Кафедра історії та археології
Загальна інформація
Адреса: м. Полтава, вул. Соборності 64-Ж, ауд. 4.6
Телефон: +38 0501397519
Е-mаіl: kaf_ist_ukraine_lnu@ukr.net
Від часу створення в 1923 р. Донецького інституту народної освіти (тепер – Луганський національний університет імені Тараса Шевченка) у ньому працювали відомі в Україні та за її межами вчені-історики та археологи. Зокрема, на кафедрі давньої історії та археології у цей період викладав та проводив дослідження видатний луганський археолог С. Локтюшев. У наступні періоди легендарний «істфак» славився такими науковцями-істориками як В. М. Бейліс, М. С. Бурьян, В. Г. Крюков, А. О. Климов та інші. Наукові традиції створених ними шкіл підтримуються сьогодні кафедрою історії та археології.
Головна мета кафедри та її завдання: організація навчально-виховної та наукової діяльності з історичних дисциплін задля формування громадянського мислення студентів з урахуванням найновіших підходів і здобутків української історичної науки; впровадження та вдосконалення методів організації учбового процесу; постійне підвищення фахового рівня викладачів і студентів.
Місія кафедри: формування у майбутніх істориків комплексу особистісних якостей і рис характеру висококваліфікованого фахівця та громадянина України, які поєднують глибокі теоретичні знання, практичні вміння і навички, національну свідомість, високий рівень культури.
Освітня діяльність
Кафедра здійснює підготовку фахівців за такими освітньо-кваліфікаційними рівнями:
Освітній ступінь бакалавра:
- Середня освіта (Історія та правознавство);
Освітній ступінь магістра:
- Середня освіта (Історія та правознавство),;
- Історія та археологія.
Студентам викладаються наступні навчальні дисципліни:
- Історія України (від найдавніших часів до сьогодення)
- Історія української культури
- Археологія України
- Українська етнографія та краєзнавство
- Українська історіографія
- Методика викладання історії в школі
- Історія християнства в Україні
- Історія українського війська
- Соціально-історична антропологія
- Спеціальні історичні дисципліни
- Актуальні проблеми новітньої історії України
- Історія української державності
- Культура України в контексті світових цивілізаційних процесів
- Економічна історія України
- Актуальні питання зовнішньої політики України
- Джерелознавство
Колектив кафедри забезпечує навчальний процес на всіх факультетах університету з нормативної дисципліни бакалаврського циклу «Історія України та української культури» та вибіркової дисципліни бакалаврського циклу «Соціальна антропологія».
Навчальний процес забезпечує професорсько-викладацький склад кафедри:
Наукова діяльність
Значна увага на кафедрі приділяється науковій діяльності співробітників. Науково-дослідною темою кафедри є «Соціально-економічний і політичний розвиток України (кінець ХІХ – ХХ ст.)» (державна реєстрація № 0110U000393).
Пріоритетні напрямки наукових досліджень:
- проблеми соціально-економічного й духовного розвитку: історія освіти, промисловості, розвитку окремих верств населення тощо;
- історія повсякденності в Україні;
- питання історіографії й джерелознавства історії України;
- історія Донбасу та Луганщини;
- мас-медіа радянської України.
З приходом на кафедру д. і .н., професора І. С. Михальського, оформилась третя наукова школа, представники якої концентруються на дослідження джерел з політичної історії та думки ХІХ – ХХ ст. Відновила діяльність аспірантура і докторантура кафедри. Під науковим керівництвом провідних співробітників кафедри – І. С. Михальського, О. В. Набоки, молоді науковці проводять різноманітні дослідження з джерелознавства та історіографії, а також з історії міжнародних відносин.
Готується до захисту докторська дисертація «Українське суспільство в умовах тоталітаризму: структури та практики повсякденності (1929–1938)» (Н. Т. Гогохія).
У жовтні 2016 р. Н. Т. Гогохія проходила наукове стажування у Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Австрія) в межах програми «Ukraine in European Dialogue Fellowships». Міжнародне стажування у 2023 здійснили провідні викладачі кафедри: О. А. Забудкова («Innovations in education. Innovative technologies for teaching professional disciplines», Академія Сілезії, м. Катовіце, Польща (17 жовтня 2022 – 20 січня 2023), І. С. Михальський (“New and innovative teaching methods” organized by Malopolska School of Public Administration Krakow University of Economics, May 22 – June 30, 2023), Є. С. Шевцова («Estonian Scholl of Diplomacy» За програмою «International Relations» (Естонія, м. Таллін) З 10.10.2023 до 17.05.2024)
Протягом останніх років співробітники та аспіранти кафедри успішно підготували та захистили кандидатські дисертації. 2018 року О. А. Забудкова блискуче захистила кандидатську дисертацію «Створення та розвиток синдикатів у промисловості Російської імперії наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст.». 2019 року, аспірант кафедри Д. Г. Руднік, отримав науковий ступінь кандидата історичних наук, захистивши дисертацію на тему: «Боярство Південно-Західної Русі XI – XIV ст.».
Триває робота з написання досліджень за темами «Луганщина у 1920 – 1930-х рр.» та «Луганщина у вирі національно-визвольних змагань 1917 – 1921 рр.».
Протягом 2018 – 2019 років кафедра виступила одним з співорганізаторів проведення важливих археологічних заходів на території України. Це, зокрема, археологічна експедиція у історико-археологічному заповіднику «Ольвія» (с. Парутіно, Миколаївської обл., 2018, 2019 рр.) та Старобільська археологічна експедиція (2019 р.). Кураторство археологічною практикою студентів-істориків здійснював завідувач кафедри О. В. Набока.
Плідною є і наукова робота у краєзнавчій галузі. Кафедра є одним з співорганізаторів щорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції «Луганщина: краєзнавчі розвідки», її співробітники беруть активну участь у різноманітних краєзнавчих освітньо-культурних заходах. Протягом останніх років під науковим керівництвом О. А. Забудкової було підготовлено кілька студентських наукових праць, присвячених актуальним питанням історичного розвитку Луганщини.
Протягом останніх років викладачами кафедри надруковано більше 45-ти наукових статей. Вони присвячені:
- широкому колу питань з історії Луганського краю (О. В. Набока);
- повсякденному життю українського суспільства в 1930-х рр. (Гогохія Н. Т.);
- проблемам виховання молоді в умовах ВНЗ (Бабічев О. І.);
- розвитку промисловості Російської імперії наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. (Забудкова О.А.);
- міжнародній діяльності ЗУНР у 1918 – 1919 рр. (О. В. Набока).
Дві статті, підготовлені співробітниками кафедри протягом 2018 – 2019 рр. були опубліковані у виданнях, які входять до міжнародної наукометричної бази «Web of science».
Викладачі кафедри є постійними учасниками наукових заходів, що проводяться в університеті та за його межами. Протягом останніх років це були:
- Всеукраїнська науково-практична конференція «Луганщина: краєзнавчі розвідки» (Старобільськ, 2017, 2018, 2019 рр.);
- Всеукраїнська науково-практична конференція до 95-річчя заснування Донецького національного технічного університету (Покровськ, 2016 р.);
- Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Другий модерн і зміна характеру воєнних конфліктів» (Старобільськ, 2017 р.);
- Всеукраїнський науково-теоретичний семінар з циклу «Повсякденність: візії та смисли» на тему «Радянська повсякденність у культурній пам’яті суспільства» (Вінниця, 2017, 2018, 2019 рр.);
- Міжнародна наукова конференція «Україна і світ: актуальні проблеми» (Познань (Польща), 2015 р.)
- Всеукраїнська наукова конференція «Актуальні проблеми розвитку освіти і науки в умовах глобалізації» (Дніпропетровськ, 2015 р.).
Кафедра проводить науково-дослідну роботу зі студентами. Студенти історичного напряму підготовки заохочуються до науково-дослідної роботи, особливо, під час проведення Днів науки в університеті, студентських олімпіадах, підготовки праць для участі у міжнародних і всеукраїнських наукових конференціях/конкурсах, зокрема на здобуття премій імені Ковальських у галузі українознавства тощо. Студенти і магістранти неодноразово ставали лауреатами і призерами зазначених заходів як в університеті, так і поза його межами.
Розвиваються й інші напрямки наукової роботи кафедри. Весною 2019 року О. Н. Набока брав участь в роботі Всеукраїнської шкільної олімпіади з історії, в якості члена журі (Львів).
Особливим напрямком діяльності кафедри є наукове консультування написання сценаріїв для історичних фільмів. Зокрема, у 2018 р. О. В. Набока виступив науковим консультантом та одним з авторів сценарію художнього фільму «Гуцульський вестерн», який у липні того ж року, за результатами конкурсного відбору Державного агентства з України з питань кіно, отримав державне фінансування.
Зовнішні зв’язки
Кафедра підтримує й розвиває наукові зв’язки з іншими підрозділами університету, а також навчальними і науковими центрами України. Постійними партнерами кафедри є Інститут історії НАН України (м. Київ), Інститут археології НАН України (м. Київ), Інститут українознавства ім. Івана Крип’якевича (м. Львів), Національна спілка краєзнавців України (м. Київ). Викладачі кафедри активно співпрацюють з провідними науково-освітніми установами Польщі, Німеччини, Швеції та ін.
29.12.2023