Кафедра літературознавства, східної філології і перекладу
Загальні відомості
Адреса: м. Полтава, вул. Коваля 3, аудиторія 419 А
Е-mаіl: lit.fil.lad@gmail.com
Телефон: +38 050 640 44 12
Кафедра літературознавства, східної філології і перекладу навчально-наукового інституту філології і журналістики Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» була створена шляхом реорганізації кафедри української та зарубіжної літератури й кафедри східної філології і перекладу.
На кафедрі літературознавства, східної філології і перекладу працюють 14 викладачів, з них 3 професори, доктори філологічних наук, 8 доцентів, з них 5 кандидатів філологічних наук і 3 кандидати педагогічних наук. Очолює кафедру Крижановська Ольга Олександрівна, доктор філологічних наук, професор.
Мета діяльності кафедри – забезпечення підготовки конкурентоспроможних фахівців: учителів української мови і літератури, іноземних мов та зарубіжної літератури, філологів-сходознавців і філологів-фахівців з перекладу.
Пріоритетні завдання кафедри: створення сприятливих навчально-педагогічних умов для вдосконалення загальних та формування професійних компетентностей майбутніх фахівців; забезпечення високої якості освітніх послуг відповідно до стандартів вищої освіти та нормативних документів з організації освітнього процесу; організація освітньої, наукової і соціально-гуманітарної роботи згідно з сучасними вимогами до освітньої діяльності; упровадження ефективних методів, прийомів, форм, засобів та сучасних інформаційних технологій навчання; дослідження актуальних питань філології та методики викладання філологічних дисциплін з метою постійного підвищення фахового рівня викладачів і здобувачів освіти.
Місія кафедри: дієва участь у формуванні компетентностей і зростанні професійного рівня майбутнього фахівця й громадянина, його світогляду й самосвідомості.
Освітня діяльність
У своїй діяльності кафедра літературознавства, східної філології і перекладу керується Законами України «Про освіту», «Про вищу освіту», діє на підставі нормативно-правової бази організації освітнього процесу в університеті (Статут ДЗ «Луганський національного університету імені Тараса Шевченка», Стратегія розвитку ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» 2019-2025 рр., Положення, Процедури забезпечення якості освіти).
Основними напрямами освітньої діяльності кафедри є розроблення, впровадження, моніторинг та корекція освітньо-професійних програм підготовки вчителів української мови і літератури, іноземних мов та зарубіжної літератури, філологів-сходознавців і філологів-фахівців з перекладу; реалізація літературознавчих, мовознавчих і методичних освітніх компонентів; методичний супровід навчальних та виробничих практик; керування науковою роботою студентів, виконанням курсових і магістерських робіт; підготовка й проведення підсумкової атестації випускників; видання навчальних посібників, методичних рекомендацій, указівок.
Кафедра забезпечує реалізацію обов’язкових і вибіркових освітніх компонентів освітньо-професійних програм за предметними спеціальностями 014.01 Середня освіта (Українська мова і література), 014.02 Середня освіта (Мова та зарубіжна література (із зазначенням мови)) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, за спеціальністю 035 Філологія (спеціалізації 035.041 – Германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська», 035.065 – Східні мови та літератури (переклад включно), перша – китайська», 035.069 – Східні мови та літератури (переклад включно), перша – японська») першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, освітньо-наукової програми третього (освітньо-наукового) рівня за спеціальністю 035 Філологія. Основні освітні компоненти, реалізацію яких забезпечують викладачі кафедри літературознавства, східної філології і перекладу: «Основи теорії літератури», «Історія української літератури», «Історія зарубіжної літератури», «Аналіз художнього твору: наукова та освітня парадигми», «Методика викладання літератури», «Практичний курс китайської мови», «Практичний курс японської мови», «Практичний курс англійської мови», «Теорія та практика перекладу», «Вступ до перекладознавства», «Вступ до іноземної філології», «Основи художнього перекладу» та ін.
Практична підготовка здобувачів освіти забезпечується педагогічною, літературно-краєзнавчою та діалектологічною, перекладацькою, науково-педагогічною практиками, які проходять на базі закладів загальної середньої, передвищої фахової та вищої освіти, на базі кафедри літературознавства, східної філології і перекладу, відділу міжнародних зв’язків ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» та інших закладів.
На базі кафедри здійснює свою діяльність навчально-методичний центр «Світ Лінгва», метою якого є створення умов та можливостей для задоволення різнобічних інтересів здобувачів освіти, працівників університету та інших осіб у сфері філології та перекладознавства.
Наукова діяльність
Викладачі кафедри літературознавства, східної філології і перекладу вивчають актуальні питання шевченкознавства, літератури українського «розстріляного відродження» та сучасної української літератури, методики викладання літератури в середній школі та літературознавчих дисциплін у ЗВО, досліджують поетику творів для дітей, міфопоетику художніх текстів і творчість письменників Слобожанщини, здійснюють порівняльно-типологічні дослідження української та зарубіжної літератури, досліджують проблеми міжкультурної комунікації, історико-педагогічних витоків сходознавства та перекладацького фаху в нашій державі, методологічні та соціолінгвістичні проблеми сходознавства і теорії перекладу, літератури англомовних країн, Китаю, Японії та аспекти художнього перекладу; методичні проблеми навчання іноземних мов, зокрема китайської та японської.
Кафедра літературознавства, східної філології і перекладу працює над 3 науково-дослідними темами: «Українська література в мультикультурному дискурсі» (державний реєстраційний номер 0118U000836, дата реєстрації 20.06.2018), «Культури народів, мови яких ми вивчаємо» (державний реєстраційний номер 0106U008125, дата реєстрації 20.06.2018) «Міжкультурні, транслятологічні та історико-педагогічні аспекти філологічної науки і проблеми викладання філологічних дисциплін» (державний реєстраційний номер 0122U201607, дата реєстрації 01.12.2022).
Кафедра виступає організатором або співорганізатором щорічних наукових конференцій: міжнародних конференцій «Україна-Китай: діалог культур», «Сучасні тенденції сходознавства», всеукраїнської науково-практичної конференції «Мова та література в мультикультурному дискурсі», науково-практичної конференції «Соціально-гуманітарні проблеми ХХІ століття: актуальність, багатополярність, перспективи розвитку».
Викладачі кафедри публікують наукові статті, беруть участь у міжнародних та всеукраїнських наукових конференціях, семінарах, круглих столах, виконують функції наукових керівників здобувачів освіти, які є учасниками конкурсів студентських наукових робіт, студентських конференцій.
З науковим та науково-методичними працями викладачів кафедри можна ознайомитися в репозиторії університету.
Науково-дослідна робота зі здобувачами освіти
Викладачі кафедри літературознавства, східної філології і перекладу активно залучають здобувачів освіти до науково-дослідної роботи. Створено проблемні студентські групи, які працюють над темами: «Тенденції розвитку новітньої української літератури», «Сучасна інтерпретація класичної літературної спадщини». На кафедрі діє науково-дискусійний гурток майбутніх сходознавців.
Щорічно в рамках університетських Днів науки ЛНУ імені Тараса Шевченка кафедра організовує наукові читання за участі здобувачів, заохочуючи їх до науково-дослідної роботи. Її результатами є публікації статей і тез, виступи на студентських науково-практичних конференціях, семінарах, участь у конкурсах студентських наукових робіт.
Соціально-гуманітарна робота
Соціально-гуманітарна робота кафедри літературознавства, східної філології і перекладу ґрунтується на концепції соціально-гуманітарної роботи ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка». Вона спрямована на підготовку фахівців, які керуються в професійній діяльності й повсякденному житті глибоко усвідомленою приналежністю до національної історії, культури та пам’яті України, до загальних цивілізаційних цінностей й свідомо дотримуються державних законів і моральних норм.
Викладачі і здобувачі освіти проводять засідання Молодіжного клубу східних культур. На засідання запрошуються представники інших культур, письменники, журналісти, перекладачі, науковці, випускники різних років.
Міжнародні зв’язки й академічна мобільність
Кафедра продовжує розширювати досвід міжнародного співробітництва та підтримує зв’язки з міжнародними агенціями та організаціями у галузі освіти і науки, які здійснюють свою діяльність в Україні та за кордоном, зокрема з Британською Радою в Україні (проєкт «Англійська мова для університетів»). Викладачі кафедри активно співпрацюють з відділом міжнародних зв’язків та заохочують здобувачів освіти брати участь у міжнародних проєктах та програмах академічної мобільності, а також є учасниками міжнародних конференцій та стажувань.
Викладачі кафедри вивчають досвід університетів та сходознавчих центрів європейських країн і США (зокрема університету мов та цивілізацій INALCO – Institut national des langues et civilisations orientales (Франція), Сілезького університету у Катовіце (Польща), університету Турку (Фінляндія), в яких викладаються та досліджуються східні мови.
Колектив кафедри
Крижановська Ольга Олександрівна, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри |
Дмитренко Вікторія Ігорівна, доктор філологічних наук, професор |
Юган Наталія Леонідівна, доктор філологічних наук, професор |
Бойцун Ірина Євгеніївна, кандидат філологічних наук, доцент |
Демченко Надія Олександрівна, кандидат педагогічних наук, доцент |
Лапко Олена Анатоліївна, кандидат філологічних наук, доцент |
Малахова Юлія Володимирівна, кандидат філологічних наук, доцент |
Негодяєва Світлана Анатоліївна, кандидат філологічних наук, доцент |
Перепадя Дар’я Олександрівна, кандидат філологічних наук, доцент |
Перова Світлана В’ячеславівна, кандидат педагогічних наук, доцент |
Федічева Наталія Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент |
Бєлік Марина Олегівна, викладач |
Корінська Ольга Олегівна, викладач |
Тернієвська Євгенія Йосипівна, викладач |
Недогибченко Софія Андріївна, лаборант кафедри |
11.11.2024