Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Зустріч ольвійців

У НН ІІМВСПН відбулася зустріч ольвійців.

11 березня 2021 р., отримавши можливість особисто побачитись одне з одним, ольвійці навчально-наукового інституту історії, міжнародних відносин і соціально-політичних наук вирішили не тільки згадати найяскравіші сторінки своїх експедицій, поділитися спогадами, але й познайомити студентів перших курсів з цим фантастичним місцем. Студенти не тільки весело та натхненно провели час, але й підбили підсумки своїх поїздок з 2018, 2019 та 2020 років, обговорили майбутні експедиції.

Зі словом виступив директор інституту Антон Васильович Бадер. Він наголосив, що подібні зустрічі повинні стати доброю традицією на істфаці, адже Ольвія є невід`ємною частиною його культури.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка має багаторічний досвід наукового вивчення пам’яток античної доби Історико-археологічного заповідника ,,Ольвіяˮ. Вперше студентський загін залучився до досліджень ольвійських об’єктів у 1969 р. Перший виїзд студентів істориків для проходження археологічної практики відбувся під керівництвом викладача історичного факультету Костянтина Красильникова. З тих часів луганський загін був завжди найчисельнішим в Ольвії, тоді ж і почали формуватись неповторні ольвійські традиції. Значна когорта викладачів істфаку не тільки бували в Ольвії, але й ставали її постійними та активними учасниками. Бувати по 5, 8, 10 та більше сезонів ставало звичайною справою для ольвійських ветеранів.

З 2018 р. археологічна традиція відновилась зусиллями істфаку, керівництва університету та ветеранів минулих років. Вагомий внесок у ольвійську справу зробив Василь Надрага, доктор економічних наук, випускник істфаку, постійний спонсор Луганської експедиції. Студенти згадали свій перший виїзд зі Старобільська у 2018 році, поділились спогадами Ярослав Моісеєнко  та Михайло Влайков.

,,Приїхавши на благодатну Ольвійську землю, ми, загін у 16 осіб, були не те, що розгублені, ми були перелякані. Тоді ж відбулось знайомство з Микитою Болоцьким, що є продовжувачем ольвійської ветеранської родини, та постійним нашим лідером та помічником протягом наступних років. Ми намагались організовувати власне дозвілля та робили лише перші кроки у дослідженні цікавого археологічного об`єкту Т-4. Пошуки ольвійського театру тоді переживали четверту спробу, й нас поставили на цю, ще не оброблену територіюˮ, – згадує перший рік Євгенія Шевцова.

Не зважаючи на деякий переляк, нашу недосвідченість та невпевненість, Ольвія-2018 закохала у себе тих, хто повернувся до Ольвії у 2019, 2020 роках. І студенти з найтеплішими почуттями згадують той перший сезон, всі жарти та ситуації.

Ольвія-2019. Цей сезон став одним з найяскравіших. Загін поповнився студентами минулих років та новими практикантами. Традиційні свята проходили частіше, більш масово та яскравіше. ,,Ми знали, що нас очікує, підтягували до себе молодше покоління, заздалегідь готували сценарії та образи. Ми продовжували роботу на Т-4, а у другій половині дня більш досвідченішою командою планували вечірнє дозвілля. Цей сезон запам`ятався яскравими знахідками в археологічному плані, новими знайомствами, більш спекотнішими вечіркамиˮ,  – говорить Євгенія.

Своїми спогадами від сезону-2019 поділились Юлія Шевцова та Ігор Верховод, історики 3-го курсу.

У минулому році, сезон 2020 відбувся зі своїми особливостями. Введення карантину сприяло тому, що ті хто понад усе бажали повернутись до Ольвії, не змогли поїхати, через власні побоювання, родинні обставини тощо. До того ж традиційна практика 1 курсу не змогла відбутись у звичайному режимі. Команда ольвійців запрошувала поїхати всіх кого могли, студентів інших спеціальностей, своїх друзів. Дуже хотілось, щоб поїздка відбулась, щоб традиція знову не перервалась. Проте, все ж таки зібрались. Команда добровольців із 18 осіб. І цей сезон був насправді незабутнім. Кожний з тих, хто наважився поїхати жодним чином не пошкодував, а коли їхали назад, всі в автобусі просто плакали.

,,Ми не тільки гідно провели попередні знайомі заходи, але й додали у скарбничку ще декілька традиційних свят. Знову про Луганський загін почуло все селище. Ми стали більш впевненими, веселими та активними. Жарти, веселощі дискотеки лунали на весь заповідник, до нас у табір на вечірку просились люди з інших загонів, місцеві жителі почали впізнавати нас за обличчям, а поняття ,,Луганський загінˮ, знову стало брендомˮ, – так про сезон 2020 року говорить Євгенія. Згадали яскраві моменти своєї першої поїздки Маргарита Кононенко, Юлія Бондар та Дарія Тулінова.

Студенти дивились фотографії з розкопу, вечірок, традиційних заходів, наукових зустрічей та знайомились з ольвійським життям. Веселі відео та історії викликали захват та яскраві емоції у першокурсників, майже всі висловили бажання приєднатись до експедиції у 2021 році.

Своїм враженням від заходу та спогадами з Ольвії поділилась Юлія Нужна, заступник директора з навчальної роботи НН ІІМВСПН та ветеран ольвійського руху. Наприкінці всі заспівали традиційних пісень та спілкувались. Захід був наповнений неповторною атмосферою, немов всі зібрались ввечері біля вогнища.

Ольвія – це одна родина, це глибокі проникливі пісні, божевільні танці, це завжди особливий, не зрозумілий нікому гумор. Ольвія – це унікальний досвід, завжди активні студенти, наповненні натхненням, божевільними ідеями. Це те місце, де ти оголюєш власну душу, перестаєш грати ролі, забуваєш на кілька тижнів про інтернет, телефон, свої справи та турботи, і просто живеш, відкрито спілкуєшся, щиро радієш, закохуєшся та знаходиш справжніх друзів. Саме тому сюди хочеться і хочеться повертатись. Йти на світанку на розкоп, а ввечері розпалювати вогнище та співати пісень…

Навчально-науковий інститут історії,
міжнародних відносин і соціально-політичних наук

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024