Засідання наукового гуртка «Наукові здобутки з хімії та наук про Землю»

16 жовтня 2024 року на кафедрі хімії, географії та наук про Землю навчально-наукового інституту природничих і аграрних наук відбулося засідання наукового гуртка «Наукові здобутки з хімії та наук про Землю».

ВЄТРОВА ЄЛИЗАВЕТА, здобувачка 2-го курсу спеціальності 103 «Науки про Землю» презентувала тренінг на тему «НАСЛІДКИ ВІЙСЬКОВИХ ДІЙ НА НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ УКРАЇНИ».

Доповідачка детально розглянула ключові аспекти впливу військових дій на екосистеми України. Основними тезами її доповіді були:

• Деградація екосистем: Ліси, степи та інші природні території пошкоджуються або знищуються через вибухи, пожежі, переміщення важкої техніки. Це призводить до втрати середовищ існування для тварин та рослин, зменшення біорізноманіття та порушення екологічних балансів.
  • Забруднення ґрунтів та вод: Вибухи та розливи хімічних речовин, палива та нафти забруднюють ґрунти і водні ресурси. Метали, токсичні речовини та залишки боєприпасів накопичуються в ґрунтах, що ускладнює їх відновлення та може робити землі непридатними для сільськогосподарського використання.
  • Знищення аграрних земель: Військові дії часто відбуваються на територіях, де розташовані сільськогосподарські землі. Це призводить до їхньої ерозії, втрати родючого шару ґрунту та загрози для продовольчої безпеки країни.
  • Пожежі та викиди в атмосферу: Військові конфлікти спричиняють великі пожежі, які випускають в атмосферу токсичні речовини, що погіршує якість повітря та сприяє розвитку хвороб дихальної системи серед населення.
  • Загроза для біорізноманіття: Війна призводить до переміщення або загибелі багатьох видів тварин, руйнування їхніх оселищ і порушення природних ланцюгів живлення. Втрата окремих видів може мати незворотні наслідки для екосистем.
  • Погіршення якості повітря: Викиди хімічних речовин в атмосферу через пожежі та вибухи спричиняють значне зростання рівня забруднення повітря. Особливо гостро ця проблема стоїть у промислових регіонах, де знищуються заводи та склади з небезпечними матеріалами.
  • Шляхи подолання екологічних наслідків:

Розробки стратегій для відновлення екосистем після завершення конфлікту. Це включає заходи з очищення територій, відновлення лісів та річок, а також впровадження екологічно безпечних технологій у процес відбудови.

Доповідачка зазначила, що аналіз впливу військових дій на навколишнє середовище України є важливою та невідкладною темою для дослідження і обговорення. Вона допомагає зрозуміти повний масштаб екологічних наслідків війни та підготувати шляхи для подолання цих викликів у майбутньому.

Обговорення теми викликало активний інтерес серед учасників гуртка, адже проблематика охорони довкілля стає все більш актуальною в умовах сучасних реалій України.

Кафедра хімії, географії та наук про Землю