День винахідника і раціоналізатора України
19.9.2020
Щороку в третю суботу вересня відзначають День винахідника і раціоналізатора України.
Наукова галузь нашої країни щороку поповнюється новими розробками й винаходами в різних галузях. Станом на 1 вересня 2020 року в Україні зареєстровано 126, 9 тис. патентів на винаходи і 144, 1 тис. патентів на корисні моделі. Незважаючи на складну процедуру оформлення, науковці оформлюють свої розробки задля того, щоб підтвердити свої авторські права й захистити себе від недобросовісних винахідників.
Патент – це охоронний документ, який засвідчує авторські права і права власності на винахід. Опис патенту на винахід (корисну модель) є вичерпним джерелом інформації стосовно винаходу (корисної моделі).
Науковці нашого університету займаються активною науковою діяльністю, примножуючи успіхи Альма-матер. Так, серед винахідників варто відзначити кандидата технічних наук, доцента Людмилу Сєногонову, яка тільки за цей рік запатентувала вже два винаходи.
Людмила Сєногонова – дивовижна жінка, яка має на особовому рахунку понад 24 патенти України на корисну модель. Варто відзначити й те, що в 2016 році вона зайняла 5 місце в Україні серед жінок-винахідниць.
Науковий та життєвий шлях Людмили Іванівни сплетені в один, адже наукою вона почала займатися одразу ж, коли прийшла працювати до нашого закладу вищої освіти. Свій перший патент вона отримала в 2006 році, проте це була ще командна робота, адже на цей час вчилася в аспірантурі. За її словами, шлях патентування довгий та складний.
У цьому році кафедра товарознавства, торговельного підприємництва та експертизи товарів НН ІТОТТ під головуванням Людмили Сєногонової отримала 2 патенти України на корисну модель:
- патент України на корисну модель № 143965 Україна, МПК (2020.01), А23L 2/39 (2006.01), Функціональна композиція ,,Рекорд” для продуктів спеціального дієтичного споживання (для спортсменів);
- патент України на корисну модель № 143654 Україна, МПК, А23G 3/36 (2006.01), Цукерки для спортсменів ,,Рекорд”.
Нині Людмила Іванівна разом із своєю командою займаються підготовкою до міжнародної конференції ,,Підприємництво, торгівля: теоретичні підходи та практичні аспекти розвитку”, яка буде проводитися на базі нашого університету. Серед планів на майбутнє в жінки демонстрація експрес-методів та розробка декількох винаходів до 100-річчя рідної Альма-матер.
Ще один винахід у цьому році запатентував Дмитро Крамаренко – кандидат технічних наук, доцент кафедри технологій виробництва і професійної освіти НН ІТОТТ. На його рахунку 35 запатентованих винаходів та корисних моделей, серед яких способи розробки фаршів з різноманітної сировини.
У нашому університеті науковець працює з 2007 року. Усі свої розробки він патентує від імені нашої Альма-матер, примножуючи її здобутки й прославляючи на всеукраїнському рівні. На запитання ,,Чи варто взагалі захищати результати своєї науково-технічної діяльності?” Дмитро Павлович відповів, що, безумовно варто, бо цей винахід може стати основою майбутнього, адже наука не стоїть на місці та нинішній безглуздий винахід може стати найзатребуванішим через декілька років. Нині винахідник працює над розробкою борошняних винаходів з цільного зерна, хлібобулочних винаходів, майонезів, фаршевих винаходів.
Шановні винахідники нашого університету, вітаємо Вас із професійним святом й бажаємо Вам натхнення, наснаги в професійному зростанні, міцного здоров’я та нових звершень. Завдяки Вам наша рідна Альма-матер могутніє та процвітає, тому не зупиняйтеся на досягнутому!
Вікторія Калініна,
прес-центр ЛНУ імені Тараса Шевченка