Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Золото на міжнародній виставці

На міжнародній освітній виставці проект кафедри соціальної педагогіки ІПП отримав золото.

На сьомій міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти – 2016», яка проходила 17–19 березня 2016 р. у Київському Палаці дітей та юнацтва, Інститут педагогіки і психології (кафедра соціальної педагогіки) представив Проект «Соціально-педагогічна робота з сім’ями з дітьми, що знаходяться в складних життєвих обставинах внаслідок військового конфлікту на Сході України (На прикладі Луганського обласного відділення Міжнародної благодійної організації «Благодійний фонд «СОС Дитяче містечко»)».

Розробниками проекту стали О. Л. Караман, доктор педагогічних наук, професор, директор Інституту педагогіки і психології, С. В. Тунтуєва, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри соціальної педагогіки.

За результатами конкурсного відбору та експертизи проект отримав золоту медаль у тематичній номінації «Психосоціальна підтримка дітей і молоді, що знаходяться в складних життєвих ситуаціях».

За словами автора проекту, О. Л. Караман, він викликав жвавий інтерес з боку освітньої й наукової спільноти та громадськості України.

Представлений на конкурс проект став результатом партнерства  Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, Науково-дослідного центру з проблем соціальної педагогіки та соціальної роботи Національної академії педагогічних наук України, створеного на його базі, Міжнародної благодійної організації «SOS Children’s Villages International» (Австрія), Луганського обласного відділення Міжнародної благодійної організації «Благодійний фонд «СОС Дитяче містечко», Луганської обласної цивільно-військової адміністрації, Луганської обласної ради, у рамках якого реалізується Комплексна програма підтримки сімей та захисту прав дітей «СОС Дитяче містечко».

У межах цієї Програми кафедрою соціальної педагогіки ще з 2012 року здійснюється професійна робота із сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах; створення й забезпечення діяльності об’єднання з 7 дитячих будинків сімейного типу; організація діяльності прийомних сімей термінового влаштування; супровід молоді, яка вийшла із різних форм влаштування; реінтеграція вихованців інтернатних закладів до біологічних сімей; упровадження міжнародних стандартів із захисту прав дітей.

На початку 2015 року, коли на півночі Луганській області вже офіційно було сформовано базу тимчасово переміщених осіб та сімей з дітьми, Міжнародною благодійною організацією «Благодійний фонд «СОС Дитяче містечко» було проведено дослідження (On-SiteSurveyData) з метою виявлення сильних сторін і потреб громад. Результати досліджень засвідчили, що потреба громад у соціально-психологічній та соціально-педагогічній підтримці сімей з дітьми зі статусом внутрішньо переміщених осіб щодня загострюється. Сім’ї з дітьми потребують допомоги не лише в задоволенні базових життєвих потреб – безпека, житло, одяг, їжа, медичне обслуговування, а й допомоги в соціально-психологічній адаптації до нових умов життя, у пошуку роботи, влаштуванні дитини до дитячого садка чи навчального закладу, відновленні необхідних документів тощо. Часто сім’ї з дітьми, які мають статус внутрішньо переміщених осіб, стикаються з відсутністю підтримки й розуміння з боку місцевих мешканців громади, представників органів державної влади чи місцевого самоврядування.

З урахуванням результатів проведеного дослідження у 2015 році Луганське обласне відділення Міжнародної благодійної організації «Благодійний фонд «СОС Дитяче містечко» розпочало реалізацію нових соціальних проектів: «Укріплення громад для забезпечення потреб вразливих сімей на півночі Луганської області» (за підтримки ЮНІСЕФ) та «Надання кваліфікованих соціально-психологічних послуг внутрішньо переміщеним дітям та сім’ям у Старобільську та Сєверодонецьку Луганської області» (за підтримки Уряду Японії та Програми розвитку ООН в Україні).

Так, наразі структурними підрозділами Луганського обласного відділення МБО «SOS Children’s Villages International» та фахівцями університету здійснюється соціально-педагогічний супровід:

‒ 154 дітей із сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах (СЖО), 14 дітей із дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ) та прийомних сімей (ПС), які залишилися у м. Луганськ;

‒ 205 дітей із сімей внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та 12 дітей із прийомних сімей Старобільського району;

‒ надано соціально-психологічні консультації, освітні послуги, гуманітарну допомогу більше 5000 осіб із сімей ВПО.

Таким чином, ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» є провідним і єдиним осередком у Луганській області щодо науково-методичного супроводу та соціально-матеріальної, соціальної, правової, соціально-педагогічної та психологічної підтримки сімей з дітьми, що знаходяться в складних життєвих обставинах, зокрема найвразливіших категорій – соціальних сиріт та тимчасово переміщених осіб.

Мета поданого на конкурс Проекту «Соціально-педагогічна робота з сім’ями з дітьми, що знаходяться в складних життєвих обставинах внаслідок військового конфлікту на Сході України (На прикладі Луганського обласного відділення Міжнародної благодійної організації «Благодійний фонд «СОС Дитяче містечко»)» полягала в теоретичному обґрунтуванні, розробці й упровадженні технологій соціально-педагогічної роботи з сім’ями з дітьми, що знаходяться у складних життєвих обставинах внаслідок військового конфлікту на Сході України (сім’ї з дітьми, які мають статус внутрішньо переміщених осіб; сім’ї з дітьми у складних життєвих обставинах, які постійно проживають на території місцевої громади; прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу).

У межах реалізації проекту було:

  • упроваджено технології соціально-педагогічної роботи з сім’ями з дітьми, що опинилися у складних життєвих обставинах внаслідок військового конфлікту на Сході України: 1) виявлення та дослідження потреб сімей з дітьми, які мають статус внутрішньо переміщених осіб; місцевих сімей з дітьми з числа тих, що опинились у складних життєвих обставинах; сімейних форм виховання; 2) ведення випадку в роботу з сім’ями, які мають статус внутрішньо переміщених осіб; місцевими сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах; 3) технології соціального супроводження в роботі з сімейними формами виховання (ПС, ДБСТ);
  • надано реальну комплексну підтримку дітям та батькам, що знаходяться в складних життєвих обставинах:
  • Соціально-педагогічну: розвиваючі заняття для дітей дошкільного віку: «Мы – малыши», «Почемучки», «Умники и умнички», «АБВГДейка»; клуб «ОБА-НА», клуб для подростков «Высшая лига», заняття для дітей та батьків «Права людини = права дитини».
  • Психологічну: корекційна група для дітей «Клуб ОК», молодіжний психологічний клуб «Я + Я»;
  • Освітню: допомога з улаштування в освітні заклади; підготовки шкільних домашних завдань з англійської мови та математики.
  • Підвищення батьківського потенціалу: «Школа батьківської майстерності», «Клуб активних батьків»; професійні курси для батьків, заняття з економічної обізнаності, допомога у пошуку роботи; група взаємодопомоги для матерів.
  • Юридичну.
  • Оздоровчу: школа «Здоровий малюк», надання ліків, вітамінів, медичні обстеження, медичні консультації.
  • Рекреаційну: проведення масових заходів для дітей та батьків.
  • Матеріальну: надання матеріальної допомоги сім’ям у вигляді будматеріалів, речей та ліків для дітей, меблів для навчання, матеріалів для розвитку дітей, канцприладдя.

Золота медаль за Проект на виставці «Сучасні заклади освіти – 2016» є свідченням визнання університету центром освіти, науки, розвитку регіону та припинення агресії на Сході України.

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024