Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Гостьова лекція

Відбулася гостьова лекція «Вплив російсько-української війни на систему міжнародних відносин».

5 грудня для здобувачів напрямів підготовки «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» (першого рівня вищої освіти); «Політологія» (першого, другого та третього рівнів вищої освіти) та «Соціологія» (першого та другого рівнів вищої освіти) відбулася гостьова лекція «Вплив російсько-української війни на систему міжнародних відносин» Федуняка Сергія Георгійовича, доктора політичних наук, професора кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

В основі трансформаційних змін, які відбуваються у системі міжнародних відносин, діяльність держав, спрямована на встановлення нового економічного порядку, глобалізація світової економіки, створення глобальних інформаційних систем та електронних мереж. Зазначені зміни набувають системоутворюючих характеристик, починають визначати відповідні структурні трансформації у світовому устрої, включаючи міжнародно-правовий порядок.

Існують різні трактування серед поняття системності в сфері міжнародних відносин. Вітчизняні дослідники розглядають систему міжнародних відносин як конкретно-історичну форму політичної організації міжнародних відносин, яка закріплюється в договорах і угодах і відображає як співвідношення (баланс сил), так і специфіку відносин між державами, які входять у систему. В якості загальної дефініції поняття ”система міжнародних відносин” означає самодостатню та спроможну до саморегуляції систему (комплекс) взаємодії суб’єктів міжнародних відносин на рівні держав, міжнародних організацій та акторів недержавного рівня. При цьому головним системоутворюючим елементом служать саме відносини та інші форми взаємодії як всередині системи (між її компонентами), так поза її межами (відносини з зовнішнім середовищем системи).

Сергій Георгійович проаналізував відносини між державами протягом багатьох століть, що постійно змінювалися. Минуло багато часу перш ніж міжнародні відносини інтегрувалися у всесвітню систему. Остаточно глобальна система міжнародних відносин склалася лише до початку ХХ століття. Система міжнародних відносин залежить від тих відносин, які складалися між державами в той чи інший період розвитку людського суспільства. Але ставши важливим чинником світової політики, вона в свою чергу впливала і на розвиток міждержавних відносин і на зовнішню політику окремих країн.

Однією з головних віх у розвитку міжнародних відносин став Вестфальський мирний договір. Він був підписаний після закінчення тридцятирічної війни в Європі і поклав початок принципу державного або національного суверенітету. Створена у слід система міжнародних відносин стала називатися в літературі і в практиці Вестфальською системою світу. Основою цієї структури стала держава.

Основою системи міжнародних відносин і головними факторами її стабільного існування є баланс сил, що розуміється як співвідношення військових і економічних потенціалів, політичної ваги і впливу держав, які входять у систему, в першу чергу великих держав, в певний історичний момент часу. Кожна система міжнародних відносин характеризується певною стійкістю, яка залежить від рівноваги балансу сил, яке лежить в її основі. Рівновага являє собою такий стан балансу сил, при якому стає неможливим домінування однієї або кількох держав.

Концептуальні підходи до розуміння сучасного етапу еволюції міжнародних відносин були закладені в період руйнації двополюсного світу епохи «холодної війни» і формування нових основ світового і міжнародного порядку. Постбіполярні міжнародні відносини як сфера дії та взаємодії численних і різноманітних державних і недержавних акторів у політичній, дипломатичній, економічній, культурно-гуманітарній, науково-технічній тощо площинах є предметом системного аналізу, який органічно поєднується із виокремленням і детальною характеристикою значимих структурно-функціональних складових усього міжнародного комплексу. Особливість цього процесу полягає в тому, що крах післявоєнного устрою відбувся в мирних умовах. З’явилися, відповідно, дефініції нової епохи в міжнародних відносинах, які набули швидкого поширення і навіть стали крилатими.

Безмежно вдячні шановному Сергію Георгійовичу за актуальну, цікаву, змістовну лекцію, яка була не просто інформативною, а й захоплюючою. Представлений лекційний матеріал викликав інтерес і жваву дискусію здобувачів. 

 

За інформацією кафедри політології і міжнародних відносин

 

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2025