Ольвійський «Дім сонця»
6.8.2019
Студенти ЛНУ імені Тараса Шевченка повернулися із археологічної експедиції.
4 серпня 2019 року до Старобільська, в цілому успішно виконавши поставлені завдання, повернувся «Луганський археологічний загін», який проходив чергову (п’ятдесят першу від початку, другу – від відновлення) археологічну практику в Історико-археологічному заповіднику «Ольвія» (Миколаївська область). Членами загону були переважно студенти-першокурсники НН ІІМВСПН, а також істфаківці старших років, які взяли участь у експедиції добровільно, вже у якості волонтерів. Куратором експедиції, як і у минулому році, став доктор історичних наук, завідувач кафедри історії України О. В. Набока.
Відзначимо, що відродження та повноцінна робота луганського ольвійського загону була б неможлива без «ветеранів» – багаторазових учасників попередніх експедицій, які активно підтримують відродження ольвійських традицій, надають фінансову та організаційну допомогу. Серед таких «ольвіополітів» хотілося б відзначити Василя Надрагу, Микиту Болотського, Олександру Павлову, Олександра Готовщікова та багатьох інших колишніх істфаківців, які відгукнулися на прохання підтримати експедицію. Відзначимо також зусилля ректорату ЛНУ імені Тараса Шевченка, а також директорату НН ІІМВСПН.
Велику допомогу у практичному функціонуванні загону надав багаторічний «ольвієць» Микита Болотський, який добровільно взяв на себе роль головного лідера, виступив досвідченим вихователем та транслятором важливих ольвійських традицій. Серед іншого, саме його зусиллями було організовано масштабне свято – «Команчі». Це свято є стилізованим під традиційний індіанський ритуал, обряд посвяти юних археологів. Учасниками заходу, який відбувся на живописному березі Південно-Бузьського лиману стали також старі «ветерани» ольвійського руху. Так, харизматичним «вождем племені» став «старий ольвієць», один із ініціаторів відродження загону у 2018 році, учасник ООС на Сході України – Андрій Ларіонов.
Насиченою виявилася і археологічна складова експедиції, якою опікувалися керівник Ольвійської археологічної експедиції Інституту археології НАН України, доктор історичних наук Алла Валеріївна Буйських та науковий співробітник Інституту археології НАН України, кандидат історичних наук Ірина Миколаївна Шейко. Під їх керівництвом студенти продовжили дослідження археологічного об’єкту «Т-4», на якому вже працювали минулого року. Метою дослідження став пошук античного ольвійського театру, залишки якого, за версією науковців, знаходяться саме на місті, де проводилися розкопки. На цей раз юним археологам вдалося знайти досить значну кількість важливого археологічного матеріалу: зразки античної кераміки різних століть, давні монети, предмети домашнього побуту. Унікальною, навіть за ольвійськими масштабами, стала знахідка студента ІІІ курсу, спеціальності «Середня освіта» (Історія) Ярослава Моісєєнко, який знайшов античного бронзового перстня, замурованого у середину давньої кам’яної кладки.
Відзначимо, що дослідження об’єкту «Т-4» здійснювалося у співпраці із німецькими археологами, за ініціативи яких, 2 серпня 2019 року, у таборі луганського загону відбувся Міжнародний україно-німецький симпозіум «На берегах Бугу». У заході прийняли участь німецькі, харківські науковці, а також провідні фахівці Інституту археології НАН України. Серед доповідачів були студенти і нашого університету − Анастасія Сикало та Анна Сурмай.
Учасники експедиції щиро дякують організаторам конференції та сподіваються, що ольвійські дослідження луганського археологічного загону в Ольвії будуть продовжуватися і надалі.
За інформацією кафедри історії України