Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Конференція у Львові

У Львові відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Дитинство і література: поетика, методика, дидактика» з ініціативи кафедри філологічних дисциплін ЛНУ.

Література для дітей та юнацтва – сегмент художньої творчості з виразною адресністю, вона найбільш пріоритетна в колі дитячого читання, тому невипадково посідає важливе місце в навчально-виховному процесі освітніх закладів України. Її стрімкий розвиток в останні десятиліття, посилення уваги літературознавців, критиків, соціологів, працівників видавництв до творчості для дітей дають підстави говорити про неї як про яскраве й самобутнє явище.

18 – 19 жовтня з ініціативи кафедри філологічних дисциплін навчально-наукового інституту педагогіки і психології ДЗ «Луганський національний університет ім. Тараса Шевченка» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Дитинство і література: поетика, методика, дидактика», організована спільно з кафедрою початкової та дошкільної освіти факультету педагогічної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка. Місцем її проведення став Львівський національний університет імені Івана Франка.

У конференції взяли участь понад 50 науковців із різних куточків України: Київ, Львів, Дрогобич, Івано-Франківськ, Рівне, Вінниця, Полтава, Біла Церква, Дніпро, Запоріжжя, Харків, Старобільськ. Відкрила конференцію її координатор від Львівського національного університету імені Івана Франка професор, завідувач кафедри світової літератури Лідія Мацевко-Бекерська. З вітальним словом виступили проректор з науково-педагогічної роботи ЛНУ ім. Івана Франка, голова оргкомітету проф. Ярослав Гарасим, ректор ЛНУ ім. Тараса Шевченка, проф. Сергій Савченко (відео звернення), директор навчально-наукового інституту педагогіки і психології ЛНУ ім. Тараса Шевченка, проф. Олена Караман (відео звернення), декан факультету педагогічної освіти ЛНУ імені Івана Франка, доц. Дмитро Герцюк.   

У ході пленарного засідання було заслухано наступні доповіді: професора кафедри філологічних дисциплін Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка Віталіни Кизилової «Луганщина: література для дітей та юнацтва в художньому й науковому вимірі»; професора, завідувача кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Ольги Ніколенко «Тема Голокосту у вивченні зарубіжної літератури в школі»; професора, завідувача кафедри світової літератури, професора кафедри початкової та дошкільної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка Лідії Мацевко-Бекерської «Література і дитина: бігти швидко чи удвічі швидше?»; професора, завідувача кафедри початкової та дошкільної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка Наталії Мачинської «Роль казки у формуванні емоційного досвіду дитини»; доцента, докторанта кафедри фахових методик і технологій початкової освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Тетяни Качак «Тенденції розвитку сучасної української прози для дітей та юнацтва».

Під час роботи конференції працювали такі секції: «Поетологічний дискурс дитинства в українській та світовій літературі», «Література для дітей та юнацтва: практико-методичні аспекти», «Проблеми викладання літератури в освітніх навчальних закладах різних рівнів», «Мова творів для дітей і про дітей: структурний та прагматичний аспекти».

Кафедра філологічних дисциплін у повному складі була присутньою на науковому заході. Усі викладачі виступили з ґрунтовними й цікавими доповідями, в яких торкалися актуальних питань української літератури для дітей та юнацтва, її жанрово-стильової спрямованості, типологічних рис, тенденцій розвитку, зв’язків із зарубіжною літературою для дітей, методичних прийомів і форм роботи з текстом для дітей на уроках в початковій і середній загальноосвітній школі.

Особливої актуальності ця конференція набула у зв’язку зі змінами в освітній системі в Україні, стартом Нової української школи, що тісно пов’язано із проблемами літературної освіти в закладах різних рівнів. Відтак невипадково, що в центрі уваги перебували питання методичних рішень активізації читання, лінгвістичних особливостей творів для і про дітей різних жанрів та їх упливу на мовленнєвий розвиток дитини, просування метанавички компетентнісного читання.

Цікавою стала культурна програма, організована господарями: екскурсія до музею Львівського національного університету імені Івана Франка, перегляд вистави «Поліанна» у Національному академічному українському драматичному театрі імені Марії Заньковецької, відвідування літературно-музичної композиції «У глибині осені», що підготувала кафедра початкової та дошкільної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка. 

Конференція запам’ятається високим рівнем підготовки, конструктивним діалогом, цікавими знайомствами, а місто Львів – гостинністю, привітністю, чудовою осінньою погодою.

За інформацією НН ІПП

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024