Історія факультету природничих наук
Історія вищої школи в нашому регіоні бере початок від 1 березня 1921 року, коли було відкрито Донецькі вищі педагогічні губернські курси – перший вищий навчальний заклад Донбасу, розташований у місті Луганську. Через два роки ці курси було реорганізовано в Донецький інститут народної освіти (ДІНО), у структурі яких були хімічний та природничий кабінети на базі яких розпочалася підготовка спеціалістів із природничого напряму. Тому саме цей рік – 1923 – вважається роком заснування факультету природничих наук.
Протягом 20-ти років формувалися спеціальності природничого напряму: у 1927-1929 роках на базі факультету соціального виховання створено факультет професійної освіти, на якому відкрито хімічне та агробіологічне відділення, у 1928 році відкрито біологічне відділення. У 1932 році на базі хімічного та агробіологічного відділень створено агробіологічний факультет, а у 1933 році – географічний факультет.
У 1934 році ДІНО перетворено у Луганський державний педагогічний інститут (ЛДПІ), у структурі якого агробіологічний факультет було реорганізовано в хімічний, а в 1936 році – у факультет природознавства та хімії. У 1939 році Указом Президії Верховної Ради УРСР інституту було присвоєно ім’я Тараса Шевченка.
Протягом 1941-1943 рр. факультет у складі інституту пережив дві евакуації, і з осені 1943 року після повернення розпочався новий етап його відновлення та розвитку.
У 1951 році на базі двох факультетів – географічного й природознавства та хімії – було створено природничо-географічний факультет.
Стрімкий розвиток університету, значні зміни у його структурі дали йому змогу отримати у 1998 році статус Луганського державного педагогічного університету (ЛДПУ), у 2003 році – статус національного, а в 2008 році – статус класичного університету. З цього часу наш університет має назву ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».
Зі зміною статусу університету та внаслідок відкриття нових спеціальностей відбувається певна реорганізація структури факультету – утворюються нові кафедри та об’єднуються ряд діючих кафедр. За ним у 2009 році змінилася назва факультету на факультет природничих наук.
Становленню та розвитку факультету безумовно сприяли яскраві особистості, які на певних етапах очолювали його на посаді декана. Формування та організація роботи на початку діяльності факультетських структур проходило під керівництвом перших деканів Б. І. Антонова, Л. І. Білогуба та О. П. Алексеєвої. Під керівництвом Ф. І. Пугача відбулось відновлення факультету після перших двох евакуацій. У мирні часи значний внесок у становлення та розвиток факультету зробили – Є. Д. Постнікова, Л. М. Євтушенко, О. П. Фісуненко, Р. Я. Ісаєва, Н. Ф. Щербіна, І. М. Агафонова, Т. І. Слоньова, В. Ф. Дрель та В. Д. Дяченко, які були деканами у різні часи. Під їхнім керівництвом формується та розвивається структура факультету – кафедри проводять плідну наукову й освітню діяльність, створюється геологічний та зоологічний музеї, гербарна, агробіостанція, зимовий та ботанічний сади, анатомічний музей та віваріум, хімічна, біохімічна, електронна та молекулярно-генетична лабораторії, навчально-польові табори «Ново-Ільєнка» та «Іванівка». Створюються та оформлюються спеціалізовані навчальні кабінети та лабораторії, комп’ютерні класи, кафедральні бібліотеки, які мають сучасне обладнання.
З вересня 2014 року факультет природничих наук у складі університету перебуває у третій вимушеній евакуації у м. Старобільськ. Незважаючи на труднощі, колектив факультету активно працює, завдяки чому наш факультет залишається, як і раніше, одним із основних фундаментальних освітніх підрозділів у структурі Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Швидке відновлення продуктивної діяльності факультету в цих умовах відбулося завдяки зусиллям, насамперед, студентсько-викладацького колективу, який у короткий термін повністю відновив та налагодив освітньо-виховний процес у нових умовах. За час роботи в м. Старобільськ на факультеті було повністю відновлено матеріально-технічну базу – створено геологічний та зоологічний музеї, гербарна, п’ять сучасних спеціалізованих навчально-наукових лабораторій, мультимедійні аудиторії та агробіологічна станція тощо. Контингент здобувачів освіти факультету досяг 1000 осіб.
У березні 2022року факультет природничих наук у складі університету перемістився на Полтавщину де перебуває у четвертій вимушеній евакуації у м. Миргород та м. Лубни. Незважаючи на всі складності факультет знов відновив свою роботу і займав відучи позиції серед інших навчальних підрозділів університету. У травні 2023 року студенсько-викладацький колектив факультету відзначив 100-річну річницю від дня його заснування. У листопаді 2023 року вченою радою університету прийнято рішення щодо реорганізації з 1 лютого 2024 року факультету природничих наук в Навчально-науковий інститут природничих і аграрних наук. За результатами конкурсного відбору директором НН ІПАН призначено Мацай Н.Ю.
31.01.2024