ХХІІІ конференція «Образне слово Луганщини», присвячена Тарасові Шевченку

У межах днів науки відбулася ХХІІІ Всеукраїнська (з міжнародною участю) науково-практична конференція імені Віктора Ужченка «Образне слово Луганщини».

18 квітня в ЛНУ імені Тараса Шевченка почала роботу ХХІІІ Всеукраїнська (з міжнародною участю) науково-практична конференція імені Віктора Ужченка «Образне слово Луганщини», присвячена 210-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Дводенна програма конференції об’єднала 118 науковців і молодих дослідників з багатьох наукових установ і освітніх закладів України та Університету Матея Бела (Словацька Республіка).

Організували захід кафедра української мови ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» (м. Полтава), Інститут української мови НАНУ, Інститут педагогіки НАПН України, Бердянський державний педагогічний університет (м. Запоріжжя), Волинський національний університет імені Лесі Українки, ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» (м. Рівне), Херсонський державний університет, Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації.

Цьогоріч до роботи конференції долучилися й науковці з таких закладів вищої освіти, як Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ (м. Дніпро), Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Криворізький державний педагогічний університет, КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, Луганський державний медичний університет (м. Рівне), Полтавський університет економіки і торгівлі, Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля (м. Київ), Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського (м. Київ), Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка (м. Кропивницький).

Традиційно в конференції беруть участь викладачі закладів вищої й фахової передвищої освіти, учителі закладів загальної середньої освіти, вихованці КЗ «ЛОМАНУМ». Цього року зголосилися до спільної роботи ВСП «Лисичанський педагогічний фаховий коледж ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка», КЗВО «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж», Харківський фаховий коледж будівництва, архітектури та дизайну, Кремінський ліцей № 5 Кремінської міської ради Луганської області, КЗ «Ліцей «Мрія» Кропивницької міської ради, Морозівський ліцей Міловської селищної ради Луганської області, КЗ «Сватівський ліцей № 6» Сватівської міської ради Луганської області, Тальнівський економіко-математичний ліцей Тальнівської міської ради Черкаської області.

Модераторами пленарного засідання стали професорка Алла Нікітіна і доцентка Маргарита Кравченко.

На початку пленарного засідання на адресу учасників конференції прозвучали вітальні слова директора навчально-наукового інституту філології і журналістики; професорка Вікторія Дмитренко побажала творчого натхнення й поділилася спогадами про особисте пізнання творчості Тараса Шевченка та зауважила: «Нині ім’я Великого Кобзаря є не лише символом України, а й своєрідним національним брендом. Читаймо Шевченка й пізнаваймо його глибоку філософію».

Під час пленарного засідання були представлені доповіді професорки Херсонського державного університету Марії Пентилюк «Нові аспекти розвитку української лінгводидактики», професорки Інституту української мови НАН України, академіка НАН України Світлани Єрмоленко «Мислеобрази Україна і світ в поезії Тараса Шевченка», провідної наукової співробітниці відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАН України Світлани Бибик «Мовний образ воїна в поезії і прозі Бориса Гуменюка», професорки ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» Катерини Глуховцевої «У мові-любові Тарасове слово», доцентки ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» (м. Рівне) Лілії Овдійчук «Паремія як жанр усної народної творчості: інтегрований аспект вивчення у закладах освіти», доцентки ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» Оксани Клєщової «Навчальна програма «Щастя» і менторство в сучасній школі», доцентки ДЗ «Луганський державний медичний університет» Оксани Кравчук «Актуальність імперативних конструкцій Великого Кобзаря», доцента ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» Анатолія Найруліна «Конотативні особливості опозиції свій/чужий в епістолярію Тараса Шевченка як вияв національної ідентичності», учительки української мови та літератури КЗ «Сватівський ліцей № 6» Сватівської міської ради Луганської області Олени Деркач «Тарас Шевченко і Сватівщина: до 210-річчя від дня народження Великого Кобзаря», здобувачки першого рівня вищої освіти ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка» Юлії Каніщевої «Фразеологізми Охтирського району Сумської області».

У традиційній рубриці «Поетична сторінка» свої творчі здобутки презентували здобувачка вищої освіти нашого університету Вікторія Борисенко (вірш «Слава тим, хто стоїть та відстояв») і здобувачка загальної середньої освіти Кремінського ліцею № 5 Кремінської міської ради Луганської області, вихованка очно-заочна школа КЗ «ЛОМАНУМ» Лугані Червленої (Марії Руднєвої) (вірші зі збірки «Пироговіння»).

За програмою конференції учасники представили доповіді, присвячені проблемам українського слова у філологічних розвідках, дослідженням мовної картини світу сучасного українця – творця своєї нації, питанням лінгвокраєзнавчих і літературних студій, образного слова в сучасній мовно-літературній освіті. Провідною стала тематика досліджень «Тарас Шевченко на сторожі українського слова».

Результатом плідної співпраці науковців стане видання збірника матеріалів. Усі дослідники отримають сертифікати про участь у науковому заході.

Робота конференції тривала в теплій, дружній атмосфері, викликала щиру розмову й приємні спогади, спонукала до подальших наукових пошуків.

Кафедра української мови