Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Кафедра дизайну

 

   

Загальна інформація

Адрес: 36014, м. Полтава, вул. Івана Банка, 3; ауд. 233

Телефони:

+38 050 535 82 77; +38 095 426 97 00

Е-mаіl: departmentdesign2022lnu@gmail.com

Власний сайт кафедри Facebook Instagram
     

Історія утворення відділення дизайну розпочалась у складі Інституту економіки і бізнесу в 2000 році при кафедрі інженерно-педагогічних дисциплін. Як самостійна структурна одиниця університету кафедра була створена 1 вересня 2002 року. З 2007 року кафедра функціонувала в структурі навчально-наукового інституту торгівлі, обслуговуючих технологій та туризму. Відповідно до рішення вченої ради університету від 30.09.2022 кафедру дизайну з 1 жовтня 2022 підпорядковано навчально-науковому інституту культури і мистецтв. Наприкінці 2023 року навчально-науковий інститут культури і мистецтв було перейменовано в навчально-науковий інститут мистецтв.

Місія кафедри: формування нових поколінь креативних, компетентних фахівців, здатних розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у галузі дизайну. Випускники кафедри мають можливість реалізувати свої знання та вміння в широкому спектрі напрямів мистецько-творчої та проєктної діяльності: технічний дизайн, рекламно-інформаційні агенції, Web-дизайн, поліграфічна діяльність, видавництво, фотостудії, центри творчості, художні студії.


Освітня діяльність

На кафедрі реалізуються освітні програми спеціальності 022 Дизайн: 

на першому рівні вищої освіти (бакалавр) – Освітня програма «Графічний дизайн». Здобувачам вищої освіти викладаються наступні освітні компоненти із циклу професійної підготовки:

  • Історія мистецтв
  • Основи композиції та кольорознавство
  • Живопис
  • Рисунок
  • Технології поліграфії
  • Дизайн шрифтів
  • Типографіка
  • Стилі графічного дизайну
  • Комп’ютерні технології в графічному дизайні
  • Основи формоутворення та макетування
  • Проєктування
  • Комп’ютерне дизайн-моделювання
  • Медіадизайн
  • Виконання кваліфікаційної роботи
  • Навчальна практика
  • Технологічна практика
  • Проєктна практика
  • Курсовий проєкт з проєктування
  • Підсумкова атестація

на другому рівні вищої освіти (магістр) – Освітньо-професійна програма «Графічний дизайн». Здобувачам вищої освіти викладаються наступні освітні компоненти із циклу професійної підготовки:

  • Основи авторського права для креативних індустрій
  • Креативна типографіка
  • Психологія дизайн-діяльності
  • Методика викладання дизайну
  • Історіографія графічного дизайну
  • Дизайн реклами
  • Персональний бренд і портфоліо
  • Digital-технології в графічному дизайні
  • Аналітика світових трендів у дизайні
  • Виконання кваліфікаційної роботи
  • Професійно-орієнтована практика
  • Підсумкова атестація

Професорсько-викладацький склад кафедри

Костюк
Ольга Петрівна,
завідувачка кафедри,
кандидат філософських наук,
доцент
 
Продан
Ірина Володимирівна,
директор НН ІКМ,
кандидат педагогічних наук,
доцент
Борисов
Вячеслав Вікторович
,
доктор педагогічних наук,
професор, 
заслужений працівник
освіти України
     
Борисова
Світлана Володимирівна,
кандидат педагогічних наук,
доцент
Божинський
Назар Іванович
,
кандидат архітектури,
доцент
Трегубов
Костянтин Юрійович,
кандидат архітектури,
доцент,
член Національної спілки
архітекторів України,
Київський осередок
     
 
Гетьман
Оксана Павлівна
,

старший викладач,
аспірант
Лукафейник
Надія Олегівна,
викладач,
практикуюча дизайнерка,
ілюстраторка
 

 


Наукова діяльність

Наукова діяльність здійснюється за комплексною темою кафедри: «Культурологічні та педагогічні проблеми підготовки майбутніх дизайнерів». Основні напрями включають: реалізація фундаментальних і прикладних наукових досліджень у галузі дизайну; розробка науково-методичного забезпечення щодо професійної підготовки майбутніх фахівців спеціальності 022 Дизайн ОП «Графічний дизайн» за освітніми ступенями «бакалавр», «магістр».

Щорічно на базі кафедри дизайну проводиться всеукраїнська науково-практична конференція «Формула творчості. Теорія та методика мистецької освіти».

Кафедрою дизайну здійснено випуск колективних монографій:

  1. 1. Культурологічні та педагогічні проблеми підготовки майбутніх дизайнерів : монографія / наук. ред. О.П. Костюк. Держ. закл. «Луган. нац. ун‑т імені Тараса Шевченка». Полтава : Навчально-науковий інститут культури і мистецтв. Видавничій відділ ПУЕТ. 2022. 233 с.
  2. 2. Філософські, культурологічні та педагогічні проблеми підготовки майбутніх дизайнерів : монографія / наук. ред. О.П. Костюк. Держ. закл. «Луган. нац. ун-т імені Тараса Шевченка». Полтава : ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка», 2024. 212 с.

З вересня 2021 року функціонує студентська наукова проблемна група «Занурення у дизайн». Метою діяльності студентської наукової проблемної групи  є розвиток умінь і формування навичок художньо-графічної діяльності, створення умов для розвитку творчої особистості. Функціонування студентської наукової проблемної групи «Занурення у дизайн» спрямоване на організацію науково-дослідної та творчої проєктної діяльності здобувачів вищої освіти, науково-педагогічних працівників кафедри дизайну.

З вересня 2023 року діє лабораторія «Психологічні основи графічного дизайну». Функціювання лабораторії «Психологічні основи графічного дизайну» спрямоване на забезпечення та розвиток методичної та наукової складової підготовки фахівців, організацію науково-дослідної та проєктної роботи здобувачів вищої освіти, науково-педагогічних працівників.

З вересня 2023 року функціонує центр дизайну і прикладних мистецтв «Креативний простір». Метою практичної діяльності центру дизайну і прикладних мистецтв «Креативний простір» є впровадження концептуальних засад естетичного розвитку ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» як складової частини освітнього процесу на основі сучасного науково-технічного оснащення навчальної, науково-дослідної та професійної підготовки здобувачів вищої освіти та викладачів.

Наукові центри

  1. 1. Лабораторія «Психологічні основи графічного дизайну»
  2. 2. Центр дизайну і прикладних мистецтв «Креативний простір»

Науково-дослідна та творча робота зі здобувачами

Результати наукових досліджень і творчої роботи направлені на зростання фахового рівня здобувачів вищої освіти кафедри дизайну, удосконалення їх практичних навичок роботи з сучасними матеріалами та демонстрація професійної майстерності (майстер-класи, тренінги, гостьові лекції, науково-практичні семінари); вирішення прикладних проєктно-художніх завдань, виконання художньо-оздоблювальних та проєктних розробок на замовлення ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (розробка брошур, буклетів, банерів); реалізація інтелектуального потенціалу, підготовка до творчо-наукової роботи здобувачів вищої освіти та поглиблення   їх практичної фахової підготовки (організація та участь у конференціях, конкурсах, виставках, олімпіадах); надання професійної практичної допомоги відповідним структурним підрозділам університету в питаннях рекламно-інформаційного просування бренду ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».


Робота з партнерами та стейкхолдерами

Кафедра дизайну активно співпрацює з вишами-партнерами, структурними підрозділами, академічною спільнотою у межах проведення конференцій, круглих столів, майстер-класів, гостьових лекцій, вебінарів тощо. Проводяться консультації та обговорення тенденцій ринку праці з роботодавцями, іншими стейкхолдерами, вивчаються та впроваджуються їх пропозиції щодо удосконалення освітніх програм спеціальності 022 Дизайн ОП «Графічний дизайн». Здобувачі вищої освіти мають можливість проходити практичну підготовку в мистецьких осередках, на підприємствах поліграфії, рекламних агенціях, видавництвах в рамках угод про співпрацю.

30.09.2024

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024