Онлайн-лекція академіка НАН України
25.4.2023
Викладачі кафедри української мови відвідали онлайн-лекцію академіка НАН України Світлани Єрмоленко «Сучасна інтегративна лінгвостилістика».
25 квітня 2023 року викладачі кафедри української мови факультету української філології та журналістики взяли участь в обговоренні гостьової онлайн-лекції «Сучасна інтегративна лінгвостилістика», яку виголосила Світлана Єрмоленко – доктор філологічних наук, професор, академік НАН України, завідувач відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАН України.
Науковий захід, ініційований професоркою Світланою Богдан – завідувачкою кафедри історії та культури української мови Волинського національного університету імені Лесі Українки, відбувся в межах проєкту «Слово – зброя українського поступу», присвяченого 30-літтю кафедри.
Обговорення нагальних проблем сучасної лінгвостилістики засвідчило зростання інтегративності цієї галузі мовознавства, яка забезпечує стабільність і повноту реалізації функціонально-стильових норм на тлі динаміки мовокористування, урізноманітнення сегментів удержавлення української літературної мови, розвитку багатої мовно-стилістичної палітри для вираження людської думки й почуттєвої сфери.
Сьогодні інтегративна стилістика обґрунтовує визначальний вплив художнього стилю української мови на формування літературної норми національної мови й виявляє тенденції її динамічних змін.
Світлана Яківна Єрмоленко презентувала науково-освітній спільноті практичне застосування методологій інтегративності (розвиток лінгвостилістики лінгвокультурологічних, лінгвоконцептологічних, медіадискурсивних, інтермедіальних, лінгвофольклористичних та інших напрямків оцінки текстів) та лінгвософське осмислення буття (оцінка актуальних текстів з погляду відображення в них загальнолюдських і національно маркованих концептів, «зчитування» з текстів різних стилів основних смислів людського буття).
Світлана Яківна наголосила на тому, що інтегративна стилістика об’єднує культуру мови і літературну мову; лекторка констатувала, що інтегративна стилістика поєднана із сучасною комунікативною лінгвістикою, лінгвокультурологією, лінгвосоціолінгвістикою та ін. науками.
«Норма літературної мови змінилася. Мова поколінь – це, можна сказати, різні мови, – мова онуків і старшого покоління: дідусів і бабусь», – резюмувала дослідниця. Зміни відбуваються в писемній формі в адміністративному (офіційно-діловому), релігійному (сакральному) стилі. На часі цікавими у плані дослідження, на думку Світлани Єрмоленко, є мова реклами і мова сучасної дипломатії, але не в перекладі з інших мов, а саме в українськомовній інтерпретації.
Змістовне наповнення лекції було обрамлено думкою, про те, що механізм мови дуже непередбачуваний, а сучасна віртуальна комунікація – це новий матеріал для досліджень.
Кафедра української мови щиро вдячна Світлані Єрмоленко за виголошену лекцію, за цікаві думки та наукові наробітки, і Світлані Богдан за можливість поспілкуватися з науковою спільнотою України.
За інформацією кафедри української мови