Анатолій Степанович Зеленько
16.6.2020
Кафедра української філології та загального мовознавства вітає Анатолія Зеленька з 85-літтям.
2020 рік для кафедри української філології та загального мовознавства Луганського національного університету імені Тараса Шевченка позначений 85-літтям Анатолія Степановича Зеленька, відомого українського мовознавця, професора, доктора філологічних наук, автора кількох монографій, посібників для студентів, численних статей з історії й теорії мовознавства, лексикології. У далекому для нас сьогодні 1993 році він заснував цю кафедру, багато зробив для створення матеріальної бази, забезпечення кабінету необхідною літературою. З ініціативи Анатолія Степановича при кафедрі було відкрито аспірантуру зі спеціальності ,,Загальне мовознавствоˮ, що дала путівку в життя багатьом кандидатам філологічних наук.
Довгий життєвий шлях людини іноді можна вкласти в кілька речень. Зокрема, Анатолій Степанович у 1957 року закінчив Ніжинський педагогічний інститут, навчався в аспірантурі Запорізького державного інституту, тривалий час працював в Івано-Франківському педагогічному інституті, з 1972 року обіймав посаду спочатку доцента кафедри української мови, а потім (з 1993 року) – професора, завідувача кафедри української філології та загального мовознавства в педагогічному університеті м. Луганська, з 2014 року – професор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Досліджує діалектну лексику, її зв’язки з традиційною культурою, ментальністю. Він автор посібників з теорії, історії і методології мовознавства, лексикології.
Проте за цими скупими рядками – роки наполегливої щоденної праці, коли він збирав діалектний матеріал у селах Чернігівської та Івано-Франківської областей, карткував його, укладав лінгвістичні карти; коли годинами працював у читальних залах бібліотек; коли готувався до лекцій, під час яких намагався апробувати результати своїх пошуків; коли проговорював основні думки, спілкуючись з колегами; коли сміливо вступав у дискусію з філософами, дослідниками теорії мови.
Кожна книга А.С. Зеленька – це пошук нових ідей, заснованих на ґрунтовному аналізові лінгвістичних позицій попередників. Професор любив повторювати, що він легко може забути, де годину тому поставив свій портфель, але чітко памʼятає майже всі вихідні дані тих монографій, які його зацікавили, чи тих, які він нещодавно опрацював.
Анатолій Степанович щедро ділився досвідом наукової та викладацької роботи. У кожному його виступі на засіданнях ради університету, факультету чи спеціалізованої вченої ради по захисту дисертацій звучало прагнення покращити умови праці викладачів, внести суттєві зміни в організацію наукової роботи вченого.
Ми памʼятаємо, як у неспокійні часи, зокрема в буремному 2005, у грізному 2014, кафедра ставала своєрідним осередком дискусій для тих викладачів, які ділилися думками з приводу тогочасних подій, слухали репортажі радіожурналістів з Києва та інших міст України, намагалися передбачити, що нас чекає в майбутньому.
Наразі нас розділяє відстань від Києва–Ніжина до Старобільська, але ми уявляємо, що й нині Анатолій Степанович не може прожити жодного дня без кількох сторінок нової статті чи монографії, і тепер професор радіє, коли знаходить у нових лінгвістичних виданнях якусь цікавинку, і сьогодні він мріє про видання кольорових таблиць з мовознавства, над якими працював мало не все життя. Думаємо, що він комфортно себе почуває в Ніжині, бо пригадуємо, як він любив їздити у відрядження до Старобільська, теплої пори року гуляти його вулицями, оскільки це місто дуже нагадувало йому ,,мій Ніжинˮ.
Дбайливий і далекоглядний дідусь, по-чоловічому ніжний і водночас суворий батько, справжній господар, що постійно дбає про свою сімʼю, мудрий порадник, невтомний дослідник. Ці слова про нашого щирого колегу, наставника, викладача, учителя.
Сердечні вітання з 85-літтям, щирі побажання довголіття, молодості, тепла, любові, злагоди, миру хай миттєво долають цю відстань Київ – Ніжин – Старобільськ, бо у хвилини радості, як у хвилини незгод, ми з Вами, вельмишановний наш Учителю!
Кафедра української філології
та загального мовознавства ФУФСК