ЛНУ та німецько-українське академічне співробітництво
13.9.2021
Луганський національний університет імені Тараса Шевченка був учасником міжнародної програми в рамках німецько-українського академічного співробітництва 2020 – 2021 років.
Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» в особі начальника відділу міжнародних зв’язків, докторки педагогічних наук, професорки, пані Ірини Мигович з січня 2020 по вересень 2021 року був долучений до міжнародної програми “Управління інтернаціоналізацією українських закладів вищої освіти в рамках німецько-українського академічного співробітництва 2020 – 2021 років” (Management of Internationalisation and German-Ukrainian Academic Cooperation 2020 – 2021), запровадженої Німецькою службою академічних обмінів (Deutscher Akademischer Austauschdienst – DAAD) за підтримки Міністерства освіти та науки України, Німецько-українського академічного товариства та Німецької спілки менеджерів наукової сфери у партнерстві з Ганноверським університетом імені Лейбніца. Учасниками програми окрім ЛНУ імені Тараса Шевченка стали 17 українських закладів вищої освіти, серед яких, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Черкаський державний технологічний університет, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний університет «Києво-Могилянська академія», Національний університет «Львівська політехніка», Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Сумський державний університет, Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя, Чернігівський національний технологічний університет, Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського, Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Київський національний університет технологій та дизайну, Донецький національний університет імені Василя Стуса, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, Луцький національний технічний університет, Харківський національний аграрний університет імені В.В. Докучаєва, Бердянський державний педагогічний університет.
Візія програми передбачає надання представникам українських закладів вищої освіти всебічних знань щодо впровадження процесу інтернаціоналізації в навчальну, дослідницьку та адміністративну діяльність університетів, а також сприяння німецько-українському академічному співробітництву. Як було зазначено представниками Міністерства освіти і науки України, програма представляє особливу цінність для національної системи вищої освіти України, адже за рахунок долучення 18 провідних освітніх установ країни сприятиме активнішій інтеграції України до Європейського простору вищої освіти (досліджень), забезпеченню конкурентоспроможності відібраних університетів шляхом розширення вікон можливостей для міжнародного співробітництва закладів, їхньої участі в міжнародних проектах та програмах і, відповідно, підвищення якості надання освітніх послуг та здійснення дослідницької діяльності кожного з університетів-учасників.
В рамках програми 8-9 вересня 2021 року Міжнародним офісом Ганноверського університету імені Лейбніца та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка було організовано Форум «Інтернаціоналізація українських закладів вищої освіти 2021: німецько-український досвід», метою якого стало сприяння обміну знаннями та ідеями у сфері інтернаціоналізації вищої освіти в Україні та Німеччині. Спікерами Форуму стали провідні українські та німецькі експерти з інтернаціоналізації освіти та науки, ректори українських та німецьких закладів вищої освіти, проректори з міжнародних відносин, керівники та співробітники науково-дослідних частин, міжнародних та проєктних офісів. Під час Форуму Іриною Мигович було представлено результати пілотного впровадження програми в ЛНУ імені Тараса Шевченка під загальною назвою Internationalization Support Programme Aimed at the Enhancement of the Quality of Educational Services in the Field of Pedagogy, які серед іншого включали розробку та впровадження освітніх програм і тренінгів, спрямованих на розвиток мовної та міжкультурної компетентностей студентів; розробку та впровадження освітніх програм іноземними мовами; підвищення індексів вихідної та вхідної мобільності студентів; створення міжнародно дружнього академічного середовища в установі. За словами пані Мигович, в ЛНУ імені Тараса Шевченка стратегічні аспекти впровадження інтернаціоналізації відносно освітнього компоненту діяльності закладу передбачали розробку нових освітніх програм та тренінгових курсів з урахуванням елементів інтернаціоналізації вдома, яка уможливлює, до прикладу, для студентів, не покидаючи стін рідного університету, прослухати лекції, взяти участь у воркшопах тощо від викладачів з усього світу. Під час Форуму було також обговорено сучасні тенденції процесу інтернаціоналізації у вищій освіті, компетентності відносно інтернаціоналізації (глобальна, полікультурна, підприємницька тощо), аспекти академічної мобільності та міжнародного співробітництва у сфері досліджень; учасникам була надана інформаційна підтримка щодо питань фінансування міжнародного співробітництва від престижних закордонних фондів та освітніх організацій.
Ірина Мигович, д.п.н., проф.,
начальник відділу міжнародних зв’язків