Засідання вченої ради
26.5.2023
В ЛНУ імені Тараса Шевченка відбулося засідання вченої ради.
На порядку денному було розглянуто питання:
- про результати проведення Днів науки у 2022 – 2023 н. р.
- про міжнародну та грантову діяльність в університеті.
- про стан процесу акредитації освітніх програм в університеті та шляхи його вдосконалення.
- про присвоєння вчених звань.
- різне.
Заслухавши й обговоривши доповідь проректора з науково-педагогічної роботи Анатолія Жучка про результати проведення Днів науки у 2022 – 2023 н. р., вчена рада відзначила, що протягом березня – травня 2023 року в усіх структурних підрозділах університету проведено традиційні Дні науки. Основними формами проведення стали науково-практичні конференції, зокрема й студентські, вебінари, презентації, круглі столи, диспути, дискусійні клуби, педагогічні читання, науково-методичні та науково-практичні семінари, майстер-класи, тренінги. Наукові заходи проведено офлайн у містах Полтава, Миргород та Лубни, більшість заходів проведено онлайн, окремі – заочно. Загалом за участі викладачів і здобувачів освіти було проведено 113 заходів, серед яких міжнародних конференцій – 6, всеукраїнських конференцій – 15, регіональних конференцій – 4, круглих столів – 13, семінарів – 18, робота секцій – 10, інших заходів – 47 (вебінарів, тренінгів, віртуальних дискусій, педагогічних читань, засідань науково-дискусійного гуртка, гостьових лекцій тощо). Дні науки активно пройшли й у семи відокремлених структурних підрозділах університету – Фаховому коледжі ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка», Старобільському, Лисичанському педагогічному, Брянківському, Кадіївському педагогічнму, Рубіжанському фахових коледжах, Регіональному центрі професійної освіти. Разом з тим учена рада відзначила, що в організації та проведенні Днів науки є певні проблеми, зокрема відсутність презентацій англомовних статей, які надруковані в міжнародних наукових журналах, зокрема, тих, які включені до наукометричних баз даних Scopus/Web of Science, і слабка наукова взаємодія фахових коледжів і навчально-наукових інститутів та факультетів.
Заслухавши й обговоривши доповідь начальника відділу міжнародних зв’язків університету Ірини Мигович про міжнародну та грантову діяльність в університеті, вчена рада відзначила, що ЛНУ імені Тараса Шевченка визначає інституційний процес інтернаціоналізації за один зі стратегічних напрямів роботи, адже цей процес сприяє якості надання освітніх послуг й усталеності функціювання університету завдяки налагодженню нових та зміцненню існуючих партнерських відносин на міжнародному рівні.
Відповідно серед низки напрямів міжнародної діяльності університету в 2022 (воєнному) році основними виокремлено пошук та розширення можливих міжнародних контактів, необхідних для інтеграції закладу в міжнародний академічний простір та відбудови в умовах війни та другого переміщення; роботу з іноземними громадянами – студентами університету; візово-протокольну роботу, пов’язану з оформленням закордонних стажувань співробітників та студентів; підтримку та розширення баз даних про програми навчання за кордоном; іноземних студентів університету; міжнародні благодійні організації й фонди з метою залучення коштів на інфраструктурні інституційні проєкти тощо.
Окремим напрямом реалізації міжнародної діяльності університету визначено академічну мобільність та надання освітніх послуг іноземним громадянам. Так, протягом 2022 – початку 2023 року було реалізовано низку програм міжнародної академічної мобільності: програми Mobility Direct та Erasmus+ K1. Learning Mobility спільно з Університетом міста Лодзь, Польська Республіка; програма студентської мобільності в рамках двосторонньої угоди про співробітництво з Університетом Бата (Великобританія); програми професійних стажувань за кордоном; цикл відкритих лекцій, зустрічей та воркшопів від науковців Масачусетського технологічного інституту, Університету Пенсильванії тощо.
Перспективним вчена рада вважає зокрема формування інституційного забезпечення інтернаціоналізованої моделі провадження освітнього процесу та дослідницької діяльності за принципом громадсько-приватно-державного партнерства, тобто залучення ресурсів усіх стейкхолдерів та якомога більше їх охоплення; інтенсифікацію участі в міжнародних інфраструктурних та науково-дослідних проектах; розробку та впровадження спільних із закордонними університетами-партнерами освітніх програм тощо.
Разом з тим учена рада відзначила певні проблеми, з якими стикається університет щодо провадження міжнародної та грантової діяльності, зокрема загальна інституційна пасивність представників професорсько-викладацького складу та студентства щодо участі в міжнародних проєктах та програмах.
Заслухавши й обговоривши доповіді проректора з науково-педагогічної роботи Ярослави Юрків і в. о. завідувача відділу управління якістю освітньої діяльності Маргарити Кравченко про стан процесу акредитації освітніх програм в університеті та шляхи його вдосконалення, вчена рада відзначила, що відповідно до Положення про акредитацію освітніх програм протягом 2022 – 2023 н. р. акредитаційну експертизу проходило 30 освітніх програм (із них підготовки бакалаврів – 18, підготовки магістрів – 12). Позитивним під час акредитації було швидке реагування внутрішньої системи забезпечення якості освіти на зауваження ЕГ, зокрема створення комісії з навчально-методичної роботи, яка надає допомогу в підготовці до акредитації ОП і відомостей самооцінювання; розроблення чіткого алгоритму й форм для розміщення проєктів ОП на сайті університету; створення необхідних нормативних документів; розміщення на сайті університету скриньки довіри. Під час зовнішньої експертизи було виявлено слабкі сторони ОП. Серед зауважень було виокремлено типові для багатьох ОП, які потребують комплексного реагування. В обговоренні питання взяла участь декан факультету природничих наук Наталія Мацай. Відкритим голосуванням вчена рада ухвалила рішення ураховувати результати попередніх акредитацій, зауваження й рекомендації ЕГ та ГЕР у процесі вдосконалення ОП та увести до складу проєктних/робочих груп здобувачів і зовнішніх стейкголдерів; системно залучати стейкголдерів-роботодавців, експертів галузі, професіоналів-практиків до освітнього процесу, зокрема проведення гостьових лекцій, лекцій-дискусій, майстер-класів тощо.
За результатами таємного голосування рішенням вченої ради кандидату економічних наук Віктору Тринчуку і доктору економічних наук Юрію Клапківу було присвоєно вчене звання професора кафедри фінансів, обліку та банківської справи, кандидату геологічних наук Андрію Братішку – вчене звання доцента кафедри хімії, географії та наук про Землю; ухвалено рішення про порушення клопотання про присвоєння викладачу кафедри культурології та кіно-, телемистецтва Олександру Калашнику почесного звання «Заслужений діяч мистецтв України».
Серед різного відкритим голосуванням вченої ради було ухвалено рішення про внесення змін до Положення про навчально-науковий інститут публічного управління, адміністрування та післядипломної освіти Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»; про внесення змін до Положення про підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка»; про затвердження Положення про підвищення кваліфікації педагогічних, науково-педагогічних працівників, державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування; про рекомендацію до друку наукових і навчально-методичних праць; про затвердження тем дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філософії.
Пресцентр ЛНУ імені Тараса Шевченка