Археологічна експедиція у Старобільську
19.8.2020
Шевченківці взяли участь в археологічній експедиції.
З 6 по 16 серпня у Старобільску проводилися археологічні дослідження неолітичної стоянки ,,Старобільськ-1”, у яких активну участь брали студенти, аспіранти та викладачі Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Наукове керівництво експедицією Луганського археологічного загону імені Сергія Локтюшева здійснювалося к.і.н., науковим співробітником Інституту археології НАН України Сергієм Теліженко. Куратором заходу від університету виступив д.і.н., завідувач кафедри історії України Олександр Набока. Серед учасників експедиції – аспірант кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Марія Олексіїва, студенти НН ІІМВСПН Ігорь Верховод, Юлія Шевцова та Ярослав Моісєєнко, студент ФПН Денис Лєбєдев.
Цьогорічні дослідження стали продовженням тогорічних, коли вперше за довгий період часу, археологи повернулися до вивчення важливого археологічного об’єкту.
Попередні наукові розвідки Археологічного загону імені Сергія Локтюшева не залишилися непоміченими для активної громадськості міста, яка висловила готовність у справі підтримки експедиції. Саме тому нинішній етап експедиції проходив у межах суспільно-мистецького проєкту ,,Аура міста”, ініціатором щорічного проведення якого виступила громадська організація ,,Дієва громада” та ,,Український культурний фонд”. Було оговорено, що усі знахідки стануть частиною експозиції з давньої історії старобільського краю у Луганському обласному краєзнавчому музеї.
У ході роботи було створено дві розкопи на місті існування неолітичної стоянки. Було виявлено предмети матеріальної культури давніх людей: мушлі молюсків – беззубок, які складали основу раціону мешканців поселення, кремнієві знаряддя праці, кістяний гарпун, залишки кісток тварин, орнаментована кераміка. Їх наявність свідчить про досить активне господарче життя стоянки, існування якої приходиться на 5900 – 5800 рр. до н.е. У ході дослідження було черговий раз підтверджено припущення про те, що давні люди, які жили у долині річки Айдар, вели спосіб життя характерний для попередньої епохи – мезоліту, та ще не знали ані землеробства, ані скотарства. Тим не менш, активне використання керамічного посуду дозволяє класифікувати стоянку як неолітичну.
Окрім головних завдань, Луганським археологічним загоном імені Сергія Локтюшева, було реалізовано ще одне важливе наукове завдання. Під керівництвом Сергія Теліженка було проведено розвідку Підгорівської крейдяної гори, у ході якого було виявлено низку курганів бронзового віку, які були відзначені на мапі Шуберта ХІХ ст., проте не були зафіксовані у сучасній науковій документації.
Результати досліджень були покладені в основу сценарію науково-популярного фільму ,,Найстаріший у світі суши-бар. Давня історія Старобільска” (автор сценарію – Олександр Набока) зйомки якого також стали частиною програми проекту ,,Аура міста”. Фільм було знято у творчій колаборації із давнім партнером кафедри історії України суспільним інтернет-каналом Сєвєродонецька ,,Сепсіс” (керівник – Андрій Зайцев). Прем’єра фільму та творча зустріч із його сценаристом запланована на 28 серпня 2020 року.
Фото – Микола Скурідін, В’ячеслав Непран.
Навчально-науковий інститут історії,
міжнародних відносин та соціально-політичних наук