40 років кафедрі філологічних дисциплін

Кафедра філологічних дисциплін НН ІПП святкує 40-річчя.

Державному закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» виповнюється 100 років. Цього ж року свій 40-річний ювілей святкує кафедра філологічних дисциплін навчально-наукового інституту педагогіки і психології. 20 листопада 2020 року відбулась урочиста конференція з нагоди святкування ювілею.

Свій шлях кафедра розпочала у далекому 1980 році. Кафедра відома своїми освітніми та науковими традиціями, які вона зберегла протягом усіх років. Нині кафедра разом з університетом перебуває у вимушеній евакуації в м. Старобільск. Сьогодні професорсько-викладацький склад кафедри – це доктори наук, кандидати, асистенти: Дмитро Ужченко, Віталіна Кизилова, Оксана Цалапова, Віра Пушко, Тамара Маркотенко, Лариса Мельник, Марія Починкова, Світлана Рудь, Нінель Правова, Олена Слободян, Маргарита Васильєва, Катерина Коваленко, Ірина Масловська.

На жаль, через карантинні заходи конференція проходила в онлайн-форматі.

Захід відкрила завідувачка кафедри Наталія Мордовцева, яка звернулась до учасників конференції зі вступним словом про особливості діяльності кафедри на сучасному етапі.

З привітаннями до колег звернулися голова вченої ради університету, доктор педагогічних наук, професор, академік НАПН України Віталій Курило, в.о. ректора, член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Сергій Савченко; проректор з науково-педагогічної роботи, кандидат філологічних наук, доцент кафедри філологічних дисциплін Дмитро Ужченко; директорка ННІПП, доктор педагогічних наук, професор Олена Караман; завідувач кафедри дошкільної і початкової освіти, кандидат педагогічних наук, доцент Світлана Бадер.

Багато років кафедра плідно співпрацює з науковими установами та університетами нашої країни, з якими зв’язують давні дружні стосунки. Конструктивне партнерство у питаннях навчання, здійснення наукових досліджень, проведення науково-практичних конференцій, семінарів, тренінгів сприяє пробудженню інтересу молодих дослідників до наукових пошуків, інформуванню широкої наукової спільноти про інноваційні надбання наукової думки. Від імені української освітянської спільноти до привітань долучились – доктор педагогічних наук, професор, старший науковий співробітник відділу навчання української мови і літератури НАПН України Олена Горошкіна; доктор філологічних наук, професор кафедри фахових методик і технологій початкової освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, голова Івано-Франківської філії Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва Тетяна Качак; кандидат педагогічних наук, доцент Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка Світлана Цінько; кандидат філологічних наук, доцент кафедри германської філології Донецького національного університету імені Василя Стуса (м. Вінниця), президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва Уляна Баран; кандидат філологічних наук, доцент Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Наталія Родюк.

Свої спогади під назвою «Душею і серцем з Вами!» надіслала Валентина Галич, доктор філологічних наук, професор кафедри українознавства Національного університету водного господарства та природокористування; «З теплом і щемливою ніжністю…» – Галина Васильєва, старший викладач кафедри юридичної лінгвістики та практичної психології Луганського державного університету внутрішніх справ імені Є. О. Дідоренка.

Викладачі кафедри заклали міцні підвалини в розвиток наукової думки в університеті, про їх здобутки розповіла доктор філологічних наук, професор кафедри філологічних дисциплін Віталіна Кизилова.

Історія кафедри нерозривно пов’язана із функціонуванням інституту педагогіки та психології, директором якого довгий час був кандидат історичних наук, доцент, почесний професор університету Геннадій Божко. Як мудрий керівник одного із найбільших інститутів нашого університету він дбав про розвиток кафедри, про зміцнення її професорсько-викладацького (кадрового) складу. Його слова-звернення до викладачів були найсуттєвішими і зворушливими, викликали приємні спогади про ті часи. Крім того, надійшли привітання від Людмили Іванової та Лідії Обуховської, які згадали про цікаву співпрацю з кафедрою.

За час свого існування кафедра пережила немало буремних подій, але завжди з честю їх долала й міцніла. Все це відбувалось завдяки викладачам, науковцям, які наполегливо працювали, любили свою справу, віддавали кафедрі велику частину свого життя. З нагоди ювілею спогадами про дружній колектив кафедри, її плідну роботу поділилися ветерани професорсько-викладацького складу – кандидат філологічних наук, доцент Іраїда Постнікова, магістр початкової освіти Світлана Рудь.

Протягом 40 років кафедрою підготовлено понад 10 тисяч фахівців освітянської справи, які здійснюють вагомий внесок у виховання майбутніх поколінь. До привітань із ювілеєм кафедри приєднались випускники різних років – асистент кафедри філологічних дисциплін Нінель Правова, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної та початкової освіти Марина Єпіхіна, аспірантка Маргарита Васильєва, голова студентської ради гуртожитку Владислава Потьоміна, заступник голови студентського директорату Роман Ніколаєв.

Понад усе кафедра філологічних дисциплін – це сімʼя однодумців, що виховала й продовжує виховувати справжніх професіоналів, навіть фанатів, для яких найвищими цінностями завжди були відданість справі, взаємоповага, людська гідність.

Дякуємо їм за високий професіоналізм, плідну працю, вагомий внесок у розвиток вітчизняної освіти та науки, за силу духу та відданість інституту, рідному університету.

Кафедра філологічних дисциплін НН ІПП