Інститут економіки та бізнесу: 20 років якісної освіти
17.11.2020
Напередодні 100-річчя ЛНУ імені Тараса Шевченка ми розпочинаємо цикл публікацій про історію НН ІЕБ, його видатних викладачів та випускників.
Як одна мить промайнули майже двадцять років від дня створення інституту. Саме тоді, завдяки численним клопотанням керівництва університету, наказом Міністерства освіти і науки України від 6 квітня 2001 року на базі фізики-математичного факультету Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка було створено новий в усіх відношеннях структурний підрозділ – ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ ТА БІЗНЕСУ.
Передумовою створення Інституту економіки та бізнесу стало ліцензування на фізико-математичному факультеті нового напрямку для вчителів математики. А саме, у 1999 році завдяки ініціативі та підтримці ректора Луганського державного педагогічного інституту Віталія Семеновича Курила було відкрито кваліфікації «Вчитель основ економіки» в напряму підготовки «Математика». З того часу фізико-математичний факультет став стрімко розвиватись.
У 1999 році деканом фізико – математичного факультету стає кандидат педагогічний наук, доцент, завідувач кафедри математики – Валерій Петрович Хмель. За його участю та при значній підтримці ректорату у 1999 році було проліцензовано 3 спеціальності: «Інформатика», «Дизайн» та «Статистика (зі спеціалізацією «Математична економіка»).
Наступним етапом стало ліцензування у 2000 році двох нових спеціальностей: «Менеджмент організацій» та «Фінанси». А у 2001 році, згідно з потребами ринку праці у нових спеціалістах, створюється один із перших інститутів у складі Луганського державного педагогічного університету – Інститут економіки та бізнесу.
У той час Інститут економіки та бізнесу налічував дев’ять кафедр:
- кафедра педагогіки;
- кафедра загальної математики і методики викладання;
- кафедра математичного аналізу і статистики;
- кафедра інженерно-педагогічних дисциплін;
- кафедра фізики;
- кафедра економіки підприємства;
- кафедра менеджменту;
- кафедра інформатики;
- кафедра фінансів.
У 2004 Інститут проходить ліцензування магістратури і набуває четвертий рівень акредитації за всіма відкритими спеціальностями. З 2004 по 2008 рр. відкриваються три кафедри і спеціальності:
- кафедра маркетингу;
- кафедра дизайну;
- кафедра економічної інформатики.
Спеціальності Інституту набувають неабиякої популярності, контингент стрімко зростає. Кафедри стають більш досвідченими, а якісний склад все більш кваліфікованим.
У 2005 році в Інституті економіки та бізнесу працюють три наукові підрозділи: Філіал Інституту прикладної математики і механіки НАН України, Філіал Донецького фізико-технічного інституту імені Галкіна НАН України, Філіал Інституту економіки промисловості НАН України.
У 2008 році Інститут економіки та бізнесу налічує чотирнадцять кафедр і дванадцять спеціальностей. Тут навчається біля 3000 студентів. У цьому ж році для підвищення якості освітнього процесу Інститутом створюються навчально-методичні центри. Того ж року для підвищення якості підготовки фахівців інститут поділяється на три структурні підрозділи:
- Інститут економіки та бізнесу;
- Інститут інформаційних технологій;
- Інститут торгівлі, обслуговуючих технологій і туризму.
Таким чином Інститут економіки та бізнесу став базою для двох нових підрозділів університету.
З цього часу наш заклад став центром з підготовки фахівців економічних професій: економістів, фінансистів, статистів, менеджерів, маркетологів та успішних підприємців.
У 2014 році наш інститут, як і весь університет, був вимушений покинути рідні стіни та продовжити освітянську діяльність вже у новому місті.
Незважаючи на труднощі, відсутність матеріально-технічної й наукової бази, викладачі нашого інституту залишились вірними Україні та рідній Альма-матер.
Наразі в навчально-науковому інституті економіки та бізнесу здійснюють свою діяльність три кафедри: кафедра менеджменту, кафедра економіки, маркетингу та підприємництва, а також кафедра фінансів, обліку та банківської справи.
Викладачі кожної кафедри є активними учасниками багатьох наукових заходів, міжнародних та всеукраїнських конференцій, олімпіад та конкурсів.
Так, на кафедрі менеджменту системно здійснюється підготовка та оновлення навчально-методичної літератури, пошук нових форм і методів активізації навчального процесу. За період існування на кафедрі було підготовлено 6 кандидатів наук, а 3 доктори наук отримали звання професора. Протягом 2014-2020 років на кафедрі було захищено 1 кандидатську дисертацію.
Наукова діяльність кафедри фінансів, обліку та банківської справи спрямована на отримання нових знань в області фінансового планування, бухгалтерського обліку, банківської та страхової діяльності. Протягом 2014-2020 років викладачами кафедри було захищено чотири кандидатські дисертації. Науковці є авторами монографій, статей у вітчизняних і зарубіжних виданнях, в журналах з імпакт-фактором, навчальних посібників.
На базі кафедри економіки, маркетингу та підприємництва створено філію Інституту економіки промисловості Національної академії наук України, Науково-дослідний центр «Національні ділові культури Польщі та України», Комунікаційно-консультаційний центр «MecyCorps – ЛНУ». Кафедрою з вересня 2004 року видається журнал «Економічний вісник Донбасу». Він віднесений до переліку наукових спеціалізованих видань, в яких можуть публікуватися результати наукових досліджень здобувачів наукового ступеня доктора і кандидата наук.
Важливим напрямом діяльності інституту є соціально-гуманітарна робота. Так, протягом минулого навчального року наші студенти долучилися до багатьох університетських заходів, зокрема свята захисників України, різноманітних концертів, ярмарків та виставок.
Збірна команда дівчат з волейболу неодноразово здобувала перемогу в університетських змаганнях, а наші студентки Ірина Плясуля та Дарина Задорожня є переможцями обласних та всеукраїнських змагань.
Гарною традицією інституту стало проведення свята посвяти в студенти для першокурсників, конкурсу «Алло, ми шукаємо таланти», святкування масляної.
Особливою подією в минулому році стало відкриття Молодіжного бізнес-клубу. Студенти мають змогу поспілкуватися з успішними підприємцями, здобути практичний досвід ведення бізнесу та подолання проблем, що виникають.
Навчально-науковий інститут економіки та бізнесу продовжує активну діяльність на освітянській ниві. Попереду ще ціла низка нових досягнень та перемог, які стануть можливими завдяки злагодженій роботі потужної команди науковців та студентів.
За інформацією навчально-наукового інституту
економіки та бізнесу