Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Засідання екологічного клубу

Відбулося засідання екологічного клубу: «Як досліджують та рятують хом’яків в Україні».

На черговому засіданні Екологічного клубу обговорили актуальну проблему охорони та збереження популяції хом’яків в Україні, зокрема звичайного хом’яка (Cricetus cricetus L.), який перебуває під загрозою зникнення та включений до Червоної книги України.

Для учасників Екологічного клубу виступила з доповіддю та презентацією Лариса Осипенко, здобувачка 2 курсу магістерського рівня ОП Екологія. Лариса поділилася результатами власних польових досліджень щодо обліку хом’яка звичайного, які вона здійснювала влітку 2024 року на території Київської, Житомирської та Вінницької області.

Пані Лариса відзначила, що низький рівень обізнаності населення щодо хом’яків є суттєвою проблемою, яка впливає на його збереження. Це пов’язано зі стереотипом, що хом’як – шкідник. Багато фермерів та господарників  сприймають хом’яків як серйозну загрозу для врожаїв, через це його часто винищують або борються з ним агресивними методами, не усвідомлюючи екологічної цінності виду та його зникаючого статусу.

Пані Лариса відвідала та розповіла учасникам клубу про Центр відновлення рідкісних видів у м. Києві. В 2019 році в Київському зоопарку запрацював перший в Україні Центр розмноження та реінтродукції рідкісних гризунів. Першими видами, з якими почали працювати у Центрі стали ховрах європейський та хом’як звичайний. Програма відновлення розроблена Київським зоопарком разом Національним природним парком «Хотинський». У 2023 році за підтримки міжнародного фонду IFAW створено Центр порятунку хом’яків. Метою є порятунок хом’яків, які оселились на присадибних ділянках, на городах, чим можуть приносити певні збитки господарству. Тваринок відловлюють і випускають подалі від населених пунктів, у дику природу. Хом’яків зважують, визначають стать та оцінюють загальний стан здоров’я. Також беруть зразки ДНК, які потрібні для визначення рівня генетичної спорідненості хом’яків у різних регіонах. В 2024 році Всеукраїнська зоозахисна премія, яку ініціювали Всеукраїнський гуманістичний рух UAnimals та міжфракційне об’єднання «Гуманна країна» була вручена 15 зоозахисникам, які рятують життя тварин в Україні. На сайті UAnimals кожен охочий міг номінувати на премію волонтерів, працівників громадських організацій та притулків, ветеринарів та інших зооактивістів. Список переможців серед 1206 заявок, поданих українцями, визначило експертне журі премії. Одним з лауреатів став Михайло Русін – кандидат біологічних наук, засновник Центру порятунку хом’яків, розробник проєктів зі збереження колоній ховрахів.

Крім того, пані Лариса розповіла про те, як кожен з нас може залучитися до збереження хом’яків у дикій природі:

  1. Ініціювати і брати участь в інформаційних кампаніях на підвищення обізнаності серед населення, наприклад 12 квітня відзначається свято – Всесвітній день хом’яка. Тож можна до свята розробити презентацію, захід, чи запис в соціальних мережах для широкої аудиторії про важливість збереження виду. Популяризувати громадянську науку.
  2. Досліджувати вид в рамках практики чи написання наукової роботи. Це чудовий досвід та можливість допомогти фахівцям в дослідженнях та опрацювати власну тему.
  3. Прийняти участь в щорічних обліках хомʼяка. Традиційно вони проходять в кінці серпня – на початку вересня.

Засідання Екологічного клубу було виключно пізнавальним та мотивувало учасників до активної участі в природоохоронних заходах, адже кожен з нас може зробити свій внесок у збереження біорізноманіття України.

Дякуємо Пані Ларисі за цікаву та інформативну зустріч та бажаємо подальших успіхів у цих важливих дослідженнях!

 

Кафедра садово-паркового господарства та екології

 

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024