Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Кафедра розвитку дитини раннього і дошкільного віку

 

Загальна інформація

Кафедра розвитку дитини раннього і дошкільного віку є структурним підрозділом Навчально-наукового інституту педагогіки і психології ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка». Заснування кафедри датується ще 1975 роком, натомість назва поступово трансформувалась, а у 2023 році на базі кафедри дошкільної та початкової освіти та відповідно до наказу про реорганізовано в університеті було створено кафедру розвитку дитини раннього і дошкільного віку. Завідувачем кафедри є доктор педагогічних наук, професор ‒ Бадер Світлана Олександрівна.

Місія кафедри: підготовка кваліфікованих, гармонійно розвинених фахівців у галузі дошкільної освіти, які б органічно поєднували фундаментальну педагогічну освіту та практичні навички вихователя дітей раннього і дошкільного віку; формування духовного світу майбутніх фахівців; удосконалення змісту підготовки фахівців дошкільного профілю задля їх успішної подальшої творчої реалізації.

Презентація кафедри =>>


Освітня діяльність

Кафедра є випусковою зі спеціальності «Дошкільна освіта», здійснює підготовку кваліфікованих фахівців за освітніми ступенями «бакалавр», «магістр».

Освітня програма 012 Дошкільна освіта (бакалавр)
Освітня програма 012 Дошкільна освіта (магістр)

Згідно оновлених навчальних планів здобувачамспеціальності 012 «Дошкільна освіта» (ОС «бакалавр») такі освітні компоненти.

  • Дошкільна педагогіка: інтегрований курс
  • Теорія і методика фізичного виховання дітей дошкільного віку з основами валеології
  • Психологія. Вікова психологія
  • Основи корекційної педагогіки
  • Теорія і методика худ.-естетичного розвитку дітей дошкільного віку
  • Основи природознавства з методикою ознайомлення дітей з природним довкіллям
  • Теорія і методика математичної освіти та економічного виховання
  • Дошкільна лінгводидактика
  • Менеджмент в системі дошкільної освіти
  • Розвиток і виховання дітей раннього віку тощо

Здобувачам спеціальності 012 «Дошкільна освіта» (ОС «магістр») такі освітні компоненти.

  • Інноваційні технології в дошкільній освіті;
  • Управління якістюдошкільної освіти;
  • Методологія і методики науково-педагогічного дослідження;
  • Теоретичні і методичні засади професійної діяльності вихователя дітей раннього та дошкільного віку
  • Психолого-педагогічній супровід розвитком дітей раннього і дошкільного віку тощо

 

Можливості працевлаштування випускників:

  • заклади дошкільної освіти різних типів;
  • центри розвитку дитини;
  • дитячі будинки;
  • сімейні гувернери тощо.

 

Освітній процес забезпечує професорсько-викладацький склад кафедри:

Бадер Світлана Олександрівна – доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри

Варяниця Людмила Олександрівна – кандидат педагогічних наук, доцент.

Гречишкіна Ірина Анатоліївна ‒ кандидат педагогічних наук, доцент.

Докучаєва Вікторія Вікторівна – доктор педагогічних наук, професор.

Єпіхіна Марина Анатоліївна – кандидат педагогічних наук, доцент.

Зажарська Ганна Петрівна – асистент кафедри.

Коваленко Тамара Василівна – кандидат педагогічних наук, доцент.

Черв’якова Наталія Іванівна – кандидат педагогічних наук, доцент, почесний професор.

Шкарупа Єлизавета Олександрівна ‒ асистент кафедри


Наукова діяльність

На кафедрі розвитку дитини раннього і дошкільного віку значна увага приділяється науковій діяльності співробітників.Комплексною темою кафедри є «Система підготовки професійно-компетентних фахівців з дошкільної та початкової освіти»  (державний реєстраційний номер 0104 U 005504). Діє аспірантура та докторантура.Функціонує науково-дослідна лабораторія „Компетентність сучасного фахівця освіти у галузі педагогічної інноватики й проектування” (науковий керівник ‒ професор В. В. Докучаєва).

Викладачі кафедри публікують наукові статті у періодичних фахових видання України та за кордоном, у виданнях, що індексуються у наукометричних базах Scopus та WebofScience, беруть участь у Міжнародних та Всеукраїнських наукових та науково-практичних конференціях, семінарах, тренінгах, вебінарах, круглих столах тощо, виконують функції наукових керівників аспірантів, магістрантів,здобувачів, що задіяні у конкурсах студентських наукових робіт, олімпіадах, студентських конференціях.

Щорічно на Днях науки ЛНУ імені Тараса Шевченка кафедра розвитку дитини раннього і дошкільного віку здійснює керування секціями «Актуальні проблеми дошкільної освіти», «Актуальні проблеми підготовки фахівців дошкільної галузі», заохочуючи до наукової роботи здобувачів університету. Колектив кафедриготує до виходу збірник наукових статей з актуальних питань дошкільної освіти, збірку методичних розробок вихователів-практиків. У 2023/2024н.р. кафедрою заплановано випуск колективної монографії «Проблеми професійної підготовки майбутніх фахівців дошкільної та початкової освіти в контексті ідей НУШ».

Випускова кафедра активно здійснює роботу з підвищення кваліфікації викладачів шляхом стажування, обміну досвідом роботи, організації і проведення науково-практичних конференцій, семінарів.

Науково-дослідна та творча робота зі здобувачами

Здобувачі спеціальності 012«Дошкільна освіта» регулярно заохочуються до науково-дослідної роботи, особливо під час підготовки і проведення Університетських Днів науки, підготовки наукових праць для участі в університетському конкурсі студентських наукових робіт. Здобувачі бакалаврату та магістратури беруть активну участь у конференціях, методичних семінарах, форумах, майстер-класах, вебінарах тощо.

Всі здобувачі мають можливість опублікувати авторські розробки занять, конспекти виховних заходів у збірці «Методичний калейдоскоп» (відповідальний редактор ‒ професорС. О. Бадер).

Творча робота ізздобувачами спрямовується на їхню підготовку та участь у різноманітних творчих заходах («Алло, ми шукаємо таланти», «Конкурс педагогічної майстерності», «Педагогічні читання», екскурсії містом тощо), Всеукраїнських студентських олімпіадах та конкурсах.

Функціонує «Школа молодого дослідника» для здобувачів різних років навчання під керівництвом викладачів кафедри.


Робота з партнерами та стейкхолдерами

Кафедра розвитку дитини раннього і дошкільного віку активно співпрацює з вишами-партнерами, зокрема: Жешувський університет (Жешув, Республіка Польща), Університет імені Адама Міцкевича (Познань, Республіка Польща), ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка, Глухівський національний педагогічнийуніверситет імені Олександра Довженка, Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти та ін. Науковці єднаються у межах проведення конференцій, круглих столів, майстер-класів, вебінарів тощо.

Після другого переміщення університету у 2022 через повномасштабну війну було налагоджено роботу з закладами дошкільної освіти Полтавщини, зокрема: ЗДО №10 Лубенської міської ради «Сонечко», ЗДО №17 Лубенської міської ради «Золотий ключик», ЗДО №8 Лубенської міської ради «Капітошка» тощо. Адміністрація та працівники закладу виступають і у ролі стейкхолдерів освітньої програми «Дошкільна освіта» (ОС «бакалавр», магістр», і як фахівці-практики, які готові поділитися та обмінятися досвідом.

 

29.04.2024

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024