Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Археологічна експедиція в Ольвію

Студентський волонтерський загін ЛНУ імені Тараса Шевченка повернувся з археологічної експедиції.

9 серпня 2020 року до Старобільська повернувся ,,Луганський археологічний загін”, який у цьому році став волонтерським археологічним загоном у Історико-археологічному заповіднику ,,Ольвія” (Миколаївська область). Не дивлячись на епідеміологічну ситуацію в країні, експедиція не тільки успішно здійснила поїздку, але й включила у свої ряди 8 нових учасників, серед яких студенти, першого та другого курсів  НН ІІМВСПН. Окрім цього, продовжуючи добру традицію, членами  загону знову стали істфаківці старших років, які беруть участь в експедиції у якості волонтерів вже другий і третій рік.

Важливою подією експедиції 2020-го року стала посвята п’яти ольвійців, які мають за плечами три повних археологічних періода, у ветерани. Це стало символом продовження ольвійської культури, не дивлячись на значну перерву в поїздках. Ветерани нового покоління урочисто поклялися берегти і примножувати традиції Луганського загону, переносити всі тяготи похідного життя і бути прикладом для молодших поколінь.

Важливо відзначити, що відродження і повноцінна робота луганського ольвійского загону була б неможлива без ,,ветеранів” минулих поколінь, тих хто є багаторазовими учасниками попередніх експедицій, активно підтримують відродження ольвійських традицій, надають фінансову та організаційну допомогу. Серед таких ,,ольвіополітів” хотілося б відзначити, перш за все, Василя Надрагу, Микиту Болотського, Олександру Павлову, Андрія Ларіонова, Данила Попова і багатьох інших колишніх істфаківців, які не тільки відгукнулися на прохання підтримати експедицію, але і особисто відвідали загін, поділилися досвідом та спогадами. Відзначимо також велику допомогу ректорату ЛНУ імені Тараса Шевченка, а також директорату НН ІІМВСПН в організації поїздки.

Окремо хотілося б виділити значну організаторську і волонтерську допомогу Микити Болотського, без участі якого зробити поїздку було б неможливо. Саме зусиллями Микити, як багаторічного ольвійского ветерана, було вирішено багато питань, стосовно не тільки організації поїздки, а також проведення дозвілля і життєдіяльності табору, в цілому. Він став для студентів справжнім прикладом, лідером, ділився своїм досвідом і допомагав в організації всіх проведених заходів.

Одним з масштабний свят, який вже третій рік проводить луганський загін зі Старобільська, стала посвята ,,Команчі”. Це свято є стилізованим під традиційний індіанський ритуал обряд посвяти юних археологів. ,,Вождем племені” став ветеран Луганській Ольвійської експедиції, учасник ООС на Сході України – Андрій Ларіонов. Ті, хто приїхав до Ольвії вперше, проходили випробування і отримували свої секретні імена команчі.

Загін був радий зустрічати в таборі Василя Івановича Надрагу, доктора економічних наук, постійного спонсора Луганській експедиції. Василь Іванович побував на розкопі, поспілкувався зі студентами, протягом декількох днів відвідував заходи, організовані загоном.

Уже третій рік луганська експедиція копає на об’єкті Т-4, під чуйним керівництвом доктора історичних наук, керівника Ольвійської археологічної експедиції Інституту археології НАН України Алли Валеріївни Буйських і наукового співробітника Інституту археології НАН України, кандидата історичних наук Ірини Миколаївни Шейко. Загін продовжив дослідження археологічного об’єкта, на якому ймовірно розміщений античний театр ольвійського поліса. Цей рік ознаменувався значними знахідками з бронзи, свинцю, скла, кераміки. Сигналом того, що археологи на вірному шляху, стали знахідки імпортного білого мармуру.

За традицією, 5 серпня 2020 року, в таборі луганського загону відбулася конференція, в якій взяли участь луганська і харківська експедиції, а також провідні фахівці Інституту археології НАН України, виступили Надрага В.І., Крапівін Е.П., Крапівін П.Є. Учасники експедиції щиро дякують організаторам конференції і сподіваються, що ольвійськие дослідження луганського археологічного загону в Ольвії триватимуть і надалі.

Яскравими і насиченими стали два тижні археологічного сезону 2020 року. Програма була наповнена святами, квестами, іграми, вечорами біля вогнища з піснями під гітару і багатьма іншими традиційними і новими заходами. Серед них можна виділити Свято вручення лопат, Команчі, Посвяту в ветерани, Олімпіаду, Бастилію, Ольвійське весілля, Свято останньої лопати та інше.

Студенти від’їжджали з заповідника не стримуючи сліз. Кожен пообіцяв сам собі обов’язково повернутися сюди наступного року, тому що хто в Ольвії побував хоч раз, пов’язаний з нею навіки.

Навчально-науковий інститут
історії, міжнародних відносин і соціально-політичних наук

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024