Святковий день
2.10.2023
1 жовтня – День захисників і захисниць України, День українського козацтва і Святої Покрови Пресвятої Богородиці та День освітян в ЛНУ імені Тараса Шевченка
День захисників та захисниць України — це можливість вшанувати воїнів будь-якої статі, що захищають незалежність та суверенітет рідної Батьківщини. Цього дня прийнято згадувати не лише героїв сьогодення, які щодня боронять кордони нашої держави від країни-агресора, але й ветеранів Другої святової війни, наших предків козаків, які виборювали право на незалежність.
Нову дату обрали зовсім невипадково. Споконвіку Пресвята Божа Матір була захисницею воїнів-захисників. Традиція дуже давня і походить ще від часів Київської Русі. Козаки навіть називали Покрову своєю заступницею і завжди молилися Діві Марії перед початком важливих битв. На Січі була побудована церква на честь Покрови Пресвятої Богородиці, де збиралися козаки подякувати захисниці після вдалого походу.
Покрова оберігає і оборонців сьогодення. Разом з усіма українцями воїни просять Пресвяту Богородицю подарувати мир Україні та захистити її кордони від ворогів. На день Покрова Пресвятої Богородиці святкують не лише День захисників та захисниць України. Це також і День козацтва.
Жовтень – місяць, коли українці вшановують захисників та захисниць країни, які вже десятий рік дають відсіч російській агресії. В Україні триває війна, і вшанувати подвиг військових, волонтерів та медиків зараз особливо важливо. Тільки завдяки ним наша Батьківщина зберігає свою незалежність.
В умовах війни ми стали цінувати ще більше наших захисників та захисниць. Щоранку українці дякують ЗСУ за можливість прокинутись у своєму ліжку. Тож неможливо залишитись осторонь таких дат і не нагадати молоді про важливість їх святкування в цілях патріотичного виховання.
Луганський національний університет імені Тараса Шевченка долучився до відзначення відразу чотирьох державних свят: День захисників і захисниць України, День українського козацтва і Святої Покрови Пресвятої Богородиці та День працівників освіти.
До патріотичного заходу долучилися голова Лубенської районної ради Тетяна Петрівна Качаненко та полковник Андрій Іванович Колесник, виконуючий обов’язки заступника начальника ТЦК та СП з комплектування.
День захисника – це відзначення тих, хто боровся і бореться за нашу країну, за її свободу та незалежність і заслуговують на нашу подяку та вдячність за їхню мужність і відданість.
Пресвята Богородиця є покровителькою всієї України. Здавна люди вважали, що Богородиця шиє ризи, зашиває рани зупиняючи кров. Тому вишиванка стає захистом, Богородичним покровом. На Покрову для того, щоб усі члени сім’ї були здоровими, старша господиня брала вишитого рушника і розвішувала його над вхідними дверима, тому цю священну дію доручили виконати ректорці університету Олені Караман, після чого вона виступила з урочистою вітальною промовою.
«Ми всі разом прагнемо до Перемоги і всі разом робимо все, щоб вона якомога швидше наблизилась до нашої країни та всього українського народу. Наш з вами обов’язок зробити так, щоб кожен захисник і кожна захисниця відчували шану і вдячність, як від держави, так і від громадянського суспільства, щоб подвиг кожного з них золотими літерами був вписаний в славетну історію України», – сказала Олена Караман.
Голова Лубенської районної ради Тетяна Качаненко у своєму виступі додала: «Сьогодні в нас одне завдання – наблизити переможний мир і ми робимо все для того, щоб Україна перемогла. Ми віримо в Збройні сили України!» Тетяна Петрівна щиро подякувала освітянам ЛНУ імені Тараса Шевченка, які дійсно виховують успішну патріотичну молодь, яка в майбутньому буде розбудовувати країну та займати високі посади на всіх державних рівнях. Далі від Лубенської районної ради і від себе особисто вона, в обличчі ректора Олени Караман, привітала всіх працівників освіти України та урочисто вручила квіти на честь цього дня.
До слова запросили полковника Андрія Колесника, який привітав усіх зі святами і сказав: «В цей день ми вшановуємо і дякуємо усім, хто захищає терени нашої держави, усім хто придає сили в цій нелегкій боротьбі, а це: наші захисники й захисниці, волонтери, громадські організації, освітяни, лікарі і просто прості українські люди, починаючи з пенсіонерів і закінчуючи дітьми. Ми всі віддаємо їм шану і вчергове дякуємо за мужність і наближення перемоги!» Андрій Іванович в цей день згадав і героїв минулих поколінь, які віддали свої життя за незалежність України і героїв сьогодення, багато з яких, на жаль, нагороджені посмертно. На закінчення, побажав усім присутнім скорішої перемоги, мирного неба над головою та закликав не бути осторонь в такий важкий час і допомагати Збройним силам України.
Голова Первинної профспілкової організації Луганського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Мороз теж привітав усіх зі святами, наголосив на підтримці одне одного в нелегкий час й теж закликав допомагати разом боронити нашу державу від ворога і нагадав: «Потрібно воювати не чисельністю, а розумом, тому багато українських військових, а це більше 3000, навчаються у нашому славетному університеті».
«Доземний уклін всім захисникам і захисницям! Український народ не здолати! Слава Луганському університету! Слава Україні! Героям СЛАВА!!!»,- закінчив свою промову Володимир Петрович Мороз.
Українське ж козацтво – це символ вільної духовності, відваги і гідності, пам’ять про яке теж вшанували, намагаючись бути гідними спадкоємцями . Козаки настільки вірили в силу Покрови пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що воно отримало другу назву – Козацька Покрова. Саме в цей день козаки обирали отамана, змагалися у козацькій доблесті, бойовому мистецтві, тому, щоб не порушувати традиції, студенти підрозділів університету теж змагалися у різних напрямках: спортивних, творчих і смачних.
Директор Навчально-наукового інституту фізичного виховання і спорту, чемпіон Європи і світу Олександр Дубовой висловив свої привітання присутнім з нагоди свят і запросив до участі у традиційних патріотично-спортивних змаганнях студентів підрозділів університету, побажавши всім перемоги і оголосивши програму конкурсів та змагань.
Найцікавішими з них виявилися конкурс «Гопака», конкурс «Хто найшвидше з’їсть найбільше вареників», змагання «Умілі ручки», змагання гиревиків, перетягування каната, естафета та інші. До речі, щоб станцювати козацький танець «Гопак», необхідно вміти чимало, що виходить навіть за рамки традиційних східних єдиноборств, бо для цього потрібна надлюдська сила й витривалість. Після конкурсів визначилися з переможцями і вручили грамоти та солодкі подарунки.
В давнину своєю покровителькою вважали Покрову і освітяни, майстри та творчі люди, тож студенти щиро привітали всіх викладачів з їх професійним святом.
«Ви є втіленням знань, мудрості та вдосконалення, і ми вдячні вам за вашу невтомну працю та пильну увагу до навчання студентів. Бажаємо вам невичерпного ентузіазму, творчого натхнення та подальших успіхів у вашій благородній справі!»,- такими словами завершили вітання студенти своїм викладачам.
А ще на Покрову в давнину починався навчальний рік. У цей день учні варили казан пшоняної каші. Це для того, щоб «наука не йшла в ліс» і гуртом його з’їдали, щоб змастити майбутнє навчання. Тому й називають тих, хто разом навчався – однокашниками. Тож за давніми традиціями всі відвідали гаряченький, смачний польовий козацький куліш, приготовлений під час проведення змагань членами Лубенської міської громадської організації інвалідів «Ветерани Чорнобиля» в їх справжній польовій кухні.
Під кінець ще раз привітали всіх зі святами, побажали всім міцного козацького здоров’я, уклінно подякували всім захисникам і захисницям за нашу рідну Україну, адже
УКРАЇНА ПОНАД УСЕ!
Відділ маркетингу ЛНУ імені Тараса Шевченка