Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

,,Війна ліпила смарагдиˮ

Доктор історичних наук, завідувач кафедрою історії України НН ІІМВСПН Олександр Набока став співавтором книги ,,Війна ліпила смарагдиˮ.

Наближення чергової річниці Перемоги над німецькими загарбниками у Другій світовій війні (1939 – 1945) традиційно підвищує градус інтересу до тих драматичних подій, які залишаються частиною історичної пам’яті українського народу. Незважаючи на те, що з моменту закінчення найкривавішого у історії людства конфлікту пройшло вже сімдесят п’ять років, процес їх суспільного і особистого переосмислення триває і понині. Зокрема, викликає зацікавлення особистий шлях ветеранів, які попри перебування у жахливих умовах на межі життя та смерті, знайшли у собі сили існувати далі: ростити дітей, навчатися, будувати дома і заводи, вирощувати хліб. І хоча більшість з них вже покинуло цей світ, їх досвід, переданий наступним поколінням, є важливим життєвим дороговказом для їх нащадків. Розмірковування про цей зв’язок ветеранської ,,журавлиної зграїˮ із живими дітьми та онуками солдатів Великої війни стали ідейною основою видання ,,Війна ліпила смарагдиˮ, авторами якого стали старобільський поет Микола Сичов, відомий місцевий краєзнавець Дмитро Лук’яненко та доктор історичних наук, завідувач кафедрою історії України Луганського національного університету імені Тараса Шевченка Олександр Набока.

Насамперед, книга, публікація якої співпала із ювілейними роковинами Перемоги, це дань поваги великим предкам, яким випала доля жити та воювати у страшні роки. Серед героїв книги – родичі самих авторів, а також відомих нині мешканців Луганської області, зокрема, старобільських підприємців Петра Черниченко та Володимира Нещерета, завідуючого кафедрою біології та агрономії, професора Сергія Маслійова та ін. У виданні відображений драматичний життєвий шлях героїв, а також представлено віршотворне його переосмислення, здійснене поетом Миколою Сичовим. Добрим словом згадані учасники та жертви війни Ніна Дудак, Іван Решетняк, Михайло Кравцов, Давид Черкасов, Микола Сидоренко, Марія Тихонова-Смолдирьова, Сергій Михайлик, Михайло Гапочка, Єгор та Марія Сичови, Дмитро Жеребілов, Іван Нещєрєт, Олександр Халоша, Григорій та Поліна Чайка та ін.

Також у виданні розповідається про нині майже забуті пам’ятки війни, зокрема про монумент розстріляним німецькою окупаційною владою мешканцям Старобільщини, який знаходиться біля сіла Песчаноє. Саме тут, знаходиться братська могила жертв війни, чия провина перед окупантами полягала лише у тому, що вони були чесними трудівниками у довоєнні роки, займали первинні керівні посади у колгоспах та підприємствах району. Серед тих, чиї імена закарбовані на монументальному обеліску, є і родичі нині живих героїв книги.

Олександр Набока,

завідувач кафедрою історії НН ІІМВСПН

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024