Сучасна бібліотека
14.9.2016
Про те, як працює сучасна бібліотека ЛНУ, розповіла в.о. директора наукової бібліотеки ЛНУ Марія Миколаївна Починкова.
Не дивлячись на те, що ми все більше часу проводимо у всесвітній мережі Інтернет, книги все одно не втратили своєї цінності. Адже, саме бібліотека стає для нас провідником в світ літератури. Наукова бібліотека нашого університету – це не лише незамінний помічник для студентів при підготовці до занять, а й місце де молодь може самовдосконалюватися, розвиватися, проводити з користю своє дозвілля. Про те, якою сьогодні є бібліотека ЛНУ імені Тараса Шевченка, та якою вона має стати в майбутньому, ми запитали у в.о. директора наукової бібліотеки ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка » Марії Миколаївни Починкової.
- Маріє Миколаївно, чим сьогодні живе бібліотека ЛНУ імені Тараса Шевченка? Чи відновлено той фонд що було втрачено з початком військових дій на Луганщині?
Приємно, що на сьогодні, наукова бібліотека нашого університету відроджується. Ми відновили роботу цифрового репозиторію, який є одним з показників рейтингу університету, ведемо активну роботу з відновлення фонду, відновлюємо базу електронних документів, створили новий сайт бібліотеки. Проводимо активну роботу з популяризації читання. Тобто, ми відроджуємося і ведемо нове активне життя.
Звичайно, ми не відновили повністю бібліотечний фонд, однак зроблено багато кроків для його відновлення, і ми вже досягли певних результатів. Фонд збільшився з 19 тис. примірників на момент евакуації (це примірники, що були на обліку читального залу Старобільського факультету) на понад 33 тис. примірників.
- Які на сьогодні основні джерела поповнення фонду наукової бібліотеки?
Робота з відновлення фонду була розпочата за ініціативи В. С. Курила, який восени запропонував звернутися за допомогою до університетів України, до благодійних організацій. Результатом цієї роботи стало суттєве поповнення нашого фонду підручниками. Найбільшу допомогу нам надали: НПУ імені М. П. Драгоманова, Київський університет права НАН України; Київський національний університет імені Тараса Шевченка; ДВНЗ „Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Г. Сковороди”. І це далеко не всі університети. Ми вдячні усім, хто нас підтримав і надали нам допомогу.
Крім того, наші коледжі єдині в області забезпечені підручниками з шкільного компоненту для 10‒11 класів. Тут ми співпрацювали з ДП „Луганськучторгпостач”.
Цікавою сучасною літературою поповнилась наша бібліотека завдяки Всеукраїнській благодійній акції „Книга на Схід”. А ще
нам надсилають і приносять літературу меценати.
Важливою також для нас є інформаційна допомога, оскільки, крім втрати матеріально-технічної бази, бібліотека втратила і фахівців бібліотечної справи. Серйозну допомогу надає нам Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського, колеги постійно визначають для нас УДК (універсальна десяткова класифікація) наших наукових робіт. Для прикладу, тільки за минулий рік вони проставили понад 620 УДК. Це титанічна праця. Ми їм щиро вдячні.
- Яка література є в бібліотеці? І яка користується попитом серед студентства?
Більшість бібліотечного фонду, звичайно, складає наукова література, однак є і сучасна художня література, наприклад, твори Марії Матіос, Андрія Кокотюхи, Сергія Жадана та інших.
Протягом 2014‒2016 навчальних років попитом користувалися тільки підручники, та сьогодні, крім підручників, студенти запитують і художню літературу.
- Ви кажете, що сьогодні до бібліотеки, на жаль, здебільшого приходять за навчальною літературою. Чому на Ваш погляд спостерігається така тенденція?
Думаю, що це пов’язано з розвитком інформаційних технологій і з тим, що зменшилась увага до читання. У тому році у нас народилась ідея створення клубу „К3” ‒ „Книжкового кіно-книго-клубу”. У цьому навчальному році ми вирішили продовжити його роботу, почнемо в жовтні. То ж запрошуємо усіх бажаючих! Оголошення будуть на нашому сайті.
Маємо надію, що такі заходи відновлять цікавість до читання.
А те, що бібліотека ‒ місце нових знань не треба доводити. Тільки за минулий рік ми отримали понад 5 підключень до всесвітніх баз даних, які містили сучасні наукові журнали, підручники, дисертації, монографії та багато іншого.
Зацікавлює наша бібліотека також вільним доступом до Wi-Fi на її території.
- Останнім часом співробітники бібліотеки проводять різноманітні конкурси для своїх читачів. Наша бібліотека не стала винятком. Розкажіть що заплановано на цей рік для ваших відвідувачів.
Так, дійсно, у минулому році ми започаткували конкурс „ЛНУ шукає таланти. Частина 1.”, у якому ми запропонували нашим відвідувачам представити власні твори прозового жанру. Приємно відзначити, що таких робіт було доволі багато. І в конкурсі взяли участь не тільки студенти, а й їх батьки та випускники нашого університету. Сподіваємось, що меценати допоможуть видати нам ці твори, вони дійсно дуже оригінальні та цікаві.
Новий навчальний рік ми розпочали з креативного конкурсу до Всеукраїнського дня бібліотек, який відзначають 30 вересня. Не буду переповідати умови, вони є на сайті університету та бібліотеки.
Будуть і інші цікаві конкурси, та всіх таємниць розкривати не буду. Слідкуйте за нашим сайтом та сторінками в соціальних мережах.
- Чи повинна бібліотека бути культурним центром для сучасної молоді?
Безумовно. При чому вона має бути культурним центром не тільки для студентства нашого університету, а й для молоді міста Старобільськ, усього району та й, навіть, області.
Одним з кроків для створення на базі бібліотеки культурного центру є залучення молоді до популяризації читання. Наприклад, наша наукова бібліотека стала одним із організаторів у Луганській області Всеукраїнського соціокультурного проекту „Вся Україна читає дітям”. За час проекту студенти, викладачі університету та працівники бібліотеки відвідали понад 6 шкіл та 6 дитячих садочків Старобільщини. Для того аби цей проект реалізувати письменниками України нам було надано примірники сучасної дитячої літератури, зокрема Н. Гузєєва „Як Петрик П’яточкин слоників рахував” та „23 образи Петрика П’яточкина”. Ці книги були безкоштовно надані автором до фонду бібліотеки.
Звичайно, це потребує значних зусиль, але, можна сказати, що це є нашою метою: бути не тільки науковою бібліотекою, а бути саме культурним центром.
- Чого, на Ваш погляд, в сьогоднішній бібліотеці повинно бути більше – комп’ютерних технологій чи живого спілкування з читачем?
Думаю, усе має бути врівноваженим. Заперечувати користь сучасних інформаційних технологій було б абсурдом, але й зневажати живе спілкування не можна. Ми завжди раді допомогти всім нашим відвідувачам і комп’ютерними технологіями, і живим спілкуванням.
- Яка основна задача стоїть сьогодні перед бібліотекою ЛНУ? Які завдання та цілі, Ви, як в.о.директора бібліотеки, ставите перед собою та співробітниками?
Важко говорити тільки про одне завдання. Перед нами стоїть низка завдань. Ми повинні посилити кількісний та якісний склад фонду Наукової бібліотеки, підвищити рівень кваліфікації працівників бібліотеки й ефективність роботи наукової бібліотеки в науково-педагогічній роботі та інформаційно-бібліотечне забезпечення освітньої та наукової діяльності університету через постійне оновлення інформації сайту бібліотеки та репозиторію. Також ми будемо продовжувати роботу в напрямку інформаційно-просвітницькій діяльності.
- Маріє Миколаївно, якою на Ваш погляд повинна стати наша бібліотека в майбутньому. На які зміни слід чекати читачам?
Хотілося б, щоб у майбутньому наша бібліотека дійсно стала сучасним науковим та культурним центром. Ми плануємо синхронізувати наш сайт з УФД-бібліотекою. Це дасть можливість користуватися бібілотечним фондом віддалено, маючи читацький квиток. Прагнемо поступово перейти на електронну бібліотеку. А також, продовжити співпрацю з міжнародними науковими організаціями щодо підключень до всесвітніх баз даних. Можливо, вдасться поповнити матеріально-технічну базу нашого читального залу, але на сьогодні це поки що тільки проект.
Ірина Бахмет,
прес-центр ЛНУ
імені Тараса Шевченка