Всеукраїнський радіодиктант національної єдності
9.11.2021
У ЛНУ імені Тараса Шевченка написали Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.
Мова є основою духовного багатства народу та його інтелектуального потенціалу, найвагомішим надбанням кожної окремої людини і найбільшою суспільною цінністю. Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців, за різними оцінками, від 40 до 45 млн осіб, більшість з яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці. Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.
9 листопада вся українська спільнота відзначає День української писемності та мови. Це свято було встановлено указом Президента України у 1997 році. За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі. Мова є найважливішим засобом спілкування і пізнання та одним із ключових факторів незалежності нашої країни.
У цьому році українці традиційно написали ХХІ Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, який об’єднав усіх небайдужих навколо українського слова. Автором тексту та читцем виступив знаний український поет, прозаїк, перекладач, есеїст Юрій Андрухович. У методичній роботі над диктантом брала участь українська мовознавиця, докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови Національного університету ,,Києво-Могилянська академіяˮ і провідна наукова співробітниця Інституту української мови НАН України Лариса Масенко. Трансляція диктанту відбулася о 10:00 і проходила на різних платформах:
- на загальнонаціональному телеканалі UA: Перший;
- у телеефірі регіональних мовників Суспільного;
- на ютуб-каналі UA: Перший;
- на фейсбук-сторінках Суспільного, телеканал UA: Перший та регіональних філій Суспільного;
- на хвилях Українського радіо і Радіо Культура;
- на ютуб-каналі та фейсбук-сторінках Українського радіо і Радіо Культура.
Цього дня із дотриманням карантинних вимог студенсько-викладацький склад зібрався у бібліотеці університету з метою перевірки власних знань із рідної мови. У цей момент вони відчували духовну єдність з усією державою, котра так само хвилювалася й зацікавлено слухала національний радіодиктант.
Перевірити власноруч написаний текст шевченківська родина зможе 11 листопада, коли на сайті Українського радіо оприлюднять текст диктанту.
Тож, чекаємо на результати!
Вікторія Калініна,
прес-центр ЛНУ імені Тараса Шевченка