Тематична година
6.3.2023
Тематична година «Кафедра української та зарубіжної літератури: сторінки історії» до дня університету
До 102-ої річниці від дня заснування Луганського національного університету імені Тараса Шевченка 1 березня 2023 року здобувачам освіти факультету української філології та журналістики було проведено тематичну годину «Кафедра української та зарубіжної літератури: сторінки історії».
Викладати українську літературу в Донецькому інституті народної освіти почали від початку існування навчального закладу в 1921 році. У 1934 році було створено кафедру української та зарубіжної літератури. 26 квітня 1939 року Луганському державному педагогічному інституту було присвоєне ім’я Тараса Шевченка, оскільки це був єдиний заклад вищої освіти Сходу, який готував учителів української мови та літератури.
У трагічні 30-ті роки минулого століття на кафедрі працювали Михайло Винниченко, Григорій Костюк, Іван Ліщина-Мартиненко, Олександр Пулинець.
Період відродження кафедри української літератури припадає на п’ятдесяті роки.
З 1947 по 1972 роки кафедру очолював Григорій Гончарук. У цей час на кафедрі починають працювати Олексій Міхно й Іван Білогуб.
Доцент Міхно Олексій Андрійович, дослідник фольклору й шевченкознавець, працював на кафедрі української літератури з 1947 по 2000 роки. Викладацьку роботу поєднував з адміністративною, оскільки з 1951 по 1962 роки був деканом історико-філологічного факультету, а з 1968 по 1992 роки очолював філологічний факультет.
Професор Білогуб Іван Михайлович працював на кафедрі української літератури з 1947 по 1994 роки, при цьому був завідувачем кафедри з 1973 по 1990 роки. Засновник літературно-краєзнавчих досліджень Луганщини.
У жовтні 1991 року було утворено факультет української філології, який з 1995 по 2022 рік очолювала професор кафедри української літератури Пінчук Тетяна Степанівна.
Викладачі кафедри української літератури залучали здобувачів освіти до науково-дослідної роботи, на факультеті організовувались літературні вечори, вечорниці тощо.
У 80-90-х роках на кафедрі української літератури працювали Ляхова Жанна Тимофіївна, Таран Надія Єгорівна, Пащук Раїса Іллівна, Ванда Валентина Михайлівна, Неживий Олексій Іванович, Калашников Володимир Павлович.
Нова сторінка в історії кафедри української літератури починається з приходом нового завідувача в 1998 році – професора, доктора філологічних наук Олександра Андрійовича Галича, який є дослідником в галузі документальної літератури та літературознавства. На кафедрі активізується наукова діяльність, зростає якісний склад викладачів кафедри, які всі працюють над кафедральною темою «Слобожанщина: літературний вимір». Захищають дисертації кандидатів наук і отримують вчені звання доцента Дмитренко Вікторія Ігорівна, Бойцун Ірина Євгеніївна, Бровко Олена Олександрівна, Скиба Ольга Володимирівна, Шестопалова Тетяна Павлівна, Кравченко Олена Леонідівна, Кулініч Тетяна Олександрівна, Лапко Олена Анатоліївна, Негодяєва Світлана Анатоліївна та інші.
З 2000 по 2017 роки в університеті був створений Східний філіал Інституту літератури НАН України, директором якого був Олександр Андрійович Галич, старшими науковими співробітниками Східного філіалу були Олена Олександрівна Бровко й Ірина Євгеніївна Бойцун . Традиційними стали Міжнародна наукова конференція «Слобожанщина: літературний вимір», Всеукраїнська наукова конференція «Документалістика початку ХХ століття», Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Творчість Тараса Шевченка в контексті доби».
Від початку російської агресії викладачі кафедри української літератури разом з університетом евакуювалися спочатку в Старобільськ Луганської області, а в 2022 році перемістилися в місто Полтава.
1 липня 2022 року на базі кафедри української літератури була створена кафедра української та зарубіжної літератури, яку очолила професор, доктор філологічних наук Ольга Крижановська. Не зважаючи на воєнні реалії викладачі кафедри продовжують традиції, започатковані в 1921 році, презентуючи засобами творів української та світової літератури загальнолюдські й національні цінності, готуючи вчителів української мови та літератури.