Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Вишиванка своїми руками в ЛНУ

Сьогодні в ЛНУ імені Тараса Шевченка обрали кращі власноруч виготовлені вишиванки.

20 травня 2021 року в Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка підведено підсумки традиційного зальноуніверситетського конкурсу серед викладачів, здобувачів освіти, співробітників і всіх охочих „ВИШИВАНКА СВОЇМИ РУКАМИ”.

Метою конкурсу, присвяченого 15-й річниці Всеукраїнського дня вишиванки і 100-річчю з дня заснування університету, є збереження і використання вишиванки як унікального феномену культурного надбання українського народу, популяризація традиційного декоративно-прикладного мистецтва.

Цього року участь в конкурсі взяли п’ятнадцять майстринь. Кожна робота унікальна. Вони виконані різними техніками, з використанням традиційних і сучасних орнаментів та візерунків. Презентуємо роботи, подані на розгляд журі, і результати конкурсу.

Грамотами за активну участь у загальноуніверситетському конкурсі „Вишиванка своїми руками” було відзначено такі роботи:

  • вишивана сукня Гречаної Інни, здобувачки фахової передвищої освіти 3 курсу спеціальності „Початкова освіта” ВП „Лисичанський педагогічний коледж ЛНУ імені Тараса Шевченка”;
  • сорочка-оберіг для сестри Ізюмської Анастасії, здобувачки фахової передвищої освіти 2 курсу спеціальності „Початкова освіта” Коледжу ЛНУ імені Тараса Шевченка;
  • перша вишиванка Кучерявенко Ганни, здобувачки фахової передвищої освіти 2 курсу спеціальності „Початкова освіта” Коледжу ЛНУ імені Тараса Шевченка;
  • вишита бісером дитяча суконька Ромичевої Поліни, здобувачки фахової передвищої освіти 3 курсу спеціальності „Початкова освіта” ВП „Лисичанський педагогічний коледж ЛНУ імені Тараса Шевченка”;
  • вишивані сукні „Традиція поколінь” Сороки Лідії, народної майстрині з Міловщини, члена Національної спілки письменників України.

ІІІ місце посіли роботи кількох учасниць:

  • вишивана сукня для мами Щербини Вікторії, здобувачки вищої освіти 3 курсу спеціальності „Музичне мистецтво” навчально-наукового інституту культури і мистецтв.

Історію створення вишиванки учасниця конкурсу презентувала власним віршем:

Для мене вишиванка – оберіг для серця,
Вдягну її, й душа із сонцем засміється,
Для мене мама вишиванку вишивала,
Як я дитиною була, щоб зла не знала.
Для мене вишиванка – символ України,
На полотні і квіти, і червоная калина,
Хай вишиванки одягне моя сім’я,
Тепер для мами вишивала її я.
  • вишиванки для синочків Шепути Олени, здобувачки вищої освіти 3 курсу спеціальності „Технологія виробів легкої промисловості” навчально-наукового інституту торгівлі, обслуговуючих технологій та туризму;
  • вишиванка-оберіг для доньки Бєлєвцевої Олени, здобувачки фахової передвищої освіти 1 курсу спеціальності „Дошкільна освіта” ВП „Кадіївський педагогічний коледж ЛНУ імені Тараса Шевченка”.
  • „Історія створення цієї вишиванки почалась з літа 2014 року, а закінчилася у 2015 році на честь радісної події – одужання дитини після складної хвороби. Мені дуже захотілося вишити дочці вишиванку, яка б була маминим оберігом”, – розповіла учасниця конкурсу.
  • вишиванка Ачкеєвої Олени, здобувачки фахової передвищої освіти 3 курсу спеціальності „Соціальна робота” ВП „Кадіївський педагогічний коледж ЛНУ імені Тараса Шевченка”.

„Моя вишиванка виготовлена з натуральної тканини, бісером високої якості в червоно-чорній гаммі, що означає достаток і добробут, а форма у вигляді ромбу є символом засіяного поля. Вона започатковує родинну традицію передавати вишиванку дітям та онукам і обов’язково стане оберегом моєї родини”, – зазначила учасниця конкурсу.

ІІ місце в номінації „Краща жіноча авторська вишиванка” поділили роботи кількох учасниць:

  • сукня з лілеями Хвесик Анни, здобувачки фахової передвищої освіти спеціальності „Початкова освіта” Красноградського педагогічного фахового коледжу КЗ „Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради.

„Вишивка бісером – це моє хобі. Спочатку вишивала картини, ікони, а потім вирішила вишити бісером сукню. Моя мама власноруч виготовила фасон моєї сукні, яку я потім оздобила вишивкою, – зізналася учасниця конкурсу. – Вишита бісером сукня – це модно, сучасно, оригінально і дуже гарно”.

  • сукня з півоніями Удовиченко Ангеліни, здобувачки фахової передвищої освіти спеціальності „Початкова освіта” Красноградського педагогічного фахового коледжу КЗ „Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради.

„У моєму роду хрестиком на полотні вишивала прабабуся, своє вміння передала потім дітям – доньці та сину. Це мої бабуся та двоюрідний дід. Так, навіть дід любив вишивати. Мене так вразили роботи бабусі, що я захотіла навчитися вишивати бісером. Ще у початкових класах з’явилися мої перші роботи з бісеру – вишиті картини та плетені браслети. А ось тепер вишита сукня в півоніях – моє поєднання українських традицій із сучасністю”, – зауважила учасниця конкурсу.

  • вишиванка Косенко Наталії, випускниці 2021 року спеціальності „Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка” навчально-наукового інституту педагогіки і психології.

„Ця вишиванка була виготовлена у часи, коли моди на вишиванки не було. Візерунок я створювала на канві, нашитій поверх тканини. Потім нитки канви видалила, а чудовий візерунок залишився! Це єдина річ, яку я попросила привезти мені з Луганська навесні 2015. Дуже сумувала за нею! А тепер ми назавжди разом, – зізналася учасниця конкурсу.

  • вишиванка Корінської Олександри, здобувачки вищої освіти 2 курсу спеціальності „Готельно-ресторанна справа” навчально-наукового інституту торгівлі, обслуговуючих технологій та туризму.

„Вишиванка була створена у 2017 році, вперше вдягла її на випускний вечір. У неї я вклала всю свою душу. Так захопилася роботою, що за два тижні вже красувалися на полотні традиційні візерунки Луганської області”, – розповіла учасниця конкурсу.

І місце посіла серія робіт„Сімейні вишиванки” Латківської Алли, здобувачки вищої освіти 1 курсу магістратури спеціальності „Середня освіта. Інформатика” навчально-наукового інституту фізики, математики та інформаційних технологій.

„Наші сімейні вишиванки вже мають свою історію. Чоловічу і жіночу вишивала на одруження 9 років тому, дитячу маленьку – 7 років тому до народження старшого (тепер вона перейшла у спадок меншому синочку), дитячу велику – 2 роки тому до першого класу старшого сина. Усі свята ми зустрічаємо у вишиванках. Для мене це такий стиль, який не набридне і не вийде з моди ніколи”, – зазначила учасниця конкурсу.

Гран-прі конкурсу здобула серія робіт „Вишиванки для родини” Себко Анни, викладачки економічних дисциплін ВП „Рубіжанський політехнічний коледж імені О.Є.Порай-Кошиці ЛНУ імені Тараса Шевченка”.

За словами майстрині, поштовхом для створення вишиванок є любов: любов до своєї родини, до своєї країни, свого народу і його культури. Задум, кольори, натхнення, добрий настрій виконавця – і голка сама починає малювати візерунки на тканині.

Сьогодні вишиванка для українців – це і красивий елемент одягу, і оберег, святиня, місточок між поколіннями. Вишиванка підкорює світ. Будьмо в тренді.

За інформацією оргкомітету конкурсу

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024