,,Слобожанська беседа-13”

ФУФСК провів Всеукраїнську  науково-практичну конференцію ,,Слобожанська беседа-13. Лінгвістика тексту і вивчення української ментальності”.

Традиційно в День української писемності і мови на факультеті  української філології та соціальних комунікацій проводять Всеукраїнську  науково-практичну конференцію (цього року вже тринадцяту), яку називають слобожанською беседою не випадково. Зміст цієї назви вміщує завдання, яке покликане виконати це поважне зібрання. Отже, нормативне бесіда, а діалектне (східнослобожанське, поширене в північних районах Луганської області) беседа первісно мало такі значення: ‘розмова з ким-небудь’; ʻвесільний обрядʼ, ʻлюди, які присутні на відзначенні якоїсь подіїʼ тощо, пізніше це слово набуло і таких значень: ‘доповідь, повідомлення на яку-небудь тему з наступним обміном думками’; ‘мова, мовлення’. Отож на цьому форумі любителів рідного слова його учасники мали змогу повідомити про окремі цікаві факти функціонування живого усного чи літературного слова, порушити питання мовної політики в регіоні й в Україні, які сьогодні активно дискутуються в періодичній пресі, наукових колах; виявити й обговорити ті риси усного мовлення луганців, що вимагають і оцінки, й кваліфікованого лінгвістичного коментаря.

У програмі конференції  більше 75 учасників. Це передусім співробітники, магістранти, студенти факультету української філології та соціальних комунікацій і факультету іноземних мов  Луганського національного університету імені Тараса Шевченка; викладачі кафедри української, іноземних мов та перекладу ЗВО Укоопспілки ,,Полтавський  університет економіки і торгівлі”,  співробітники Інституту педагогіки НАПН України, відділу діалектології Інституту української мови НАН України, учителі української мови і літератури  Луганської, Миколаївської, Донецької  областей, досвідчені й молоді вчені Запорізького національного університету, Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля; Житомирського державного університету імені Івана Франка, Волинського національного університету імені Лесі Українки, Глухівського національного державного педагогічного університету імені Олександра Довженка, Поліського національного університету.

Виявив бажання взяти участь у конференції доктор філологічних наук, професор, декан факультету російської мови та літератури Ланьчжоуського політехнічного університету Лі Ялінь (м. Ланьчжоу, Китай).

Пленарне засідання включало доповіді з основних концептуальних засад заходу, якими вважаємо проблему організації навчально-комунікативного простору в сучасних закладах освіти. Своїми знахідками тут поділилася Дарія Лукьяненко (м. Миколаїв), кандидат філологічних наук, учитель української мови і літератури Миколаївської ЗОШ І – ІІІ ступенів № 31 Миколаївської міської ради, яка виголосила доповідь ,,Створення українськомовного середовища в закладі загальної середньої освіти”.

Другою проблемою, яка була порушена під час конференції, стало питання особливостей портрета рідної говірки. Ця проблема репрезентована виступами Ірини Дружук (м. Луцьк), аспірантки кафедри історії та культури української мови Волинського національного університету імені Лесі Українки, а також Людмили Рябець (м. Київ), кандидата філологічних наук, старшого наукового співробітника відділу діалектології Інституту української мови НАН України.

Рубрику ,,Інформаційний простір пісенного тексту” представили Катерина Глуховцева (м. Старобільськ), доктор філологічних наук, професор кафедри української філології та загального мовознавства ДЗ „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка” у доповіді ,,Пісенний дискурс українців та Лариса Колесникова (м. Старобільськ), кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології та загального мовознавства цього ж вишу (,,Лексична репрезентація концепту КОХАННЯ в українських народних піснях).

Рубрику ,,Мовна особистість у контексті мотивів і потреб спілкування” репрезентував у своїй доповіді Анатолій Найрулін (м. Старобільськ), кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології та загального мовознавства ДЗ „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”.

Загалом конференція пройшла жваво, з обговоренням порушених питань.

Факультет української філології та соціальних комунікацій