День української писемності та мови
9.11.2020
ЛНУ імені Тараса Шевченка відзначає День української писемності та мови.
День української писемності та мови започаткували більше 20 років тому. Метою відзначення свята є консолідація українського суспільства.
На початку листопада відзначається державне свято – День української писемності та мови. Цього дня проводять тематичні конкурси та урочисті заходи, які мають на меті згуртувати українців навколо рідного слова.
Розповідаємо детальніше, чому був започаткований День української писемності та мови.
День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Воно було започатковано 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 ,,Про День української писемності та мови” на підтримку ,,ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства”.
За православним календарем у цей день вшановують пам’ять преподобного Нестора-літописця. Він був письменником-агіографом, основоположником давньоруської історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим, ченцем Києво-Печерського монастиря.
Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам’ятки історіографії та літератури українців – ,,Повісті минулих літ”, яка була завершена близько 1113 року. Цей твір складений на основі сучасних авторові подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.
У цей день традиційно:
- покладають квіти до пам’ятника Несторові-літописцю;
- відзначають найкращих популяризаторів українського слова;
- заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
- стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика — конкурс проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників – понад 5 млн із 20 країн світу.
Як відзначатимуть свято в Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка?
І. У цей день усі викладачі і студенти будуть писати Радіодиктант національної єдності!
ІІ. Стартує ХІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція „Слобожанська беседа – 13. Лінгвістика тексту і вивчення української ментальності”. Початок о 10.30.
ІІІ. Фінішує започаткований кафедрою української філології та загального мовознавства ДЗ „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”, проведений за підтримки Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, конкурс есе про пісню „…незабутнє – забудеться, неможливе – не здійсниться, навіть чисте забрудниться, тільки пісня залишиться”.
Прізвища переможців конкурсу оприлюднено на сайті університету.
Факультет української філології та соціальних комунікацій