Обласний серпневий форум
30.8.2021
27 серпня в Сєвєродонецьку відбувся обласний серпневий форум «Освіта Луганщини 30: стратегічні цілі та пріоритетні напрями».
Традиційний освітній форум походив в приміщенні Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру. Університет у цьому масштабному освітянському заході представили директорка навчально-наукового інституту педагогіки і психології Олена Караман та директор Регіонального центру професійної освіти Микола Курило.
Учасниками форуму стали голова обласної державної адміністрації – керівник військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай, директор Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації Юрій Стецюк, начальник Головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН України Юрій Кононенко, керівники військово-цивільних адміністрацій, голови міських, сільських та селищних рад територіальних громад, керівники управлінь/відділів та закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
На форумі обговорювалися досягненням та проблеми, цілі та завдання освіти Луганщини на прийдешній навчальний рік. Юрій Стецюк презентував нові ідеї щодо змісту, форм та напрямів розвитку нашої освіти.
Однією з провідних тем форуму стало обговорення проблеми реформування освіти Луганської області в контексті реформи децентралізації.
У своїй промові Олена Караман відзначила активну позицію науковців університету в розробці та реалізації освітніх реформ на різних рівнях освіти.
Також вона озвучила певні міркування щодо реформи НУШ в контексті реформи децентралізації. Наразі в Луганській області створено 26 територіальних громад, кожна з яких крім різних повноважень та ресурсів, отримала велику відповідальність, у тому числі в частині створення ефективних освітніх систем.
Новий закон про формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти вимагає від кожної громади створення ефективної системи шляхом реорганізації, зміни типу чи ліквідації закладів загальної середньої освіти та відкриття замість них початкових шкіл (1-4 кл.), гімназій (5-9 кл.) і ліцеїв (10-12 кл.). Отже, на перший план висувається питання гострої конкуренції між закладами освіти та педагогічними працівниками. Фундаментом реформування всіх сфер діяльності ОТГ, зокрема освітньої, стають кадри.
Наразі всі ЗВО області розташовані в конкретних громадах, а тому на перший план висувається взаємодія громад із ЗВО з метою підготовки кадрів нового покоління.
У ЛНУ імені Тараса Шевченка є досвід ефективної взаємодії із закладами освіти, коли у 2000-х роках на базі університету функціонував освітній округ, куди входили заклади освіти різного рівня.
Наразі університет працює над створенням подібної, але більш сучасної платформи для об’єднання освітнього потенціалу всіх закладів освіти різних рівнів області. У 2021-2022 рр. у м. Рубіжному планується відкрити новий навчальний корпус університету. Крім навчальних аудиторій, там відкриються 7 освітньо-культурних центрів для реалізації різноманітних заходів та неформальної освіти для викладачів, учителів, студентів, учнів, населення. Університет об’єднає в мережу ЛОІППО та центри професійного розвитку педагогічних працівників спочатку 10, а потім усіх громад області для проведення спільних заходів та втілення педагогічних інновацій. Об’єднані територіальні громади отримають можливість для цілеспрямованої підготовки якісних кадрів для початкової, базової загальної та профільної освіти, а майбутні педагогічні працівники – певні гарантії від громади, що стане мотивом повернутися на перше робоче місце на свою малу Батьківщину.
Учасники форуму привітали всіх освітян області з початком нового навчального року та побажали здоров’я, творчих успіхів та процвітання Луганщині.
Прес-центр ЛНУ