Науково-практичний семінар до дня університету

До 102-ї річниці з дня заснування університету проведено науково-практичний семінар «Шляхами поступу кафедри української мови».

Нещодавно викладачі та здобувачі вищої освіти обговорили досягнення й перспективи розвитку науково-практичної діяльності кафедри української мови в контексті історії університету.

Зі вступним словом звернулася завідувачка кафедри, доцентка Оксана Клєщова, яка привітала присутніх з нагоди річниці університету та ознайомила з періодами розвитку кафедри – ровесниці закладу освіти, з науковими здобутками провідних викладачів – знаних в Україні мовознавців від 1920-х років до сьогодення.

Доповіді спікерів, відповідно до програми семінару, відображали такі тематичні напрями: «Діалектологічні здобутки викладачів кафедри української мови», «Народ скаже, як зав’яже: народна мудрість фразеологізмів», «Лінгвостилістика крізь призму мовної особистості», «Методичний портрет кафедри української мови».

Професорка Катерина Глуховцева – відома в Україні діалектологиня – розповіла про потужний діалектологічний напрям досліджень кількох поколінь мовознавців, зокрема повідомила про наукові розвідки Тамари Терновської, Ірини Магрицької, Валентини Лєснової, Ірини Ніколаєнко, Галини Барилової, відзначила досягнення в галузі історичної граматики української мови Олексія Безпалька, Стефана Самійленка, Бориса Шарпила, Ольги Маштабей.

Фразеологічній школі професора Віктора Ужченка була присвячена доповідь представниці цієї школи доцентки Надії Карлової, яка зробила огляд наукової й методичної спадщини видатного українського фразеолога, представленої монографіями, словниками, підручниками, посібниками для учнів і студентів. Доповідачка наголосила на особливому значенні започаткованої В. Ужченком два десятиліття тому науково-практичної конференції «Образне слово Луганщини», яка зростала від статусу регіональної до всеукраїнської імені Віктора Ужченка й проводиться щорічно.

За тематикою «Лінгвостилістика крізь призму мовної особистості» виступили доценти Оксана Клєщова, Маргарита Кравченко, Лариса Колесникова, Анатолій Найрулін. Доповідачі ознайомили слухачів з яскравими, неординарними особистостями провідних науковців кафедри, видатних мовознавців: з енциклопедичним рівнем наукової обізнаності й майстерністю викладати доцента Бориса Шарпила, глибиною наукових узагальнень і передбачень професора Анатолія Зеленька. Маргарита Кравченко акцентувала увагу на розвитку кафедри з 1991 року, коли колектив значно збільшився, а перед викладачами постали завдання активно впроваджувати українську мову як державну, опановувати нові освітні технології й водночас здійснювати наукові дослідження. Долучатися до  наукової роботи закликала здобувачів освіти Оксана Клєщова. Здобувач другого рівня вищої освіти Дмитро Помазан поділився власним досвідом з різних видів наукової діяльності.

Методичний портрет кафедри української мови, узагальнивши попередні виступи колег, окреслила у своїй доповіді професорка Алла Нікітіна, яка проаналізувала методичні роботи викладачів за такими напрямами: загальні питання української мови і методики її навчання, побудова системи літературної мови, укладання словників, правил орфографії й орфоепії (1920 – 1940 рр.; М. Наконечний); історія української мови, історична граматика, сучасна українська літературна мови в закладах вищої освіти, шкільне підручникотворення, практика навчання української мови в школі (1950 – 1980 рр.; О. Безпалько, С. Самійленко, Б. Шарпило, О. Маштабей, К. Плиско, З. Сікорська, Т. Терновська); підручникотворення для закладів загальної середньої і вищої освіти, науково-методичне обґрунтування в концепціях, навчальних програмах, практика навчання української мови в різних закладах освіти (від 1991 р.; З. Сікорська, Т. Терновська, В. Ужченко, О. Горошкіна, А. Нікітіна, Л. Попова, І. Мілєва, Т. Должикова та ін.). Доцентка Надія Безгодова розповіла про методичну майстерність Єлизавети Колесникової та Євгенії Мороз.

Здобувачка вищої освіти Юлія Буданцева своїм запитанням про професійний вибір, мотивацію викладачів до науково-методичної діяльності спонукала членів кафедри до подальшого планування й проведення подібних заходів.

Підбиваючи підсумки семінару, завідувачка кафедри Оксана Клєщова зазначила: «Університет – це не лише стіни, це – люди, учені, викладачі, здобувачі вищої освіти; це те коло однодумців, у якому ти живеш, розвиваєшся, духовно та науково зростаєш, це той колектив, у якому тобі затишно, це наша славна альма-матер – кафедра української мови».

Кафедра української мови