Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

«Слобожанська беседа – 15»

8 листопада в університеті відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Слобожанська беседа – 15»

Напередодні Дня української писемності і мови на факультеті української філології та журналістики відбулася науково-практична конференція «Слобожанська беседа». Цього року п’ятнадцятий раз зібралися поціновувачі рідного слова, ті, хто переймається питаннями його функціювання, дослідження й утвердження на всьому українському просторі.

До розмови з філологами-шевченківцями долучилися лінгвісти, методисти і вчителі української мови і літератури з Києва, Дніпра, Житомира, Івано-Франківська, Кам’янця-Подільського, Львова, Миколаєва, Полтави, Рівного, Умані, Харкова, Черкас та Республіки Молдова. Участь у конференції взяли зокрема й співробітники відділу діалектології Інституту української мови НАН України; Інституту мистецтвознавства та етнографії імені М. Т. Рильського НАН України; відділу навчання української мови та літератури Інституту педагогіки НАПН України; Інституту культурної спадщини Академії наук Молдови.

Конференція репрезентувала пошуки понад 120 досвідчених науковців і молодих учених, вчителів української мови і літератури, здобувачів освіти.

З вітальним словом до учасників конференції звернулася заступниця голови оргкомітету, професор Катерина Глуховцева, яка зазначила: «Традиційно напередодні Дня української писемності і мови в ЛНУ імені Тараса Шевченка збирають науковців на «беседу» задля обговорення актуальних і нагальних мовних питань новітнього часу. Слово «беседа» на Луганщині має декілька значень, найпоширенішими з яких є «зібрання» і «спосіб проведення дозвілля» Бажаємо учасникам нашого зібрання плідної наукової роботи і корисного наукового дозвілля». Привітав науковців і т.в.о. декана факультету української філології та журналістики Артем Галич.

Пленарне засідання конференції розпочав директор Інституту української мови НАН України, професор Павло Гриценко, який у своїй доповіді порушив проблему українського мовного простору сьогодні і після перемоги.

Актуальні теми представили науковці Катерина Кожухар, Галина Кобиринка, Оксана Зелінська, Роман Міняйло, Наталія Коваленко, Людмила Рябець, Марина Поістогова та ін.

У режимі онлайн спілкувалися науковці КНУ імені Тараса Шевченка, НУ «Львівська Політехніка», ЛНУ імені Івана Франка, ЖДУ імені Івана Франка, СНУ імені Володимира Даля, ЧНУ імені Богдана Хмельницького, Львівського і Житомирського ОІНППО, Івано-Франківського ННЮІ НУ «Одеська юридична академія», Кам’янець-Подільського НУ імені Івана Огієнка, МНУ імені В. О. Сухомлинського, Полтавського університету економіки і торгівлі, Харківської ГПА, Дніпропетровського ДУВС, Уманського ДПУ імені Павла Тичини та інші.

Продовжив конференцію «Ярмарок лінгвістичних і методичних ідей», під час якого доповіді виголосили доцент кафедри гуманітарної освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Тетяна Должикова, професор кафедри української мови ЛНУ імені Тараса Шевченка Алла Нікітіна та інші науковці.

Під час засідання круглого столу «Діалектологічні знахідки» учасники обговорили актуальні питання діалектології, серед яких особливості дослідження діалектного тексту; діалектна лексика в літературному творі; назви весільних та післявесільних обрядів; динамічні процеси в лексиці говірок; оніми як невід’ємний компонент говірок; концепти в говірках як репрезентанти єдності українського суспільства та ін.

Учасники конференції активно обговорювали порушені питання і дискутували з проблемних аспектів. Свої наукові міркування мали змогу висловити і здобувачі вищої освіти Юлія Скакальська (м. Умань) і Дмитро Помазан (м. Полтава).

Матеріали конференції будуть оприлюднені в збірнику «Слобожанська беседа – 15» і фаховому виданні «Лінгвістика».

За інформацією кафедри української мови

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024