Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Кафедра психології

 

Загальна інформація

Адреса: Полтава, вул. Івана Банка, 3; Полтавська обл., м. Лубни, вул. Віктора Новікова, 2

Телефон лаборанта: +38 098 419 65 96

Е-mаіl: psykaf.lnu@gmail.com

Кафедра психології була створена у вересні 1978 року. 

Тоді кафедру очолив,  профессор Г. А. Амінєв. При кафедрі була створена та оборудована сучасна психофізіологічна лабораторія.  Розпочались активні дослідження психофізіології пам’яті,  в яких приймали участь як викладачі кафедри так і здобувачі вищої освіти.

Головна мета створення кафедри – якісна психолого-педагогічна підготовка майбутніх спеціалістів – психологів, які матимуть глибокі наукові уявлень про природу та механізми психіки, про методи та особливості  процесу дослідження психічних явищ та станів, розвинуту здатність до практичного застосування психологічних знань в умовах професійної діяльності, спираючись на положення професійної етики. Та забезпечення навчальних дисциплін психолого-педагогічного циклу на всіх факультетах університету

Місія кафедри – сприяння розвитку свідомості та психологічної культури громадян України за рахунок підготовки висококваліфікованих сучасних фахівців – психологів, які б органічно поєднували в собі високий рівень теоретичної та практичної підготовки, готовність до саморозвитку, творчої самореалізації та духовності.


Освітня діяльність

На кафедрі здійснюється підготовка висококваліфікованих фахівців – психологів за першим (бакалаврським) та другим (магістерським) рівнями освіти.

На кафедрі викладаються наступні освітні компоненти:

  • Загальна психологія з практикумом
  • Психодіагностика з практикумом
  • Вікова та педагогічна психологія з практикумом
  • Соціальна психологія з практикумом
  • Історія психології
  • Клінічна психологія
  • Психологія особистості
  • Експериментальна психологія
  • Основи психологічного консультування та психотерапії
  • Основи психокореції
  • Психологія девіантної поведінки
  • Технології надання групової психологічної підтримки дітям та дорослим
  • Психологія організації та управління
  • Політична психологія
  • Основи психогігієни  та психопрофілактики
  • Психологія сім’ї та сімейне консультування
  • Діяльність психолога в різних галузях праці
  • Теорія та методологія психологічного дослідження
  • Сучасні технології психосоціальної підтримки людини  в умовах криз та/або надзвичайних ситуацій
  • Методика викладання психології
  • Етичні аспекти роботи психолога
  • Індивідуальна та групова робота з різними категоріями клієнтів
  • Гендерна психологія
  • Психосоматика
  • Психологія ментального здоровя
  • Таймменеджмент
  • Кіберпсихологія
  • Психологія стресу

Види практики: психодіагностична, корекційно-консультативна, науково-дослідна практика та  практика з психологічної допомоги.

Навчальний процес спрямований на формування  базових теоретичних та прикладних знань в основних галузях психології та оволодіння навичками, необхідними для ефективного надання психологічних послуг, що надасть можливість випускникам автономно вирішувати проблемні професійні завдання на індивідуальном, груповом, організаційном та соціальном рівнях.

Бази практик. В якості бази практик кафедра використовує школи, ліцеї, дитячі садочки, соціально-психологічні та реабілітаційні центри, консультативні центри, центри надання екстреної психологічної допомоги.

Можливості працевлаштування. Психолог у закладах освіти; Психолог на підприємстві; Психолог в органах державної влади та управління; Психолог-консультант; Молодший науковий співробітник (психологія), Науковий співробітник-консультант (психологія); Консультант центральної психолого-медико-педагогічної консультації; Фахівець з найму робочої сили; організатор з персоналу; Фахівець з вирішення конфліктів (побудова сфера); Фахівець з питань вирішення колективних трудових спорів (конфліктів); Психолог системи освіти, соціальних служб, служб допомоги молоді, експерт, соціальний менеджер в органах державного управління (у тому числі Збройні сили, СБУ, Нацполіція, політичні партії) та місцевого самоврядування.

Навчальний процес забезпечують викладачі кафедри психології:

Сертифікати про стажування викладачів кафедри психології


Наукова діяльність

Кафедра психології проводить наукові дослідження в межах наукової теми «Становлення суб’єкту життєвого шляху в сучасному соціально-психологічному просторі».

Викладачами кафедри здійснювались актуальні дослідження в різних галузях теоретичної та прикладної психології.

Останні роки дослідження кафедри були спрямовані на вивчення психологічних детермінант психічної активності людини в умовах соціально-політичної та економічної кризи в країні:

  • Розглянуто психологічні особливості становлення професійної стресостійкості майбутніх фахівців соціономічнихпрофесій (Дубчак Г.М.)
  • Уточнене та розширене розуміння соціальної компетентності особистості у проблемогенному соціумі (Черновська Л.В.)
  • Розширено розуміння особливостей змін свідомості особистості під впливом травматичних життєвих подій ( Пашко Т. А.)
  • Уточнено поняття «діалогічності» як основи професійного спілкування психолога та клієнта (Гліченко О. О.)
  • Доповнено поняття ПТСР та розуміння особливостей впливу військової травми на мирних жителів та уточнені критеріїї необхідності надання психологічної допомоги різним верствам населення, постраждалого від збройного конфлікту в країні (Пашко Т. А., Макаров В.І.,Федотова Т. В.)
  • Доповнено зміст поняття розвиваючого навчання в сучасній школі (Репкіна Н. В.).
  • Розширено розуміння вікових особливості прояву перфекціонізму як особистісної якості людини ( Шевякова І. П.).
  • Уточнено розуміння особливостей процесу смолоутворення особистості у період ранньої дорослості (Чумак О. О.).

Зараз на кафедрі розробляється комплексна програма психологічної реабілітації різних верств населення країни, постраждалого від збройного конфлікту. В реалізації цього проекту приймають участь провідні викладачі та магістранти кафедри.

Викладачі кафедри приймають активну участь у вирішенні актуальних завдань регіону, у зв’язку із необхідністю подолання наслідків військового конфлікту в країні.    Протягом 2015-2019 року була проведена серія тренінгів для ВПО та жителів АТО сумісно з Центрами зайнятості області за темою «Формування навиків самодопомоги та самореалізації в умовах підвищеної соціальної напруги».

Також була проведена серія  семінарів для громадських діячів «Формування навичок соціального посередництва» при підтримці коаліції громадських діячів «Українська миротворча школа» та групи психотерапевтичної допомоги для родин загиблих військових.

Сумісно з міською владою м. Сватова було проведено серію інтеграційних організаційно ділових ігор, метою яких біло формування у суспільних діячів та громадських активістів навичок вирішення конфліктів в умовах соціальних та політичних трансформацій.

Кафедра співпрацює з  Інститутом психології імені Г. С. Костюка, Інститутом політичної та соціальної психології  м. Київ,  Національним універститетом «Києво-могілянська академія» та ДНУ ім. О. Гончара.  Результатами співпраці з зазначеними науковими закладами стали наукові публікації викладачів та організація науково-практичних семінарів та конференцій.

На кафедрі регулярно проводяться науково-практичні семінари для психологів, соціальних працівників та медиків м. Старобільська та Луганської області.

24-26 січня 2018 року пройшов захист магістерських робіт першого випуску за новими освітніми програмами 1,5 річного навчання.

Тематика усіх магістерських досліджень відповідала актуальним завдання сучасної теоретичної та прикладної психології. Серед найбільш цікавих тем були наступні: «Бідність як стиль життя сучасних українців дорослого віку», «Психологічні особливості депресивних проявів вимушених переселенців та шляхи їх подолання», «Психологічні особливості емоційного вигорання державних службовців», «Психологічні особливості уявлення про часову перспективу у мирного населення постраждалого від військового конфлікту в Україні», «Психологічні особливості переживання військового конфлікту в Україні учнями юнацького віку», «Психологічні особливості психоемоційної сфери матерів які виховують дітей з особливими потребами», «Соціально-психологічні особливості самотніх жінок».

Усі магістерські роботи виконані на високому науково-теоретичному рівні, кожна робота має емпіричну та формуючу або розвивальну частину. Вибір тем досліджень, був обумовлений актуальними потребами практики роботи студентів-магістрантів, які працюють вихователями, соціальними працівниками, психологами в навчальних закладах та реабілітаційних центрах Луганської області, які знаходяться на підконтрольній території Україні.

Магістранти продемонстрували сформовані навички та уміння працювати з літературою, проводити самостійне емпіричне дослідження з використанням як стандартизованих так і проективних методик.

Результати захисту магістерських робіт свідчать про те, що всі магістранти повністю і на високому рівні засвоїли програму курсу і отримали якісні знання та професійні навички для виконання обов’язків викладача  психології.

20 магістерських робіт були захищені на оцінку „відмінно”.

Кращими магістерськими  кваліфікаційними роботами були визнані наступні – Соргіна Т. «Психологічні особливості уявлення про часову перспективу у мирного населення постраждалого від військового конфлікту в Україні», Юдіна І. «Бідність як стиль життя сучасних українців дорослого віку» та Кондратенко І. «Соціально-психологічні особливості самотніх жінок».


Організаційні збори здобувачів вищої освіти ОП «Психологія» 2024/2026 року вступу

Відбулись організаційні збори здобувачів вищої освіти другого (магістерського ) рівня вищої освіти набору 2024/2026 року. На конференції були обговорені питання:1) змісту та графіку навчального процесу за ОП «Психологія»; 2) інструктажу з техніки безпеки; 3) обрання наукового керівника та теми магістерського дослідження; 4) технології ви будови індивідуальної траєкторії навчання.

Здобувачі вищої освіти ОП «Психологія» жваво обговорювали різні аспекти освітньої діяльності в межах ОП «Психологія». Викладачі, які забезпечують освітній процес за ОП «Психологія» представили свої наукові інтереси та озвучили політику освітньої діяльності в межах ОП.

 

17.10.2024

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024