Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Центр з проблем соціальної педагогіки та соціальної роботи

З 2005 р. на базі університету успішно функціонує науково-дослідний центр з проблем соціальної педагогіки та соціальної роботи НАПН України (директор – Караман О.Л., доктор педагогічних наук, професор).

У 2019 р. науковці Центру працювали над темою: «Соціалізація дітей і молоді сходу України в умовах гібридної війни на Донбасі».

Наукова новизна НДР полягає в тому, що вперше науково обґрунтовано та розроблено теоретичні й технологічні засади соціалізації дітей і молоді сходу України в умовах гібридної війни на Донбасі; розроблено та триває впровадження технології соціально-педагогічного супроводу процесу соціалізації дітей і молоді в умовах гібридної війни на сході України в сукупності семи компонентів: цільового, концептуального, субʼєкт-обʼєктного, інформаційно-середовищного, змістового, процесуального, результативного.

Практичне значення НДР полягає в тому, що в межах технології соціально-педагогічного супроводу процесу соціалізації дітей і молоді в умовах гібридної війни на сході України реалізовано на практиці: зміст, форми і методи комплексної соціальної роботи, спрямованої на зміну вектора процесу соціалізації дітей і молоді з абераційної на успішну в умовах гібридної війни на сході України.

НДР охоплює нові категорії дітей і молоді з числа: внутрішньо переміщених осіб, осіб з тимчасово окупованої території, військовослужбовців – учасників бойових дій.

Результати НДР використовуються в освітньому процесі зі студентами навчально-наукового інституту педагогіки і психології. Удосконалено навчально-методичне забезпечення підготовки фахівців зі спеціальностей: 011 Освітні, педагогічні науки (Педагогіка вищої школи), 016 Спеціальна освіта, 231 Соціальна робота, 053 Психологія.

У 2019 р. НДЦ продовжив співпрацю з Міжнародною благодійною організацією «SOS Children’s Villages International» (Австрія) як базою експерименту. Наразі НДЦ працює з Національним офісом МБО «SOS Children’s Villages International» (м. Київ) та Луганським обласним відділенням «Міжнародна благодійна організація «Благодійний фонд «СОС Дитяче містечко». Змістом співпраці у 2019 р. стало спільне виконання проєкту: «Укріплення потенціалу сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, які мають статус ВПО та мають ризик втрати дитиною батьківського піклування».

Метою і змістом виконання проєкту стало сприяння психологічній адаптації та соціальній інтеграції внутрішньо переміщених дітей та сімей шляхом надання комплексної безоплатної психосоціальної допомоги у містах Старобільськ, Сєверодонецьк, Станиця-Луганська та Станично-Луганському і Старобільському районах Луганської області.

У результаті було надано кваліфікованих соціально-психологічних послуг понад 600 дітям та їх сім’ям (365 сімей), які потрапили у СЖО, та зі статусом ВПО, які проживають у м. Старобільськ, м. Сєверодонецьк, смт. Станиця-Луганська та Станично-Луганському районі Луганської області; 42 дитини було влаштовано у сімейні форми виховання; створено 5 патронатних сімей (сімей патронатних вихователів): у Станиці-Луганській – 1, у Білокуракино – 2, у Троїцькому – 2.

За результатами дослідження опубліковано 14 статей (2 статті – у журналах, що входить до наукометричних баз даних Scopus, Web of Science; 1 – англійською мовою в зарубіжному виданні; 2 – у колективних монографіях, 9 – у фахових виданнях), 3 тез, 1 методичний посібник.

29.10.2020

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024