Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Всеукраїнська конференція

4 квітня в університеті відбулась Всеукраїнська конференція «Соціальні конфлікти в суспільствах другого модерну: різноманітність та інваріанти».

Організатором конференції стала кафедра філософії та соціології навчально-наукового інституту історії, міжнародних відносин і соціально-політичних наук. Науковий колектив кафедри ще з 2009 р. започаткував традицію розглядати в режимі наукових конференцій різні аспекти теорії Другого модерну. Минулого року соціологи університету завершили тему «Масова свідомість у зоні воєнного конфлікту на Донбасі».

Засідання розпочав проректор з науково-педагогічної роботи Леонід Ваховський. Він наголосив: «Важливість цієї конференції полягає у тому, що суспільство, у якому виникають конфлікти, формуємо ми. Ми не можемо бути байдужими до самих себе».

Першим доповідачем став доктор соціологічних наук Ілля Кононов з темою «Еволюція уявлень про воєнний конфлікт з переходом до Другого модерну». Він розповів про розвиток теорії війни в Новий час від XVIII століття до сьогодні. Доповідач зупинився на причинах, які зробили конфлікти малої інтенсивності провідною формою сучасної війни. Питання у студентів викликала тема теорії тринітарної та сучасної концепції ведення війни. Наприкінці виступу розпочалось активне обговорення серед слухачів, участь у якому взяли: Леонід Ваховський, Ольга Петренко та Світлана Вовк.

В роботі конференції взяли участь представники школи вивчення політичного насильства, яка склалася в університеті. Доктор політичних наук Світлана Вовк виступила з доповіддю «Громадянська війна як модель кризового розвитку політичного конфлікту». Директор НН ІІМВСПН кандидат історичних наук Антон Бадер розповів про дослідження чуток як компоненту інформаційної складової збройного насилля.

З великою зацікавленістю була сприйнята доповідь кандидата філософських наук, завідувача Центру соціальних та гуманітарних досліджень Інституту експертно-аналітичних та наукових досліджень Національної академії державного управління при Президенті України (м. Київ) Сергія Гераськова «Дискримінація в гомогенному суспільстві: феномен буракумін в умовах Другого модерну».

Завдяки Skype участь у конференції взяла доктор соціологічних наук, завідуюча відділом соціальної психології НАН України Олена Злобіна. Тема її доповіді –«Сценарій майбутнього очима мешканців неокупованої частини Донбасу» Під час виступу вона наголосила на важливості самоідентифікації та методах її усвідомлення в процесі становлення модерну.

Активну участь у роботі конференції взяли студенти спеціальності «Соціологія». Магістрантка Анастасія Цимбаліста поділилася матеріалами свого дослідження в місті Севєродонецьку, а саме використання наркоторговцями Інтернету. Вона продемонструвала фотографії оголошень на стінах будинків з відповідними адресами. Сурмай Анна виступила з досить актуальною темою «Конфлікти у громадах під час реформи децентралізації», Ершова Богдана підняла не менш актуальну проблему «Ринок праці прифронтового міста: соціологічний аналіз (на прикладі м.Старобільск)», а Черевата Дар’я розповіла про проблематику та специфіку теми «Апробація методики вимірювання невербальної реакції на інструментарій дослідження «Масова свідомість у зоні воєнного конфлікту на Донбасі».

У ході роботи конференції відбулось нагородження почесними грамотами призерів Першого етапу всеукраїнської олімпіади з соціології Дар’ї Череватої (1-е місце), Анни Сурмай (3-е місце).

Сергій Теряєв,
за інформацією НН ІІМВСПН

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024