Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Христина Алчевська: діалог крізь століття

У рамках загальноуніверситетських Днів науки кафедрою педагогіки було проведено вебінар для викладачів та студентів.

Інтерес до педагогічної спадщини відомої просвітительки й нашої землячки Христини Данилівни Алчевської об’єднав викладачів НН ІПП та здобувачів освіти першого (бакалаврського рівня) педагогічних спеціальностей та другого (магістерського) нашого університету на відкритому вебінарі кафедри педагогіки, що відбувся 28 квітня. Спікером виступила доктор педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки Людмила Бутенко.

Звернення до історичних персоналій наразі постає дуже актуальним для системи вітчизняної освіти, яка тепер вимушено розвивається в складних суспільних умовах: з одного боку, це дозволяє вберегтися від псевдоінновацій в педагогіці на шляху до пошуку ефективних методів та технологій навчання й виховання молоді; з іншого – має величезний потенціал для усвідомлення всією педагогічною спільнотою та студентами, майбутніми вчителями, багатої й значущої історичної спадщини нашого східного регіону країни в процесах зародження й становлення національної системи освіти в Україні, бо освіта й наука завжди були міцним підґрунтям розбудови незалежної й розвиненої держави й сьогодні залишається тим міцним підмурком, який дозволить нашій країні не лише здобути перемогу у війні, розпочатій РФ, а й у процесах подальшого будівництва демократичного суспільства.

Такою постаттю для нас є Христина Данилівна Алчевська – український педагог, прогресивна діячка народної освіти, засновниця й учитель Харківської приватної жіночої недільної школи та народної школи в с. Олексіївка на Катеринославщині (нині Перевальський район Луганщини), де вчителював ще один відомий український педагог і письменник Б. Д. Грінченко. Вона віддала справі народної освіти майже шість десятиліть свого життя й залишила вагомий внесок у розвиток освіти та культури України. Алчевська поєднувала в собі рідкісний дар теоретика, експериментатора, талановитого педагога й уважала народну освіту одним із головних факторів культурного й духовного відродження рідного краю та розвитку суспільства.

Під час наукового вебінару учасники мали змогу познайомитися з маловідомими сторінками особистої й професійної біографії однієї з найяскравіших представниць української інтелігенції ХІХ ст., послідовниці педагогічних ідей К. Ушинського щодо навчання та виховання молоді на засадах народності. Окрему увагу було приділено  експериментаторським доробкам Христини Данилівни, зокрема тим, що стосувалися методів та форм навчально-виховної діяльності, організації роботи освітнього закладу та вимог до педагогічних кадрів.

Наприкінці вебінару всі присутні радо обмінялися думками щодо свого бачення ролі педагогічного спадку відомої української педагогині та подякували спікеру за цікавий і змістовний аналіз історико-педагогічних джерел.

За матеріалами кафедри педагогіки НН ІПП

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024