Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Кафедра політології і міжнародних відносин

 

Загальна інформація

Адреса: м. Полтава, вул. Соборності 64-Ж, ауд. 4.6

Телефон:  050 189 6051

Е-mаіl: lanasvitvovk@gmail.com; politology.lnu2024@gmail.com

Кафедру було створено як окрему складову у 1960-ті рр., вона носила назву наукового комунізму. Серед викладачів кафедри були учасники Другої світової війни, заслужені люди, яскраві особистості – Бажутін Б.П., Алімпієв І.Я., Літвіненко В.А., Колонтай В.Я. та ін. Хвилі перебудови кінця ХХ століття рішуче змінили викладання суспільних дисциплін у вишах, що призвело до появи об’єднаної кафедри політології та правознавства. У 2010 р. кафедра розпочала підготовку здобувачів за спеціальністю «Політологія». Після вимушеної евакуації університету в 2014 р. науковці кафедри почали розробляти проблеми, пов’язані з реалізацією різних форм збройного насилля в політичному процесі. Результатом розробки вказаного напрямку стали численні наукові здобутки, зокрема, успішні захисти трьох докторських дисертацій: С.О. Вовк, О. Б. Балацької та А. В. Бадера. У 2023 р. у межах глибоких структурних змін в університеті, назву кафедри було змінено на політології і міжнародних відносин та передано підготовку здобувачів освіти за відповідною програмою.

Головна мета та завдання кафедри: підготовка високопрофесійних фахівців з політології та міжнародних відносин, формування у здобувачів усіх спеціальностей високого рівня політичної та правової свідомості й культури, наукове осмислення вітчизняної політичної системи та політичних процесів у світі, розповсюдження знань стосовно причин та наслідків політичних явищ серед населення.

Місія кафедри: дієва участь у формуванні високого рівня політичної та правової культури українського суспільства, за допомогою підготовки висококваліфікованих фахівців за освітніми програмами «Політологія» та «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», наукових досліджень у цій сфері та розповсюдження знань стосовно політичного процесу серед населення.


Професорсько-викладацький склад кафедри

novoskolceva
Новоскольцева
Людмила Олександрівна
,
завідувач кафедри,
кандидат політичних наук,

доцент
Вовк
Світлана Олександрівна
,
доктор політичних наук,
професор, проректор
з науково-педагогічної роботи
Бадер
Антон Васильович
,
доктор політичних наук,
професор, директор
НН ІCГН
 
     
rusanova bublic
Русанова
Марина Ігорівна
,

кандидат історичних наук,
доцент
Бублік
Ольга Іванівна
,

кандидат історичних наук,
доцент
Севрюк
Сергій Віталійович,
кандидат історичних наук,
доцент
     
Меженська
Олена Володимирівна
,

кандидат політичних наук,
доцент
Медведська
Вікторія Юріївна
,

кандидат політичних наук,
доцент
Алтухов
Олексій Анатолійович
,

кандидат історичних наук,
доцент
     
   
Макаренко
Вікторія Олександрівна,
лаборант
   

 


Освітня діяльність

Нормативно-правова база організації освітнього процесу в ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» (Положення та Процедури забезпечення якості освіти).

Освітні програми та перелік їх компонентів:

Бази практик (Угоди про проведення практик)

Угоди про співробітництво (Угоди про співпрацю)

Кваліфікаційні роботи здобувачів 2024:


Наукова діяльність

На кафедрі функціонує аспірантура та докторантура. Наукові теми кафедри: «Місце збройного насилля в системі владних відносин» та «Інтеграційні процеси України в епоху глобалізації», до реалізації яких залучаються здобувачі вищої освіти, які мають змогу брати участь у наукових розробках, написані наукових робіт, тез конференцій у межах наукових тем.

Щорічно на Днях науки ЛНУ імені Тараса Шевченка кафедра політології і міжнародних відносин здійснює керування секціями «Політологія», «Правознавство», а з 2023 р. ‒ «Міжнародні відносини», заохочуючи до наукової роботи здобувачів вищої освіти до дослідження суспільно-політичних проблем. Колектив кафедри веде активну роботу над спільною монографією, готується до виходу у світ збірник наукових статей з політології. З метою стимулювання спільної науково-дослідної роботи викладачів кафедри, аспірантів і здобувачів при кафедрі засновано лабораторію прикладних досліджень.

Лабораторія прикладних досліджень є структурним елементом навчально-наукового інституту соціальних і гуманітарних наук. Діяльність лабораторії регулюється «Положенням про навчально-науковий інститут соціальних і гуманітарних наук Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».

Лабораторію прикладних досліджень було створено у 2020 р. з метою сприяння та координації всієї науково-дослідної та просвітницької роботи кафедри політології і міжнародних відносин (до 2023 р. кафедри політології та правознавства). З моменту створення лабораторії прикладних досліджень у 2020 р. політико-правовий клуб «Analityka», що існував до того, почав функціонувати на її базі.

Основними завданнями лабораторії є:

  • ознайомлення здобувачів з досягненнями вітчизняної наукової думки в сфері гуманітарних та політологічних досліджень та розширення їх уявлень про сучасні політичні процеси;
  • участь здобувачів у реалізації НДР кафедри «Збройне насилля: основні тенденції», в ході якої проводиться всебічний аналіз головних тенденцій розповсюдження збройного насилля у світі з подальшою оцінкою їхнього впливу на політичний процес в Україні;
  • участь здобувачів у розробці проблем інтеграційних процесів України в епоху глобалізації.

З 2020 по 2023 р. лабораторія прикладних досліджень мала власне приміщення з мультимедійним обладнанням, комп’ютерною технікою, швидкісним доступом до мережі Інтернет. Саме на цій базі проходили засідання політико-правового клубу «Analityka» та інші заходи, організовані в межах функціонування лабораторії.

Традиційними для діяльності лабораторії стали зустрічі здобувачів із державними та політичними діячами, зокрема: депутатом Верховної ради трьох скликань Віталієм Курилом, екс-міністром соціальної політики Василем Надрагою, заступником голови (сьогодні головою) Старобільської районної адміністрації Володимиром Череватим.

У межах діяльності лабораторії для здобувачів було реалізовано низку тренінгів та вебінарів, зокрема «Збройне насилля як фактор впливу на функціонування та зміну політичних систем».

Вагомим науковим результатом роботи лабораторії прикладних досліджень стало координація у поданні спільної заявки викладачами кафедри політології і міжнародних відносин, кафедри соціальної педагогіки, кафедри початкової освіти та кафедри розвитку дитини раннього і дошкільного віку на фінансування проєкту «Формування критичного мислення громадян як чинник безпеки в умовах збройного насилля та інформаційної агресії на Сході України». Проєкт пройшов усі етапи відбору та отримав фінансування.

Після вимушеного переміщення 2022 р. лабораторія відновила своє функціонування. Так, повноцінно функціонує політико-правовий клуб «Analityka»; реалізуються просвітницькі проєкти, зокрема: спільна лекція д.політ.н, доцента А. Бадера та здобувачки Д. Сурмай «Російсько-українська війна крізь призму логіки функціювання капіталістичної світ-економіки» для вчителів Лубенської громади; вийшла ціла низка публікацій у межах проєкту «Формування критичного мислення громадян як чинник безпеки в умовах збройного насилля та інформаційної агресії на Сході України».

Конференції


Міжнародні зв’язки

Міжнародна діяльність кафедри сконцентрована на налагодженні зв’язків з провідними науковими інституціями світу. Викладачі кафедри публікують роботи в іноземних виданнях, зокрема у: «Cuestiones Políticas», «Amazonia investiga», «Evropsk ý politick ý apr á vn í diskurz», «Acta Scientifica Academiae Ostroviensis Sectio A», «Nauki Humanistyczne, SpoleczneI Techniczne NR», «A philosophical and methodological analysis, synesis». Співробітники кафедри регулярно беруть участь у міжнародних наукових конференціях як в Україні, так і за кордоном, підвищують кваліфікацію у іноземних закладах освіти, зокрема в Jagiellonian University. У процесі налагодження міжнародних зв’язків кафедра активно співпрацює з Департаментом міжнародної технічної допомоги, інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської обласної державної адміністрації.

29.10.2024

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024