Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Археологічні дослідження

Студенти ЛНУ імені Шевченка взяли участь у археологічних розкопках на Старобільщині.

24 червня на березі річки Айдар стартувала експедиція, яка триватиме протягом двох тижнів. Організатором археологічних розкопок є Теліженко Сергій Анатолійович ‒ науковий співробітник відділу археології Криму та північно-західного Причорномор’я ІА НАН України, який 2007 року уже досліджував цю місцевість. «Деякі питання залишилися невирішеними. Перше ‒ чи була на цій території у ті часи доместикація тварин; друге – чи були зв’язки з територією Нижнього Подоння», ‒ зазначає археолог.

За словами Олександра Набоки, історія цього археологічного дослідження розпочинається ще рік тому, коли шевченківці здійснили поїздку до Ольвії. Саме тоді Сергій Анатолійович дізнавшись про їх експедицію зацікавився можливістю співробітництва з нашим університетом. І це не випадково, бо відомий археолог уже багато років досліджує територію Луганської області і його цікавило продовження роботи із неолітичною стоянкою на березі р. Айдар у нашому місті. «Я вважаю, що потрібно розвивати місцеву археологію, треба виховувати молоде покоління, яке буде займатися місцевою археологією. Схід України ‒ це територія, яку ще потрібно досліджувати, особливо з точки зору кам’яної доби, неоліту. Є дуже багато білих плям, які нема кому досліджувати!  До початку війни на Сході України ми співпрацювали з університетом, а сьогодні – це перший крок для відновлення нашої співпраці та спільних досліджень».

Участь у розкопках беруть аспіранти, студент факультету природничих наук, студенти-історики навчально-наукового інституту історії, міжнародних відносин і соціально-політичних наук на чолі з завідувачем кафедри історії України ЛНУ імені Тараса Шевченка О. В. Набокою.

«Це мій перший досвід – моя перша археологічна розкопка. Я навіть не уявляла, що це буде так цікаво»,  ‒ зауважує студентка- першокурсниця Юлія Шевцова.

За тиждень роботи на досліджуваній території археологам уже вдалося знайти так звану «їдальню» або, як її назвали археологи, «Суши-бар» мешканців давнього поселення, про що свідчать залишки мушлей, кремнієві останки знарядь праці, залишки кісток тварин, шматочки кераміки. «Мешканці цього краю, незважаючи на те, що вони жили в епоху неоліту, тобто зародження скотарства та землеробства, ще не знали ні одного, ні другого і вже зрозуміло, що займалися рибальством, полюванням та збиральництвом», ‒ зазначає Олександр Набока.

Після завершення розкопок Олександр Вікторович напише статтю, де розповість про результати археологічного дослідження. А поки що, ми бажаємо археологам цікавих знахідок та легких розкопок, аби майбутні покоління знали досконалу та точну історію свого міста.

Ірина Бахмет,
прес-центр ЛНУ імені Тараса Шевченка

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024