галина Павлівна,
кандидат економічних наук,
доцент
Резюме
     
 
Колосов
Андрій Миколайович
,
доктор економічних наук,
професор
Резюме
 Бурда
Наталія Володимирівна,
кандидат економічних наук,
доцент
Резюме
Чеботарьов
Єгор Вячеславович,
кандидат економічних наук,
доцент
Резюме
   
 Гаврюшенко
Ганна Володимирівна,
кандидат економічних наук,
доцент
Резюме
Горбатюк
Людмила Михайлівна,
кандидат економічних наук,
старший викладач кафедри
Резюме
 

Наукова діяльність

Наукова діяльність кафедри традиційно виступає однією з найважливіших складових методичного та дидактичного забезпечення її освітньої діяльності й, одночасно, як підґрунтя постійного вдосконалення освітнього процесу.

Основними проблемами наукових пошуків викладачів, аспірантів, магістрантів і студентів є такі:

  1. 1. Організаційно-економічне та інституціональне забезпечення повоєнного відновлення економіки України.
  2. 2. Формування економічних, інвестиційних й управлінських механізмів конкурентоспроможності об’єднаних територіальних громад як основи реформування місцевого самоврядування й децентралізації влади та фінансів в Україні.
  3. 3. Підвищення ролі малого та середнього бізнесу агропродовольчої сфери у соціально-економічному відновленні Донбасу.
  4. 4. Оптимізація механізмів гармонізації національної ділової культури України як складова виходу вітчизняних підприємств на європейські та світові ринки й реалізації євроінтеграційного курсу країни.
  5. 5. Обґрунтування та впровадження інноваційного освітнього процесу при підготовці фахівців економічного профілю.

За результатами наукової діяльності викладачі кафедри мають п’ять авторських свідоцтв на державну реєстрацію об’єктів права інтелектуальної власності, у тому числі – з зарубіжними партнерами (свідоцтва про реєстрацію авторських прав). Студенти, магістранти та аспіранти під керівництвом викладачів кафедри постійно приймають участь в університетських, загальноукраїнських і міжнародних наукових конференціях і конкурсах; у тому числі – є переможцями загальноукраїнського конкурсу і науково-освітнього проєкту «Scholarship  в Україні» (подяка).

На даний час викладачі кафедри з активним заохоченням студентів, магістрантів й аспірантів працюють за трьома науково-дослідними темами:

  • НДР «Національні ділові культури Польщі та України: удосконалення науково-практичних основ співпраці на європейських і світових ринках» (державна реєстрація 0120U103807) – за кошти державного бюджету як переможець спільного українсько-польського проєкту (2021-2022 рр.) Міністерства освіти і науки України та Національної агенції академічних обмінів Республіки Польща.
  • НДР «Формування соціально-відповідального підприємництва в агропродовольчій сфері східних областей України в умовах реформування місцевого самоврядування» (державна реєстрація 0116U004880).
  • НДР «Стратегія економічного та соціального розвитку територіальної громади як інструмент ефективного використання ресурсного потенціалу території» (державна реєстрація 0117U005559).

На базі кафедри з 2004 р. функціонує Філіал Інституту економіки промисловості НАН України.

Спільно з ним видається науковий журнал «Економічний вісник Донбасу», який в травні 2020 р. Міністерством освіти і науки України включений до категорії «Б» (викладачі кафедри є не тільки його постійними авторами, а й членами редакційної колегії, відповідальним секретарем і заступником головного редактора журналу).

Викладачі кафедри мають кілька статей у журналах з імпакт-факторами Scopus і Web of Science з найвищими світовими рейтингами а також є рецензентами статей таких журналів.

Наукові розробки викладачів кафедри прийнято до практичного впровадження Луганською та Донецькою державними обласними адміністраціями, п’ятьма міністерствами Кабінету Міністрів України, трьома комітетами Верховної Радою України, Торгово-промисловою палатою України, Донецьким науковим центром Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України провідними міжнародними благодійними організаціями та підприємницькими структурами України і Польщі.


Міжнародна діяльність

Міжнародна діяльність визначається кафедрою як потужний каталізатор освітнього процесу. Вона здійснюється за кількома напрямами.

Перший. Проведення спільної освітньої та дослідницької діяльності з кафедрою менеджменту Лодзінського університету: на її базі разом з кафедрою економіки, маркетингу та підприємництва ЛНУ у 2016 р. засновано Центр науково-дослідного співробітництва Польща – Україна; викладачі кафедри входять до керівних органів Центру (Łódź/ Powstało Centrum Współpracy Badawczo-Naukowej Polska-Ukraina | Nauka w Polsce (pap.pl)).

За цим напрямом протягом 2016-2023 рр. у Польщі проведено три міжнародні науково-практичні конференції та три науково-практичні семінари в Україні. Здійснюється спільна освітня, наукова та видавнича діяльність щодо забезпечення викладання економічних дисциплін для студентів і магістрантів країн Європейського Союзу, Азії та Африки (ДОДАТОК 4).

Виборено перемогу у спільному українсько-польському проєкті з державним фінансуванням міжнародних науково-практичних розробок (Республіка Польща).

Протягом 2016-2022 рр. викладачі кафедри вибороли п’ять конкурсів у Міжнародній програмі Visiting Professor (Запрошений професор) з проведення викладання навчальних дисциплін на факультеті менеджменту Лодзінського університету (Республіка Польща) для студентів і магістрантів країн Європейського Союзу, Азії та Африки.

У 2018 р. до наукової співпраці кафедри з Лодзінським університетом доєдналися Інститут економіки промисловості НАН України та Академія економічних наук України.

В 2022-2023 рр. викладачі кафедри з залученням студентів, магістрантів і аспірантів здійснюють міжнародну науково-освітню діяльність за чотирма вибореними проєктами Міністерства вищої освіти Республіки Польща; проєктом Національного Центру Науки Республіки Польща та проєктом Міністерства вищої освіти і Національного агентства забезпечення якості освіти Німеччини.

Коштами Лодзінського університету надруковано дві монографії за спільними дослідженнями викладачів і три монографії за підсумками студентських міжнародних науково-практичних конференцій.

Нові можливості щодо покращення науково-практичного забезпечення освітнього процесу відкривають пропозиції викладачів кафедри, подані до Міністерства закордонних справ України (супровідний лист).

В 2024 р. кафедра одержала перемогу в найавторитетнішому загальноєвропейському конкурсі ERASMUS+, що дає право рекомендувати двох здобувачів для проходження навчання протягом одного семестру за програмою академічної мобільності в Лодзінському університеті та одного викладача.

Другий напрям міжнародної діяльності кафедри – співпраця з кількома провідними університетами Словаччини, Литви, Малайзії та Індії: організація та участь у міжнародних конференціях, публікації в наукових журналах, видання спільних монографій, рецензування навчально-методичних комплексів тощо. 

Викладачі кафедри за міжнародними програмами академічної мобільності ERASMUS MUNDUS та ERASMUS+ проходили навчання в Лодзінському університеті.

У міжнародній науковій діяльності кафедри на постійній основі приймають участь здобувачі вищої освіти.

Випускники кафедри за спеціальністю працюють у міжнародних формуваннях в сфері торгівлі, туризму, HR-менеджменту та у медійній сфері Туреччини, Польщі та інших країн.

Ще одна сфера міжнародної діяльності кафедри – волонтерська діяльність у співпраці з міжнародними благодійними організаціями; вона поступово виокремилися в самостійний напрям діяльності кафедри.


Волонтерська діяльність

Волонтерська діяльність стала потужним важелем освітнього та виховного процесу кафедри у зв’язку з евакуацією ЛНУ до Старобільськ, а потім до м. Миргород.

У 2015 р. міжнародна благодійна організація Mercy Corps (США) на конкурсній основі обрала кафедру базою консультаційно-методичного та медійного супроводу реалізації на підконтрольних територіях Луганської та Донецької областей Програми «Самозайнятість» з підтримки малого та середнього бізнесу; діяльність кафедри сприяла створенню за Програмою «Самозайнятість» Mercy Corps близько 300 нових робочих місць (Mercy Corps). Коштами Mercy Corps профінансовано два видання науково-практичного довідника «Основи бізнес-планування в мікропідприємництві», розробленого викладачами кафедри, який надавався не тільки бенефіціарам Програми «Самозайнятість» під час бізнес-тренінгів, а й студентам спеціальностей кафедри для вивчення циклу навчальних дисциплін (науково-практичні довідники). Протягом 2016-2020 рр. на основі створеного на базі кафедри комунікаційно-консультаційного центру та Громадської організації «Ресурс. Допомога. Розвиток.» здійснювалася реалізація програм з підтримки малого бізнесу таких міжнародних благодійних організацій, як: NRC (Норвегія), FHI-360 та «DAI Global LLC» (США),  «Word Jewish Relief» (Ізраїль); окремі програми здійснено за комерційним замовленням.

Викладачі кафедри є членами Міжвідомчої робочої групи Міністерства з питань реінтеграції окупованих територій України, їхні пропозиції щодо подолання наслідків війни на Донбасі прийнято й використовується Міністерством ТОТ України та Донецьким науковим центром НАН України та МОН України (ДОДАТОК 5).


Соціально-гуманітарна робота

Соціально-гуманітарна робота зі здобувачами є невід’ємною складовою загальної діяльності кафедри. Вона спрямована на формування норм правового демократичного соціально-орієнтованого суспільства з прерогативою загальноцивілізаційних цінностей і шанобливого ставлення до національної історії, культури та пам’яті України.

Успішна професійна діяльність випускників кафедри як підприємців-керівників у всіх галузях економіки, працівників і керівників органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників правоохоронних органів, а також активну участь у міжнародних і регіональних програмах і проектах підтверджують дієздатність кафедри в реалізації її місії та повноцінному виконанні завдань в освітній, науковій і виховній сферах.


Основні документи із забезпечення та регулювання освітнього процесу:

Нормативно-правова основа організації освітнього процесу в ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (Положення та Процедури забезпечення якості освіти).

26.03.2024

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024