Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Участь у науково-теоретичному вебінарі

Колектив кафедри української мови долучився до вебінару Інституту української мови НАН України.

21 квітня кафедра української мови взяла участь у науково-теоретичному вебінарі «Художньо-публіцистичний дискурс у сучасній мовно-культурній трансформації України», який було організовано й проведено відділом стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАН України.

Провідні українські лінгвісти Світлана Бибик, Галина Сюта, Леся Мовчун, Тетяна Коць, Наталія Голікова та ін. запропонували для публічного обговорення власні дослідження сучасних художніх і публіцистичних текстів, зокрема використання в них нових номінативних, смислоутворювальних мовних одиниць, способів передачі фактуальної, контекстуальної й підтекстової інформації, використання лексики з погляду її нормативності, римотворення, правописні особливості української мови, трансформування мовної свідомості українців, формування нових просторових, предметних, ментальних мовних образів, спричинених війною тощо.

Особливе зацікавлення викликало дослідження Світлани Бибик, присвячене роману Сергія Жадана «Ворошиловград».

Учасники вебінару відзначили актуальність проблем відображення лінгвософії буття в сучасних текстах, дослідження художньо-публіцистичного дискурсу як середовища формування лінгвокультурної пам’яті в мовно-естетичних знаках часу. Науковці представили сьогоденне розуміння проблем і зазначили про необхідність переосмислення їх через певний час.

Викликали дискусію проблеми виокремлення особливостей урбаністичної рими в образній організації поетичних текстів, оцінки творчості М. Гоголя для розвитку української культури загалом і тлумачення ідейного наповнення текстів письменника у зв’язку із сучасними подіями в Україні.

Слушну думку про результати вебінару висловив директор Інституту української мови НАН України проф. Павло Гриценко: «Має бути дорожня карта, яка визначить, як нам рухатися далі». Науковець також привернув увагу до нагальної потреби переосмислення навчання української мови в закладах середньої й вищої освіти, що є особливо значущим для професійної діяльності викладачів кафедри української мови.

Кафедра української мови

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024