Круглий стіл
8.12.2022
Кафедра фінансів, обліку та банківської справи виступила співорганізатором Міжнародного науково-практичного круглого столу «Страховий ринок України: виклики в період дії воєнного стану та перспективи подальшого розвитку».
Захід проводився в режимі онлайн 17 листопада 2022. Під час відкриття до привітального слова були запрошені представники університетів-співорганізаторів, а саме: Національного університету біоресурсів та природокористування України – декан економічного факультету, професор Анатолій Діброва та в.о. завідувачки кафедри банківської справи та страхування доцент Вікторія Костюк; Краківського економічного університет (Польща) професор Марія Плонка; Лодзького університету (Польща) професор Юрій Клапків; Батумського державного університету ім. Шота Руставелі (Грузія) професор Володимир Глонті; Університету менеджменту безпеки (Словаччина) професор Ігор Брітченко, Політехнічного коледжу Їглава (Чеська Республіка) доцент Симона Чинчялова, «Артіфекс» Університету Бухаресту (Румунія) — ректор, професор Александр Лучіан Манолє, Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка професор Віктор Тринчук; Інституту післядипломної освіти та бізнесу (м. Київ) – директор Ірина Бондар.
Наукову доповідь на тему «Страховий ринок України: виклики сьогодення» представила доцент кафедри банківської справи та страхування НУБіП України Руслана Мамчур. Доповідачка звернула увагу присутніх на основні виклики для страхового ринку України протягом 2022 року, серед яких суттєве падіння попиту населення; особливості та умови страхування українців, які виїхали і тимчасово перебувають за кордоном; добровільне медичне страхування загалом та умови отримання медичного асистансу на територіях активних бойових дій.
Фелічія Александру, д.е.н., професор Бухарестського університету економічних наук та Георг Стоян, д.е.н., професор Бухарестського університету економічних наук запропонували до обговорення доповідь на тему «Страховий ринок Румунії у контексті управління соціальними ризиками». Доповідь румунських колег була присвячена еволюції румунського страхового ринку, зокрема озвучено критичні моменти, які пройшов румунський ринок страхування.
Серед присутніх на круглому столі розгорілася дискусія щодо впливу НБУ як регулятора на майбутню діяльність страхових компаній та забезпечення достатнього рівня їхньої платоспроможності. Свою думку з цього питання висловив також професор Ігор Брітченко, у контексті досвіду Словаччини.
Змістовну доповідь на тему «План Маршалла» для українського страхового ринку» представив Вячеслав Черняховський – генеральний директор Асоціації Страховий бізнес.
Жваву дискусію викликала доповідь на тему «Робота страхових і перестрахових брокерів України в поточних умовах» В’ячеслава Андрійко – генерального директора та Дмитра Маруженка – заступник генерального директора Представництва Willis Towers Watson Insurance Broking. Доповідачі акцентували увагу присутніх на дев’яти макро- та мікропроблемах страхового ринку України та перспективах їх вирішення. Основні серед яких: складний регуляторний стан, інфляційні зміни страхової вартості, жорсткі вимоги до платоспроможності, зростання страхових тарифів та підвищення якості надання страхових послуг.
Наталія Внукова – професор кафедри банківської справи і фінансових послуг ХНЕУ ім. С. Кузнеця представила доповідь на тему «Оцінка рівня зацікавленості темою страхування в Україні та Польщі». Доповідачка акцентувала увагу присутніх на дуже загрозливій ситуації, що виникла на страховому ринку України. Підтвердженням цього є звіт НБУ щодо кількості страхових компаній, а саме – постійного звуження ринку. Загалом рівень зацікавленості фінансовим ринком є дуже низьким. Зокрема, зацікавленість темою страхування досягла найнижчої межі в середині березня 2022 року. Водночас, найбільш попит на страхові послуги відмічається в Тернопільській, Хмельницькій, Львівській областях та в м. Києві. Також існує великий попит на страхування в Польщі, який зумовлений великою кількістю українців, які переїхали до Польщі після початку війни. Як наслідок, є велика зацікавленість у страхових послугах українських провайдерів на території Польщі.
Захід пройшов в дружній та конструктивній атмосфері. Колектив кафедри дякує співорганізаторам за підтримку та усім учасникам за активну участь у роботі круглого столу.
За інформацією кафедри фінансів, обліку та банківської справи