Закриття археологічного сезону
9.8.2021
8 серпня Луганський археологічний загін повернувся з Ольвійської експедиції.
Студенти Луганського національного університету імені Тараса Шевченка повернулися з археологічної експедиції до національного історико-археологічного заповідника ,,Ольвіяˮ (Миколаївська область). Ця поїздка стала вже четвертою після відновлення Ольвійської традиції в 2018 році.
Археологічний сезон 2021 року запам’ятався яскравими подіями як у археологічному досвіді, так і в плані проведення дозвілля. Цього року студентам пощастило взяти участь у розкопках не тільки вже рідного Т-4 під чуйним керівництвом доктора історичних наук, керівника Ольвійської Археологічної експедиції Інституту археології НАН України Алли Буйських та наукового співробітника Інституту археології НАН України, кандидата історичних наук Ірини Шейко, але і на таких розкопках як Передмістя-1 і Некрополь. Будучи одним із численних археологічних загонів, Луганський брав участь у різних видах робіт на різних ділянках заповідника, що дозволило розширити практичні знання і вміння в археології, перейняти досвід роботи від інших археологів.
Так, на одному з розкопів проводилася зйомка документального фільму одним із найбільших німецьких телеканалів, і наші студенти під час роботи потрапили в об’єктив камер німецьких журналістів.
При цьому робота не зупинялася і на розкопі Т-4, де в цьому сезоні була зроблена прирізка, що збільшує можливість виявлення античного театру. Робота над його пошуком вже стала доброю традицією нашого загону. Студентами були виявлені безцінні знахідки у вигляді кераміки, монет, бронзових і теракотових виробів, скла і намистин. Частина знахідок були дійсно рідкісними та унікальними.
Активна робота на розкопі перетиналася з активним і яскравим проведенням дозвілля юних археологів. Як завжди, традиційні ольвійські свята були проведені силами ветеранів за участі хлопців, що приїхали вперше. Постійними гостями в таборі і на розкопі стали Василь Надрага та Ірина Будиліна, які відвідували різні заходи, ділилися своїми спогадами і радували загін приємними сюрпризами. Їх присутність і підтримка стали дуже важливими для студентів.
Не обійшовся цей сезон і без традиційної посвяти в Команчі. Хлопці, які приїхали вперше, змушені були проходити випробування, що їм підготувало плем’я, щоб довести своє право стати його частиною. У ролі харизматичного вождя, як завжди, плем’я зустрічав ольвійський ветеран Андрій Ларіонов, який у цьому сезоні так само особистою присутністю активно підтримував загін. У ту ніч хлопці та дівчата, які гідно пройшли випробування, отримали свої секретні команчівські імена, які дозволено знати тільки присвяченим.
У цьому році величезною радістю стала посвята у ветерани ще чотирьох ольвійців, для яких ця поїздка стала третьою в їхньому житті. На вечорі посвяти був присутній і Василь Надрага, який сказав юним дослідникам добрі напутні слова і вселив прагнення не залишати ольвійські ряди, щоб стати супер-ветеранами. Так, Юлія Шевцова, Ігор Верховод, Анна Сурмай і Рома Бордюг отримали на пам’ять книги про Ольвію, диски з ольвійськими піснями, керамічні медальки ветеранів і традиційні ветеранські вінки від першокурсників.
Загону вдалося провести такі свята як Вручення лопат, Ольвійське весілля (яке в цьому році було стилізоване під давньогрецьке), Бастилії, Олімпіаду, Гавайську вечірку, День іменинника та інші. Усі вони залишили яскраві емоції та спогади.
Найатмосфернішим святом сезону став вечір Останньої лопати і Закриття сезону. У останній день розкопу юні археологи в традиційних сорочках-ольвійках підкинули вгору жменю землі з лопат, що символізує закриття археологічного сезону. Увечері їх чекали спільні пісні біля багаття з Василем Івановичем, Іриною Михайлівною, Аллою Валеріївною, виступи від ветеранів і тих, хто приїхав вперше та вдруге, а також сльози жалю, що ці два тижні пролетіли так швидко. І хоч поїздка закінчилася, але робота на цьому не зупиняється, протягом року ольвійці планують проводити спільні зустрічі та вечори спогадів, запрошуючи хлопців-першокурсників, щоб ті також брали участь у експедиції.
Студенти та учасники експедиції дякують за організаторську та фінансову допомогу тим, хто вже кілька років поспіль підтримує Ольвійський рух в університеті. Серед постійних спонсорів неможливо не згадати вагомий особистий внесок Василя Надраги. Постійно підтримує експедицію й керівництво університету на чолі з Віталієм Курилом, первинна профспілкова організація університету, директор навчально-наукового інституту історії, міжнародних відносин і соціально-політичних наук Антон Бадер. Крім того, одним з організаторів і лідерів експедиції став Микита Болотський, загін нескінченно йому дякує за постійну допомогу і підтримку. Значна частина побутових питань була вирішена тільки завдяки його участі. Поїздка просто не змогла б відбутися без їх непосильної ролі. У відповідь, студенти привезли з собою безцінний досвід, яскраві спогади і значущі досягнення в археологічному плані.
І наостанок, хотілося сказати, що всі в загоні стали справжніми і вірними друзями, яких об’єднало не тільки веселе спільне дозвілля, а й важка робота на розкопі, критичні ситуації, де потрібно було проявити особистий героїзм і підтримку, всі труднощі польового життя. Луганський археологічний загін – це дружня міцна родина, де кожен знає, що його люблять і чекають. Цей сезон закінчився, але думками ми всі постійно повертаємося до Ольвії, адже ,,щасливе містоˮ стало для кожного рідною домівкою.
Керівник експедиції
Євгенія Шевцова