Мікросвіт крізь мікроскоп
31.5.2017
На кафедрі «Лабораторна діагностика» студенти вивчають мікросвіт крізь навчальний цифровий мікроскоп.
Мікросвіт вражає своєю фантастичністю та казковістю. Все, до чого ми звикли у звичайному світі людини, повністю переходить в іншу реальність мікросвіту з абсолютно новими законами, можливостями та формами існування. В цьому світі лише одна маленька клітина може бути цілим організмом, який самостійно рухається, харчується, розрізняє світло та тінь, розмножується, а може бути навпаки – коли декілька тисяч одноклітинних організмів живуть колонією та існують як один організм. В таких колоніях кожна клітина є окремим організмом, але виконує свою специфічну функцію: розмноження, харчування або забезпечення поділу колонії.
Спостерігаючи це, починаєш розуміти деякі біологічні феномени – утворення багатоклітинних організмів через спеціалізацію клітин у колоніях, що дає уявлення про те, який наш світ давній та яким він був іншим на початку зародження життя. І вже все те космічне різноманіття мікросвіту стає зрозумілим, але абсолютно неосяжним. Уявіть – одних тільки нових видів комах науковцями щорічно описується до 7,5 тис., а загальна їхня кількість складає близько шести мільйонів видів. Це у сто разів більше, ніж видів риб, плазунів, рептилій, птахів та ссавців разом узятих – їх тільки 60 тис. видів.
Ще більше вражають біологічні форми та фізіологія мікросвіту. Очі звичайного комара складаються з сотень маленьких світлочутливих елементів (оматидіїв), які здатні бачити в ультрафіолетовому спектрі, розрізняють миготіння до 300 Гц (у порівнянні з людиною, яка може розрізняти тільки 50 Гц) і навіть можуть визначати напрям поляризації лінійно-поляризованого світла.
Ірреальність мікросвіту, що успішно може позмагатися з високобюджетними науково-фантастичними голлівудськими фільмами, є невичерпним джерелом натхнення до наукового пошуку та пізнання, всього того, що ми об’єднуємо в одне просте і велике поняття – БІОЛОГІЯ – наука про наш загадковий світ життя. І якщо читач уважно подивиться на фото, зроблені нашими студентами, то він зможе впевнено відповісти навіть на міфічне питання: «Коли цвіте папороть?».