Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Програма ім. Фулбрайта в Україні

Науковці університету продовжують брати участь у Проєкті «Зміцнення переміщених українських університетів задля сталого розвитку».

Проєкт здійснюється Програмою ім. Фулбрайта в Україні за фінансової підтримки відділу преси, освіти та культури посольства США в Україні.

Так, 30-31 січня делегація від університету у складі проректора з науково-педагогічної роботи, д. т. н., проф. Олександра Меняйленка, директора навчально-наукового інституту педагогіки і психології, д. пед. н., проф. Олени Караман, в.о. завідувача відділу управління якістю освітньої діяльності, к. філ. н., доц. Маргарити Кравченко взяла участь у другій сесії Проєкту «Зміцнення переміщених українських університетів задля сталого розвитку» у межах Програми ім. Фулбрайта в Україні (м. Львів, Український католицький університет).

У річному проєкті беруть участь ректори (директори), проректори та представники відділів якості освіти 19 переміщених ЗВО: 10 – з Донецької області, 8 – з Луганської, 1 – з АРК.

«Фандрайзинг та взаємодія з громадою» – такою була тема другої сесії.

Завданнями ЗВО у перший день сесії стали:

  1. Представлення і обговорення результатів SWOT-аналізу, візії та місії університету.
  2. Узагальнення досвіду формування, впровадження і перегляду стратегії переміщеного ЗВО.

З презентацією SWOT-аналізу, візії та місії університету виступила М. Кравченко.

О. Меняйленко та О. Караман представили нову ідею щодо перегляду стратегії ЛНУ імені Тараса Шевченка в умовах переміщення, сутність якої полягає в наступному.

Спочатку одним із стратегічних завдань університету було побудова великого кампусу з навчальними аудиторіями, науковими лабораторіями, бібліотекою та житловим комплексом для студентів і викладачів. Оскільки ж на сьогодні це виявилося непосильним завданням, університет пішов іншим шляхом – упровадженням ідеї «розподіленого університету», що означає розміщення  інститутів / факультетів / відокремлених підрозділів у різних містах Луганської області (кампусах у мм. Старобільськ, Кремінна, Рубіжне, Лисичанськ) та м. Полтаві. Наразі університет працює над створенням нового кампусу у м. Сєвєродонецьку. Таким чином, університету вдалося, по-перше, зберегти всі структурні підрозділи та спеціальності; по-друге, охопити абітурієнтів всієї області; по-третє зберегти систему ступеневої освіти (кваліфікований робітник – молодший спеціаліст (молодший бакалавр) – магістр – доктор філософії – доктор наук), а по-четверте, запропонувати владі свій варіант можливої реінтеграції ЗВО за умови деокупації частини Луганської та Донецької областей. Він полягає в тому, що в разі встановлення української влади на окупованих територіях, кампус у м. Луганську (вул. Оборонна, 2) приєднується до розподіленої системи університету як ще один із компонентів. Прийом на роботу здійснюється згідно з українським законодавством – на основі конкурсного відбору на відповідні посади.

Ця ідея знайшла жваве обговорення серед учасників, серед яких були Тарас Фініков, президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики, консультант проекту; Юрій Рашкевич, член Національного агентства кваліфікацій; Майкл Хекетт та Віра Терновська, представники посольства США в Україні.

Кульмінацією першого дня сесії стала доповідь «Результати моніторингу переміщених ЗВО», з якою виступив Олег Шаров, генеральний директор директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН України. У своїй доповіді О. Шаров узагальнив позитивні та негативні результати перевірки переміщених ЗВО, визначив ймовірні перспективи розвитку ЗВО в контексті змін до законодавства в галузі вищої освіти. Жодного критичного зауваження щодо нашого університету не прозвучало. Офіційні результати перевірки будуть опубліковані пізніше.

Другий день сесії було присвячено безпосередньо темі «Фандрайзинг та взаємодія з громадою». Найбільшу цікавість викликали доповіді: «Особливості та навички фандрайзингу для розвитку ЗВО» (Наталія Климовська, проректор УКУ з розвитку та комунікацій), «Застосування сучасних інформаційних технологій для створення інноваційного університету» (Ярослав Притула, декан факультету прикладних наук УКУ, Олексій Молчановський, керівник магістерської програми УКУ з комп’ютерних наук за напрямом «Науки про дані/DataScience»), «Тридцять способів мобілізувати громаду та залучити ресурси» (Руслан Краплич, член Ради директорів Фундації імені князів-благодійників Острозьких, керівник проектів «Карітас Спес» в Україні), «Налагодження ефективної взаємодії ЗВО з працедавцями (Христина Мартиняк, менеджерка освітніх проектів Львів ІТ Кластеру) та ін.

Найбільш приємним подарунком від посольства США стала прогулянка містом Львовом з вечерею в ресторані Бачевських, виступ вокальної формації «Піккардійська Терція» та львівська кава в знаменитих кав’ярнях міста.

«Місто Лева», «Перлина корони Європи», «маленький Париж»… Так з любовʼю називають своє місце львівʼяни.

Відкриті, чемні люди, запах львівської кави та шоколаду повсюди… Так зустрів Львів Луганчан і Донеччан.

Усі заходи відбувалися в Українському католицькому університеті – надсучасному ЗВО України. УКУ було засновано 1929 році як Греко-Католицьку Богословську Академію у Львові. У 1939 році було знищено радянською владою, студентів і викладачів репресовано. У 1963 році переміщено до Риму главою УГКЦ Иосифом Сліпим. У 1992 році знов відновлено як Богословську Академію у Львові. Так що УКУ вважає себе також переміщеним ЗВО: зі Львова до Риму та знов до Львова. Отже, досвід УКУ є дуже цінним для нашого університету на шляху розвитку в новому обліку.

За інформацією учасників проєкту

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024