Круглий стіл на кафедрі української мови
22.4.2022
У межах Днів науки проведено круглий стіл «Функції української мови в сучасному соціально-освітньому контексті».
21 квітня на кафедрі української мови проведено засідання круглого столу під назвою «Функції української мови в сучасному соціально-освітньому контексті».
Науковий захід у межах програми днів науки на факультеті української філології відбувся в режимі онлайн.
Мета проведення круглого столу передбачала висвітлення й обговорення актуальних проблем функціювання української мови в соціальних і освітніх умовах сьогодення, зокрема в процесі викладання лінгвістичних і методичних освітніх компонентів, теоретичного й практичного їх опанування здобувачами освіти.
Епіграфом зустрічі став крилатий вислів відомого українського науковця Івана Огієнка : «Мова – душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб. У мові наша стара й нова культура, ознаки нашого національного визнання… І поки живе мова – житиме й народ як національність. Не стане мови, не стане й національності: вона геть розпорошиться поміж дужчим народом…».
Присутнім викладачам кафедри української мови і здобувачам вищої освіти було запропоновано для обговорення актуальні теми, зокрема:
- Генеза функцій української мови: історичний розвиток, сучасність і перспективи.
- Мовна освіта українців як надбання нації.
- Націєтвірна основа мовного світогляду сучасного українця.
- Мова як етнокультурний феномен у професійній підготовці вчителів-словесників.
- Функціювання української мови та правописна нормативність.
- Мовленнєвий етикет як засіб особистісної й національної ідентифікації.
- Навчальні технології, методи та прийоми опанування функцій мови здобувачами освіти.
За підсумками обговорення наукових і методичних проблем круглого столу досвідчені науковці й дослідники-початківці дійшли висновку, що сучасний соціально-освітній контекст зумовлює посилену увагу викладачів як організаторів лінгвістичної й методичної освіти майбутніх учителів-словесників до аналізу процесів функціювання української мови в усній і писемній формі, у взаємодії з невербальними засобами комунікації, а здобувачі освіти під час опанування лінгвістичних і методичних дисциплін засвоюють різноманітні функції української мови, учаться аналізувати контекст функціювання мови, її потенціал як засобу навчання на уроках у школі.
Комунікативна функція української мови полягає передусім у творенні певних смислів, прецедентних феноменів, дотриманні етикетних формул.
Було акцентовано увагу на тому, що вивчення процесів функціювання української мови в реаліях сьогодення засвідчує акумулювання в ній історичних процесів і тенденцій майбутнього розвитку, виявлення паритетної ролі української мови як засобу націєтворення, культурної ідентифікації, розвитку критичного мислення, формування духовності й загальнолюдських цінностей.
За інформацією кафедри української мови