Рідна мова: (не)нові загрози і нові надії
15.4.2022
14 квітня на факультеті української філології та соціальних комунікацій відбувся круглий стіл з нагоди Днів науки.
З гостьовою лекцією перед викладачами та здобувачами освіти виступила Багнюк Наталія В’ячеславівна, кандидат філологічних наук, завідувачка відділу української мови Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України. Тема дискусії актуальна: «Рідна мова: (не)нові загрози і нові надії». Епіграфом розмови вчених і студентів були слова Сергія Жадана «Історія сьогодні не просто переписується, але переписується українською мовою». Тому й розмова передусім зайшла про терміносистему історії української мови, яку варто коригувати, ретельно обґрунтовуючи кожен термін. Це, звичайно ж, стосується термінів давньоруський, давньоукраїнський, руський та інших.
Цікавинкою стало розвінчування поширених міфів, як-от: української мови не існує й ніколи не існувало; українською мовою в Україні майже ніхто не говорить; українська мова – це діалект російської та ін. Слухачі погодилися з доказами того, що українська мова має давніші корені, ніж російська; українська мова розвинулася з народної мови Київської Русі від VІ століття; писемні пам’ятки та настінні написи ХІ століття містять питомі риси української мови; перші словники, що кодифікують українську мову постали в ХІІ – ХVІ століттях. Викладачі та студенти пригадали словник самобутніх слів української мови, яким було винесено вирок ще в 30 роках ХХ століття.
В обговоренні порушених питань виступили доценти Лєснова В. В., Клєщова О. Є., Найрулін А. О., Ніколаєнко І. О., проф. Глуховцева К. Д.
Доречними тут були слова Л. Костенко: «Ось він і настав, цей неповторний час, повернути йому (українському народові) його історію…».
Факультет української філології та соціальних комунікацій