Участь у науковому семінарі
26.5.2023
Завідувачі кафедри української мови та кафедри філологічних дисциплін долучилися до наукового семінару Інституту української мови НАНУ та Інституту педагогіки НАПН України.
25 травня завідувачі кафедр: української мови факультету української філології та журналістики – Оксана КЛЄЩОВА й завідувач кафедри філологічних дисциплін Навчально-наукового інституту педагогіки і психології – Наталія МОРДОВЦЕВА взяли участь у науковому семінарі «Динаміка мовної норми в науково-освітньому дискурсі початку ХХІ ст.», який відбувся за участі співробітників відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАН України й відділу навчання української мови та літератури Інституту педагогіки НАПН України. Модераторами семінару були: провідний науковий співробітник відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАНУ – д.філол.н., проф. БИБИК Світлана Павлівна й завідувач відділу української мови та літератури Інституту педагогіки НАПН України – д.пед.н., проф. ГОРОШКІНА Олена Миколаївна.
Наукова спільнота на семінарі розглянула й обговорила три проблеми:
- 1) унормування науково-освітньої комунікації: мова освітніх платформ в Україні;
- 2) тенденції змін у науково-навчальному дискурсі та проблеми внормування професійної мови педагога;
- 3) науковий стиль української літературної мови: динаміка норми.
Цікавими були доповіді українських науковців: Світлани БИБИК, яка окреслила сучасні проблеми культури рідної мови та вказала шляхи їх вирішення; Олени ГОРОШКІНОЇ про актуалітети підручникотворення та складнощі щодо «методичної адаптації» певних лінгвістичних понять для здобувачів освіти середньої ланки, адже методика мови тісно пов’язана з мовознавством, бо все, що відбувається в мовознавстві, – відображається в освітніх програмах і підручниках; дослідниця наголосила на активізації досліджень тексту, виокремивши принцип текстоцентризму; звернула увагу на те, що в програму необхідно вносити відомості про правопис; заступника директора Інституту української мови з наукової роботи, к.філол.н. ГОРГОЛЮК Ніни – про якість освіти, якість навчання, науки, наукових праць; пані науковець наголосила на питанні про науковий дискурс; завідувача відділу лексикології, лексикографії та структурно-математичної лінгвістики Інституту української мови НАНУ, д.філол.н., проф. КАРПІЛОВСЬКОЇ Євгенії, яка говорила про явище нормування, розвиток української мови, важливість активності слова, сучасне послуговування іншомовними словами; завідувача відділу граматики та наукової термінології Інституту української мови НАНУ, д.філол.н., проф. ГОРОДЕНСЬКОЇ Катерини, яка зазначила, що введення фемінативів у шкільну практику не покращить навчання і до цього питання варто підходити виважено; старшого наукового співробітника відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАНУ, д.філол.н. КОЦЬ Тетяни, яка презентувала науковій спільноті ключові аспекти своєї доповіді: «Динаміка літературної норми в науковому стилі».
Науковий семінар тривав 3 години, було розглянуто багато нагальних питань, які визріли в науковому житті нашого суспільства. Ми висловлюємо щиру подяку модераторам наукового семінару: Світлані Павлівні та Олені Миколаївні за цікаву наукову зустріч. Такі наукові семінари вкрай необхідні сьогодні, оскільки вони є на часі – актуальні та глибоко пізнавальні. Дякуємо, шановні колеги, за працю!
Кафедра української мови та кафедра філологічних дисциплін