Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Інтерв’ю з головою вченої ради

Голова вченої ради ЛНУ Віталій Курило розповів в інтерв’ю про книгу, приурочену 100-річчю нашого університету.

1 березня 2021 року нашому університету виповнюється 100 років з Дня заснування. Шевченківська родина заздалегідь почала активно готуватися до цього заходу. Так, починаючи з вересня, проводять виставки, конкурси в онлайн-режимі, структурні підрозділи поповнюють рубрики й проводять заходи до цього свята.

Одним із заходів до цієї знаменної дати є видання книги з повною інформацією про історією існування університету. Детально про неї розповів один із авторів Віталій Курило.

  1. 1. Віталію Семеновичу, одним із кроків, приурочених Дню народження нашого університету є видання книги. Скажіть, будь-ласка, яку назву вона матиме і хто є її упорядниками?

Книга, яка видається до 100-річчя університету, має офіційну назву ,,Луганський національний університет імені Тараса Шевченка: сторінки історії 1921–2021 роки”. У цієї книги три автора – це три ректори університету в різний період часу: Анатолій Олексійович Климов, Віталій Семенович Курило та Сергій Вікторович Савченко.

Зазначу, що ця книга не є повністю оригінальним новим виданням, вона продовжує історію видання книг у попередні роки, де авторами були ми також втрьох. Це доповнена, оновлена, з новими матеріалами  книга, яка видавалася до 85-річчя університету в 2006 році.

  1. 2. Скільки часу тривала робота над цією книгою?

Робота над цією книгою тривала близько двох років. Готувати матеріали ми почали завчасно, десь у 2018 році. Активно працювали в 2020 році й вже у грудні місяці ми віддали її до типографії. Зараз вона знаходиться в типографії й до середини лютого буде надрукована.

  1. 3. Які періоди становлення університету викладені в цьому матеріалі?

Усі періоди рівнозначно – з 1921 року по 2021 рік. Найбільш повно викладені останні 20 років. Перший документ, який ми знайшли, де офіційно датується початок діяльності нашого університету – 15 люте 1921 року.

  1. 4. Скільки буде розділів і які назви вони матимуть?

У цій книзі декілька розділів, які визначають найважливіші етапи розвитку університету. Перший етап – Донецькі губернські педагогічні курси, які було засновано в 1921 році і офіційний початок  їх роботи  – 1 березня 1921 року. У 1923 році, на базі цих педагогічних курсів був створений педагогічний інститут, який мав назву ,,Донецький інститут народної освіти”. У 1931 році його було перейменовано в Луганський педагогічний інститут. Отже, у першому розділі йдеться про 20-і рокі ХХ століття.

Другий розділ стосується Луганського педагогічного інституту в повоєнні роки. Це досить цікаві, але одночасно й трагічні роки тим, що фактично кожен рік-два змінювалися ректори й всі вони були розстріляні.

Період з 1945 року по 1990-і роки – це Луганський педагогічний інститут у повоєнні часи.

Наступні розділи стосуються 1990-х років, початок 2000-х років, потім як ми стали класичним університетом (2008 р.), роки найбільшого розквіту (2008-2014 рр.), потім трагічний період (2014 р.) і переїзд університету на Старобільщину.

У нас ще є ряд розділів присвячених досягненням у науці, культурі й спорті. Серед додатків є ,,Ректориˮ, ,,Відомі вчені в історії університетуˮ, ,,Почесні професори університетуˮ, ,,Почесні доктори університетуˮ, ,,Почесні працівники університетуˮ, ,,Члени наглядової радиˮ і великий список літератури.

  1. 5. Про які нагороди та яких визначних людей вміщено інформацію в книгу?

Якщо говорити про нагороди, то вони є різні, одні надавалися конкретним людям, а інші – університету. Це нагороди з різних виставок, конкурсів особливо за останні 20 років.

  1. 6. Яким чином збиралися фото? Звідки вони у вас?

Нажаль, багато фотоматеріалів втрачено в 2014 році, але світ не без добрих людей. Ми знаходили їх у викладачів, друзів, знайомих, випускників. Ряд цікавих фотоматеріалів типографія видалила через те, що не змогла якісно їх надрукувати.

  1. 7. а яку читацьку аудиторію орієнтоване це видання?

Читацька аудиторія достатньо широка. Це і студенти, і випускники, всі ті люди, які пов’язані з університетом, хто цікавиться історією.

  1. 8. Яким чином буде розповсюджуватися ця книга?

По-перше, книгу отримають ті люди, які є в цій книзі, гостям, які приїдуть на святкування Дня народження університету й частина тиражу піде в продаж.

  1. 9. Скільки екземплярів книги буде видано?

Розрахований тираж у 500 штук.

  1. 10. Віталію Семеновичу, користуючись нагодою хочу у Вас запитати, святкування 100-річчя з Дня заснування університету відбудеться саме 1 березня? Чи можливо, в зв’язку з карантинними умовами його буде перенесено на іншу дату?

Ми завжди святкували День народження університету 1 березня, але в цьому році, у зв’язку з епідеміологічним станом у країні, ми  б не хотіли святкування звести до формальної частини. Тому 1 березня будуть вітання, флешмоби в онлайн-режимі, а святкування плануємо перенести на другу половину вересня.

Вікторія Калініна,
прес-центр ЛНУ імені Тараса Шевченка

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024